Reklama
Řidičův chleba

Systém kontroly dálničních známek bude i přes jejich elektronizaci hloupý. Rozdávat pokuty musí lidé

Kvůli české legislativě mýtné brány a kamery nebudou schopny automaticky rozesílat pokuty
Zdroj: MDČR

Okolo elektronizace dálničních známek se v posledních měsících strhla pořádná mela. Když ministerstvo dopravy oznámilo, že systém vyjde daňové poplatníky na asi 401 milionů korun, ozvala se skupina specialistů na IT, která za víkend celý systém zvládla naprogramovat a vyzkoušet. Jejich cena byla přitom asi poloviční. Ačkoliv jejich systém státu odevzdali zdarma, nakonec bude spuštění a zavedení celého systému tak jako tak stát stovky milionů korun. Navíc spuštěním elektronických dálničních známek neodpadne policistům a celníkům nutnost známky kontrolovat. Jen místo dalekohledu budou mít modernější vybavení.

Kamery tak trochu k ničemu

Kdo někdy kupoval dálniční známku například na Slovensko, jistě ví, že je tamní systém plně automatizovaný. Koupí elektronické známky se registrační značka propíše do systému, který vůz bude následně evidovat jako pro jízdu po dálnici způsobilý. Potud to bude v Česku stejně. Ovšem jakmile právě například na Slovensku vyjede řidič na dálnice bez zaplaceného poplatku, systém registrační značku detekuje a automaticky majiteli vozu pošle pokutu. A to je ten velký rozdíl proti českému systému.

Kamery a mýtné brány na našich silnicích sice auto bez zaplaceného poplatku také poznají, ale víc toho nezvládnou. Prozatím nebudou rozesílat pokuty a nebudou schopny rozpoznat auta, která známku mít nemusí, tedy například ZTP nebo elektromobily. Ke kontrole bude stále potřeba policisty a celníky.
Reklama

Fyzická kontrola bude nezbytná

Martin Opatrný, tiskový mluvčí Centra dopravních informačních systémů, které má elektronizaci na starosti nám k tomu řekl: „Kontrola úhrady poplatků za dálniční známky bude od roku 2021 dvojí. Stacionární a mobilní, tedy jednak síť pevných kontrolních bodů (mýtné brány) a také takzvané kufry pro Policii ČR a Celní správu. Půjde o jednoduchou sadu obsahující tablet napojený na systém e-známek a speciální kameru, kterou budou moci využívat jakákoliv vozidla obou složek.“

Policejní auta tedy budou vybavena novým systémem a fungovat podobně, jako auta na kontrolu parkovaní v zónách. Policistům a celníkům tak bude stačit jen projet třeba po odpočívadle a hned budou vědět, kdo má nebo nemá zaplacenou známku. Krom toho se budou moci napojit na vybranou mýtnou bránu a pracovat s jejími daty. Jakmile systém brány identifikuje auto bez známky, policisté o něm budou vědět a budou jej moci zastavit a pokutovat.
Reklama

Je potřeba změna zákonů

Podle Martina Opatrného výše popsané změny kontroly výrazně zefektivní. Dále webu www.autosalon.tv vysvětlil, proč zatím není možné, aby byl celý systém plně automatizovaný tak, jak asi všichni očekávali a jak to funguje v zahraničí: „Pro plně automatizovanou kontrolu by bylo nezbytné zásadním způsobem změnit přístup k výjimkám ze zpoplatnění pro osoby s průkazem ZTP a v případě některých dalších zdravotních komplikací, které jsou závislé na tom, zda je ve vozidle přítomna osoba oprávněná pro tuto výjimku. Je to oblast, o které chce ministerstvo dopravy v dalších letech vést diskuzi s dotčenými organizacemi a ministerstvem práce a sociálních věcí. Vybudovaný systém automatizovanou kontrolu umožňuje a po změně zákona ji bude možné zavést s minimálními dodatečnými náklady.“

Diskuze

Fr_von_Dr - 19.08.2020 10:18:49
Opět jeden z typických příkladů "Budu řídit stát jako firmu!".Pan předseda tenkrát ale neřekl,že jako "konkurenční firmu",do které nejprve nastrčí loajální kamarády, kteří firmu zcela zneschopní, sníží její cenu, aby jí pak spasitel Agrofert zachránil.
PICHAV - 19.08.2020 13:06:53
TO JE NUTNE !!!!! PROTOZE SE DO TOHO MUSI VLOZIT LIDSKY CESKY XFAKTOR !!!!! PLNY NENAVISTI ZLOMYSLNOSTI UDAVACTSTVI ZAVISTI SYSLIVOSTI ATD !!!!! A TAKE TREBA PEDOFILIE PRO RIDICE MLADSI 15 LET !!!!! TOHO VSEHO JSOU CESKE GENY NEJVETSIMI NOSITELI NA SVETE

Němci prosazují jednotné zpoplatnění silnic a dálnic v celé EU. Češi chtějí mít možnost volby

Německo od července předsedá Evropské unii. Předpokládá, že to pomůže k prosazení návrhu
27.07.2020 20:25
|
16
Reklama

Masakr na dálnici D5. Šofér kamiónu se před ostatními řidiči snažil zachránit rodinu labutí

Ačkoliv zastavil a místo pohybu zvířat řádně označil, řidiči osobních aut na to nebrali ohled
21.07.2020 09:26
|
15

Jen 6 bodů pro zelenáče a vyšší pokuty. Ministerstvo dopravy zveřejnilo návrh změn bodového systému.

Nový systém chce být přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům a přísnější k těm závažnějším
22.05.2020 12:32
|
3

Chceš bydlet v Praze? Dobře, ale zavážeš se, že nebudeš vlastnit auto. I to může být řešení

Noví obyvatelé by totiž mohli zabrat parkovací místa těm stávajícím, kterým se to nelíbí
19.04.2021 17:57
|
0

Stát od dnešního dne vrací peníze za špatně koupené dálniční známky. Jde to ale jen někdy a ztuha

Jsou dva důvody, kdy lze vrátit peníze zpět. Jedním je ten, že registrační značka neexistuje
19.04.2021 10:56
|
0
Reklama

Dětské sedačky na pásy nejsou méně bezpečné než Isofix. Dva řidiči ze tří je však upevňují chybně

Oba systémy jsou propojeny přímo s konstrukcí auta. Isofix je ale jednodušší na manipulaci
19.04.2021 07:09
|
3

Na Brněnsku to prostě žije. Ujíždějícího zastavily až pásy s hřeby, důchodce zase přemíra alkoholu

Řidič hlídce ujížděl rychlostí přesahující 200 km/h. Podle všeho byl pod vlivem drog a bez řidičáku
17.04.2021 18:43
|
0
Reklama
Autosalon TV