Reklama
Řidičův chleba

Jen 6 bodů pro zelenáče a vyšší pokuty. Ministerstvo dopravy zveřejnilo návrh změn bodového systému.

Nový systém chce být přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům a přísnější k těm závažnějším
Zdroj: MP Praha/Facebook

Nedávno jsme informovali o tom, že ministerstvo dopravy chystá rozsáhlou změnu bodového systému. Nyní zveřejnilo své představy, které se mírně liší od předchozích návrhů. Postihy se mají zpřísnit u vážných přestupků, kvůli kterým podle odborníků na silnicích umírají lidé. Veškeré změny ministerstvo konzultovalo s kraji, ostatními ministerstvy a zohlednilo také řadu připomínek od odborníků a veřejnosti. „Jdeme po vzoru západních zemí, kde v současnosti kladou větší důraz na nejčastější prohřešky jako je nevěnování se řízení kvůli telefonování, vysoké překročení rychlosti, alkohol za volantem. Přísněji se tak postihuje záměrné porušování předpisů, kdy cílem je vyloučit takzvané piráty silnic z provozu. Bodový systém má působit preventivně a být pro řidiče srozumitelný,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Nižší tresty za malé přestupky

Nově má podle představ ministerstva dopravy bodový systém pracovat s trojicí sazeb rozdělených podle závažnosti přestupku. Řidiči si tedy budou moci vykoledovat dva, čtyři nebo šest bodů. Podle ministerstva dopravy jde o výraznější zjednodušení oproti stávajícím pěti sazbám. Do nejnižší sazby, tedy té dvoubodové, bude patřit například překročení rychlosti o více než 10 km/h a méně než 20 km/h v obci a méně než 30 km/h mimo obec. Tyto přestupky ale neměly být podle původních návrhů bodované vůbec.

Změny pamatují na ty z hlediska ministerstva opravdu bagatelní přestupky, tedy například špatné parkování, nerozsvícené světlomety nebo zapomenutí dokladu. V takových případech se horní hranice pokuty sníží z 2000 Kč na 1500 Kč, přičemž body za takové prohřešky nebudou žádné. Jen připomínáme, že zmíněné částky jsou absolutním maximem, jaké policista při kontrole může udělit. V těchto případech může policie vyřešit na místě přestupek také domluvou.

Ztráta řidičáku na delší čas

Opačným směrem se při změnách v bodovém systému šlo u vážných přestupků. Novinkou je fakt, že za ty nejzávažnější přestupky, tedy způsobení nehody pod vlivem nebo při opravdu vysokém překročení rychlosti, bude moci řidič přijít o řidičák až na tři roky. Doposud byla horní hranicí dvouletá sazba. Na druhou stranu ale policisté už nebudou moci na místě zabavit řidičák tomu, kdo se odmítne účastnit povinné lékařské kontrole na přítomnost drog nebo alkoholu.

V rámci připomínek se též do návrhu přidala povinnost řidiče nosit reflexní vestu při vystoupení z auta do vozovky v případě nouzového stání i v obci, nově by mělo být v silničním zákoně také výslovně zakázáno parkovat na chodníku. Hranice pro odebrání řidičského průkazu zůstává na 12 bodech, návrh ovšem počítá se snížením na šestibodovou hranici u začínajících řidičů po dobu dvou let.
Reklama

Změny začnou platit od roku 2022

Po projednání návrhu na Legislativní radě vlády půjde novela zákona na projednání ve vládě. Pokud se změnami budou členové vládního kabinetu souhlasit, následně jej projednají obě komory parlamentu. Novela bodového systému by pak měla začít platit od 1. ledna 2022.

Součástí změn je také návrh na přesunutí agendy přestupků z Magistrátu hl. m. Prahy na jednotlivé městské části. „Vzhledem k zahlcení Magistrátu hl. m. Prahy a zejména Ministerstva dopravy jako odvolacího orgánu dochází často k tomu, že přestupky nejsou v zákonem stanovené lhůtě projednány a pachatelé tedy nejsou potrestáni. Přesunutím této agendy a s ní související agendy rozhodování o zadržení řidičského průkazu by mělo dojít k důslednějšímu postihu pachatelů přestupků podle zákona o silničním provozu,“ vysvětluje František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstvo dopravy.

Diskuze

Josef - 16.10.2020 18:29:07
To je ******* ! Takže za alkohol kdy člověk může přejet dítě dáme body níž a za pásy které neohrozí ostatní ale jen řidiče zvedneme body ! ? Na víc zdraví řidiče je jeho vlastní věc max tak 1 bod ! a to jako nejhorší případ. I když celkově body jsou kravi
PICHAV - 22.05.2020 17:35:24
BUZZZEROVAT !!!! TO JE SPROSTE ??? AVTOMATE ???? ANO TA JEJICH CINNOST JE SPROSTA !!!! A NEDA SE JINAK NAZVAT !!!! TO TO MAM NAZVAT TREBA BUZZZENI ???? TO JE TAKE SPROSTE KDYZ MI NEKDO VZBUDI V 10H DOPOLEDNE !!!

Skončil nouzový stav. Zapomeňte na benevolentní strážníky a odkládání pokut

Někde od přehlížení přestupků museli odstoupit mnohem dřív. Řidiči nouzový stav zneužívali
18.05.2020 14:11
|
3
Reklama

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
33

V Česku odstartuje velká očista ulic. Kvůli koronaviru se nebude odtahovat ani pokutovat

Technická správa komunikací vsadí hlavně na ruční čištění ulic, kterému zaparkovaná auta nevadí
25.03.2020 16:55
|
1

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
0

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV