Reklama
Řidičův chleba

V Česku odstartuje velká očista ulic. Kvůli koronaviru se nebude odtahovat ani pokutovat

Technická správa komunikací vsadí hlavně na ruční čištění ulic, kterému zaparkovaná auta nevadí
Zdroj: TSK Praha

Ulice nejen hlavního města jsou sice takřka prázdné, ale protože je většina lidí doma, parkovací místa jsou neustále zaplněná. Jenomže pravidelný jarní úklid nepočká a tak se Technická správa komunikací (TSK) bude muset vypořádat s parkujícími auty. Za normálních podmínek auta nechá občany přeparkovat a ti, kteří tak neučiní, se mohou dočkat pokuty či odtaženého vozidla. Letos tomu z důvodu karantény související s epidemií koronaviru bude jinak. Auta budou moci zůstat na svém místě.

V hlavním městě proběhne jarní očista v době od 4. dubna až do konce června. Během této doby TSK uklidí a vyčistí celou Prahu, ale letos poprvé nebude před úklidem v ulicích rozmisťovat přenosné dopravní značení o dočasném zákazu zastavení. Místo toho se u TSK rozhodli, že na jednotlivé úkoly pošlou více lidí, kteří uklízí ručně. Těm zaparkovaná auta tolik nevadí, stroje a velká auta se pak budou věnovat spíše volným silnicím. Novinkou je také plánovaná desinfekce některých vybraných objektů nebo celých lokalit.
Reklama

Odtahovat se rozhodně nebude

"Reagujeme na současnou situaci. Je logické, aby lidé, kteří dodržují pravidla nouzového stavu, nebyli nuceni řešit parkování svých aut. V žádném případě nebudeme vozidla odtahovat, ale úklid zajistíme zvýšením počtu pracovníků, kteří budou uklízet ručně i pod zaparkovanými vozidly,“ vysvětluje Jozef Sinčák, generální ředitel TSK.

I tak je ale dobré zaparkovat co možná nejvíce ohleduplně. Pracovníci TSK budou samozřejmě všechna auta bezpečně obcházet, ale ve chvíli, kdy bude zaparkovaný vůz překážet průjezdu velké techniky, silnice prostě nebude moci být důkladně uklizena.

Úklid začne v sobotu 4. dubna na území Prahy 1, hned v neděli se přesune na Prahu 5. V následujícím týdnu od 6. dubna 2020 bude blokové čištění probíhat i na území Prahy 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17. V dalších týdnech pak dále v ulicích MČ Prahy 3, 7, 10, 12, 13, 14 a dalších.

V Brně je úklid jen doporučen

Velmi podobná situace je i v Brně. Tam se auta během očisty ulic standardně neodtahují. Tamní Brněnské komunikace, tedy obdoba pražského TSK, auto v případě potřeby jen nadzvedne a následně zase vrátí zpět. Za to si účtuje poplatek 1500 Kč. Ovšem vzhledem ke karanténě a vládním opatření bylo letos čištění ulic brněnským magistrátem jednotlivým městským částem jen doporučeno.

Tisková mluvčí města Brna Anna Dudková k tomu dodala: „Starostové městských částí dostali doporučení, aby bloková čištění odložili. Nicméně zda tak učiní, nebo nikoli, je v tuto chvíli v jejich kompetenci. Doporučení není totiž závazným pokynem. Situace se tedy může v různých městských částech lišit.“ Zeptali jsme se také Jakuba Ghanema, tiskového mluvčí brněnských strážníků, který řekl: „Městská policie bude u čištění zasahovat jen na přímé zavolání pracovníků Brněnských služeb, tedy v případě, že auto opravdu špatně parkuje – na chodníku, na přechodu pro chodce a podobně. Je otázkou, zda bude řidičům účtován poplatek za případné nadzvednutí auta. Je nařízena vládní karanténa a tak řidiči nemají chodit někam přeparkovávat auta.“
Reklama

Diskuze

PICHAV - 26.03.2020 14:12:40
CISTY JSOU ULICE !!!! DIKY VIRU VELICE !!!! JEDU SI KLIDNE NAHY V TANKU !!!! RIKAM SI ZE JE TO ZNAMKA PUNKU !!!!! JINEJ UZ NA TOHLE KOULE NEMA !!!! MA DOMA PONORKU KPT NEMA !!!! A NEBO SE STAROU ITALII !!!! SPORTRIDICI SI UZIVAJ !!!! ANO MALII !!! TOJO TA

Dopravní předpisy platí i na soukromých parkovištích. Policisté tam mohou fungovat jako na silnicích

Výjimku tvoří podzemní garáže a parkovací domy. Tam pravidla určuje výhradně majitel
13.03.2020 13:15
|
2
Reklama

Městská policie kvůli koronaviru odsouvá řešení pokut za parkování

Pokutovaní řidiči budou moci přestupek řešit až po skončení státních mimořádných opatření
12.03.2020 15:10
|
2
Reklama

Parkoval neoprávněně v modré zóně a pokusil se zabránit odtahu manuálním zabezpečením. Nefunguje to

Pražští městští strážníci řetězy před odtažením auta často nestříhají. Tentokrát ale nebylo zbytí
06.03.2020 11:10
|
4

Německá odtahovka vyhodila na kraj Ústí nad Labem vrak srbského autobusu. Jako na skládku

Aby nepřekážel v ulici, nechalo zamčený vrak město odtáhnout. Náklady chce pomocí policie vymáhat
11.02.2020 07:10
|
69

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
5
Reklama

Auto jako zbraň: Banální hádka sousedů skončila tím, že jeden na druhého nacouval

Jeden překážel, druhý mu něco řekl a nepohodli se. Pak přišel útok, za který muži hrozí 10 let
14.10.2021 13:38
|
6

Stát plánuje podmínky pro autonomní vozy. Musí vyřešit i to, koho má auto případně srazit

Nejde jen o to, aby auta uměla jezdit sama. Jde také o etiku nebo odpovědnost v případě nehody
13.10.2021 19:23
|
0
Reklama
Autosalon TV