Reklama
Řidičův chleba

Němci prosazují jednotné zpoplatnění silnic a dálnic v celé EU. Češi chtějí mít možnost volby

Německo od července předsedá Evropské unii. Předpokládá, že to pomůže k prosazení návrhu
Zdroj: pxhere.com

Drtivá většina evropských států, včetně Česka, má zaveden nějaký systém výběru poplatku za užívání dálnic. Osobní auta platí za dálniční známky, nákladní auta zase za mýto. Jednou z mála zemí, která zatím dálnice zpoplatněné nemá, je Německo. To před časem zvažovalo zavedení zpoplatnění, ale tvrdě se svým návrhem narazilo u okolních států, které německý návrh označily za diskriminační. Protože ale Německo od 1. července předsedá Evropské unii, má v plánu zavést poplatky na dálnici nejen na svém území, ale zároveň je sjednotit ve všech evropských státech.

Jde hlavně o emise

O plánech německého ministra dopravy Andrease Scheuera informovala agentura Reuters, která také vysvětlila, že nejde tak úplně o obyčejné zavedení dálničního poplatku, ale také o boj s emisemi. Německo se snaží prosadit takzvanou směrnici o eurovinětě, která je na půdě evropského parlamentu projednávána už třetím rokem. Zatím ale bez výsledku. Evropská komise pro dopravu chce pomocí směrnice rozdělit poplatky za užívání dálnic po celé EU do kategorií dle emisí CO2. To by v praxi znamenalo tlačení na řidiče, aby se zbavovali starších aut a kupovali si novější, ekologicky čistější. Jenomže jednotlivé státy, včetně Česka, se stále nemohou na směrnici dohodnout.

František Jemelka, tiskový mluvčí českého ministerstva dopravy k tomu webu Autosalon.tv řekl: „Pro většinu členských států EU, včetně České republiky, je důležité, aby si mohly zvolit, jaký způsob zpoplatnění (časové či výkonové) si vyberou, zejména pokud jde o osobní auta. Dosažení shody mezi jednotlivými státy je očekáváno za německého předsednictví, nicméně následně proběhnou ještě jednání v této věci s Evropským parlamentem.“
Reklama

Němci chtějí přitvrdit

V současnosti je na v Evropském parlamentu na stole návrh směrnice ještě z doby, kdy bylo předsedající zemí Chorvatsko. František Jemelka nám k tomu řekl: „V něm mimo jiné Evropská komise navrhla zařadit do působnosti směrnice o zpoplatnění i autobusy a v menší míře i vozidla s hmotností do 3,5 tuny. Dále navrhla postupné zrušení časových poplatků, tedy dálničních známek tak, jak je dnes známe. Nejdříve pro vozidla s celkovou hmotností nad 3,5 tuny, později i do 3,5 tuny. Známky by postupně mělo nahradit takzvané výkonové zpoplatnění. U lehkých vozidel, tedy do 3,5 tuny byl ale tento typ zpoplatnění zrušen a zůstane na každém členském státu, jaký typ zpoplatnění zvolí.“

Německé předsednictví ale zcela jistě znamená změnu výše popsaného návrhu. I to nám vysvětlil František Jemelka: „Výše uvedené platí pro případ, že by byl přijat návrh naposledy projednávaný během chorvatského předsednictví, který by následně přijal i Evropský parlament. Nicméně německé předsednictví, pro které se jedná o velké politické téma, avizovalo, že předloží k projednávání nový revidovaný návrh a to pravděpodobně na konci srpna. Teprve po jeho předložení se ukáže, zda nalezne podporu mezi členskými státy a dojde k přijetí společného postoje, se kterým by následně začal vyjednávací proces s Evropským parlamentem.“
Reklama

Původně navržené dálniční poplatky

I dřívější návrh na dálniční poplatky v Německu počítal s emisemi jednotlivých aut. Desetidenní poplatek se měl pohybovat od 2,5 do 25 eur, tedy v rozmezí od 65,5 do 655 Kč.

Dvouměsíční viněta by v závislosti na emisích auta vyšla na 7 – 50 eur, tedy 183 až 1310 Kč. Roční poplatek by pak vyšel na maximálně 130 eur, tedy 3400 Kč. Například řidiče vozidel splňujících normu Euro 4 by roční poplatek vyšel na 100 eur, tedy asi 2600 Kč.

Původní německý plán vyhořel

Ačkoliv německý ministr dopravy na svém twitteru v lednu roku 2019 informoval o tom, že Německo spustí dálniční známky během října tohoto roku, vše je jinak. Nejvyšší soud EU totiž jeho návrh na zavedení poplatků na dálnicích označil za diskriminační a smetl jej ze stolu. Stalo se tak po žalobě Rakouska a hlasitých protestech ostatních členských států.

Německo totiž přišlo s nápadem, že svým občanům poplatek za mýto a známky následně odečte od daně za motorová vozidla. Majitelé ekologických aut, tedy hybridů a elektromobilů, by navíc dostali ještě další úlevy, což by vedlo k tomu, že od státu získají víc peněz než by zaplatili za dálniční poplatky. Nakonec by tedy poplatky za užívání dálnic platili jen cizinci. A právě proto ta kritika ostatních členských států a nakonec i žaloba od Rakouska, ke které se původně chtělo připojit i Česko. Od tohoto plánu ale nakonec ustoupilo. A po žalobě ustoupilo i Německo, které chce své plány pozměnit tak, aby si členové EU prakticky neměli na co stěžovat, protože ve výsledku by měla být pravidla stejná pro všechny.
Reklama

Jak to tedy bude?

To je zatím jedna velká otázka. Jak František Jemelka zdůraznil, pro Německo jde o velké politické téma, které ale rozhodně nemá podporu všech politických stran. Dohady ohledně placení dálnic a silnic tedy nebudou probíhat jen mezi jednotlivými členskými zeměmi, ale také mezi německými politiky. Ve výsledku pak případné zavedení celoevropských poplatků za dálnice může, ale nemusí znamenat dvě věci.

První je ta, že budeme muset změnit plánovaný systém elektronických dálničních známek, který by měl být pro příští rok spuštěn a přizpůsobit se evropskému systému mýta. Druhá je vlastně pravý opak, tedy, že si náš systém dálničních známek ponecháme, ale částečně se budeme muset evropským nařízením alespoň nějak přizpůsobit. Jak to nakonec bude, se ukáže během následujících několika měsíců, kdy Německo EU předsedá. Pokud se tedy jednání znovu neprotáhnou.

Diskuze

KamSsa1 - 13.10.2020 17:48:04
A oni už tedy to zpoplatnění dálnic zavedli nebo ne? Už před několika měsíci jsem o tom četl na https://jacestovatel.cz/media/nemecke-dalnice-poplatky-rychlost-a-prakticke-informace ale myslel jsem že to nakonec neprošlo a německé dálnice jsou pořád free
Jakub Vyskočil - 19.08.2020 09:40:28
Jo dejte nám německé výplaty a bude to v klidu!

Ojeté škodovky podle německých žlutých andělů: Nejvíce spolehlivý je Rapid, nejméně Superb

Žádný z automobilů se šípem ve znaku nepatří mezi jedničkáře ani pětkaře
02.06.2020 20:27
|
6
Reklama

Německé autokluby hromadně kritizují nový a tvrdší bodový systém. Je prý moc přísný

Nová pravidla fungují prý jako nástroj na odebírání řidičáků a pokuty jsou nesmyslně vysoké
11.05.2020 13:21
|
0

Od neděle platí nové dálniční známky. Jejich platnost už se bude překrývat s elektronickými

Ceny se nemění. Nemusí ji mít motocykly a postižení. Pokuta za absenci kupónu je nejvyšší v celé EU
30.11.2019 08:19
|
1

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV