Reklama
Řidičův chleba

V Polsku zavádí elektronické řidičáky. Podle českého ministerstva je takový systém zbytečný a drahý

Poláci už dnes mají elektronické zelené karty a techničáky. V zahraničí jejich aplikace ale neplatí
Zdroj: MDČR

Podle zákona s sebou všichni musíme v autech vozit celou řadu dokladů a dokumentů. Protože ale žijeme v digitální době, existuje v některých státech možnost mít třeba právě řidičák v aplikaci chytrého telefonu místo v peněžence. Je k tomu ale potřeba, aby ona aplikace byla schválena a provozována státem. Takto to funguje v Americe, například v Louisianě a už od podzimu to tak bude i v Polsku.

Klasický řidičák jako přežitek

Původně měl být elektronický řidičák v Polsku spuštěn už během jara, ale koronavirová epidemie vše zpomalila. Teď už jeho zavedení ale nic nebrání a tak budou moci polští řidiči od října moci nechat řidičák doma. Tamní ministerstvo digitalizace spolu s ministerstvem dopravy připravilo úpravu digitálního systému s názvem mObywat, která umožní všem majitelům chytrých telefonů mít řidičák pořád u sebe, ale v elektronické verzi. V první fázi bude služba dostupná jen pro majitele mobilů se systémem Android, do konce roku bude přidán i systém iOs.

Jak přesně to bude fungovat, popsal pro tamní média polský tiskový mluvčí policie Roman Wieczorek: „Při policejní kontrole řidič předloží doklad totožnosti a následně, pokud to bude hlídka požadovat, elektronický řidičák z aplikace. I díky němu se hlídka zvládne napojit do centrální databáze a zkontrolovat údaje. Krom toho ale chytrá aplikace dokáže řidiči včas připomenout důležité termíny, jako jsou kontroly na STK nebo platby za povinné ručení.“ V Polsku ale fakticky nejde o velkou novinku, protože už dnes mají řidiči v aplikaci zelené karty a malý techničák.
Reklama

Pro Česko příliš drahé

České republice se takový způsob digitalizace zatím vyhýbá a dle informací z ministerstva dopravy také ještě nějakou dobu bude. Ačkoliv nám tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka potvrdil, že se nápadem elektronizace řidičáků resort už zabýval. Našlo se ale několik důvodů, proč ji není možné zavést.

František Jemelka tvrdí, že elektronický řidičák by byl duplicitním řešením ke klasickému vydávání dokladu, kdy se jedná o finančně relativně nákladné řešení se spornými přínosy. Dodal, že průkazy stejně musí být vydávány na základě mezinárodních a unijních předpisů. V tom má pravdu, ale právě to v Polsku vyřešili jednoduše pomocí novely zákona, která tuto povinnost ruší. Součástí novely je také povinnost mít u sebe řidičák při cestách do zahraničí.

František Jemelka dále řekl: „Jako problematickou vidíme například nefunkčnost zařízení v případě nedostupnosti signálu, vybité baterie nebo systémových výpadků aplikace. Stát by také pravděpodobně musel vynaložit další finanční prostředky na rozvoj systémů veřejné správy, které by musely data o řidiči do takové aplikace zasílat. Dále není jasné, jestli by kontrolní orgány nemusely investovat do speciálních čteček, aby ověřily pravost údajů v mobilním telefonu. Toto provedení by také mohlo být bezpečnostním rizikem, nelze totiž ukázat pouze fotografii řidičáku, jelikož ta by mohla být jednoduše padělaná, a to opět zvyšuje finanční náklady na řešení. Nevýhodou oproti samotnému dokladu je také např. fakt, že aplikace by fungovala pouze pro území Česka a v zahraničí by nebyla aplikace akceptována.“
Reklama

Možná bude jiný systém

Jak ukazuje polský krok směrem k digitalizaci, vyřešit to jde. Záleží ovšem na chuti státu řidičům ulevit od neustálého nošení několika dokladů. Přínosem by byl už jen fakt, že bychom tak prakticky přišli o pokutu za zapomenuté doklady. František Jemelka nám řekl, že stát nad zavedením elektronického řidičského průkazu tedy neuvažuje, jelikož by se jednalo o duplicitní finančně nákladné řešení se spornými přínosy.

Zároveň ale jedním dechem dodal, že nutností mít neustále u sebe řidičský průkaz fyzicky se zabývá. V rámci postupné digitalizace a elektronizace hledá cesty, jak řidičům od této povinnosti efektivně ulehčit. Kdy se tak stane a v jaké formě už ale neprozradil.

Diskuze

PICHAV - 24.08.2020 17:04:46
ALE JO !!!!! JSEM PRO !!!!! TREBA BY SLO RIDICAK HEKNOUT !!!!! SMAZAT BODY !!!!! A TREBA BY BYLA I ZEME !!!!! USMEVAVA !!!!! KATERINA RUZICKOVA PHDR
Jura - 24.08.2020 19:40:02
S dnešní technologií je přežitek každá kartička. Ale ouřada je tak mentálně nastavenej. Navrch zabržděnost celého systému je trapná, při kontrole jsem nemohl najít aktuální zelenou kartu a policie nemá přístup do databáze pojišťoven, naštěstí měli rozum.

Italové obelstili systém. Na pětistovce Piaggio lze i v Česku jezdit s pouhým řidičákem na auto

Skútr Piaggio MP3 500 má totiž o kolečko víc
16.08.2020 08:25
|
23
Reklama

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
0

S falešným průkazem ZTP zaparkoval své BMW, kde neměl. Ze strážníků se snažil udělat hlupáky

Zneužití parkovacích míst pro ZTP je přestupek. Padělání průkazu trestný čin, za který je vězení
20.02.2020 12:40
|
54

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
4
Reklama

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
4

Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu

Policie na Vysočině se na ně zaměřila a rozdala pokuty za desetitisíce. V kontrolách bude pokračovat
15.06.2021 10:27
|
0
Reklama
Autosalon TV