Reklama
Řidičův chleba

Stávkující auta, zatýkaní manažeři. Zákulisní informace v časopisu škodováckých odborářů šokují

Nový šéf automobilky nebude mít žádných sto dní hájení, vyhrožuje odborářský boss Povšík
Zdroj: Škodovácký Odborář

Byť je primárně určen pro zaměstnance Škoda Auto, je novinově pojatý týdeník Škodovácký Odborář i volně dostupný široké veřejnosti. A ta má možnost, pokud natrefí na to správné vydání, se dozvědět hodně zajímavé informace. Třeba jako v posledním vydání, který vyšlo ve čtvrtek 13. srpna a jehož úvodní stránku opanuje komentář předsedy odborů Škoda Jaroslava Povšíka, který je i členem dozorčí rady automobilky.

Průmysl 4.0 prý koncernu nevoní

Povšík ve svém komentáři reaguje zejména na změnu ve vedení automobilky, kdy 3. srpna vystřídal na pozici předsedy představenstva Škoda Auto Bernharda Maiera Thomas Schäfer, který přišel z pozice šéfa Volkswagenu v Jižní Africe. Předseda odborů však do svého komentáře přimíchal i řadu výbušných témat, o nichž se v rámci koncernu VW nahlas moc nemluví.

"Začneme aférou Dieselgate, jež je stále ještě velmi silná a plná rizik. Přesuneme se k Průmyslu 4.0, který koncernu Volkswagen příliš nevoní, protože může zasáhnout do zaměstnanosti. Dále jsou to homologace a nová pravidla testování. Ta také nejsou oblíbeným tématem. Podíváme-li se totiž na pokuty Evropské unie a další restrikce na mnoha trzích světa, kde VW působí, dovedeme si představit ten zářez do koncernové pokladny," píše Povšík v úvodu.
Reklama

Budou manažeři VW cestovat v bedně od piana?

Hned vzápětí navazuje stať, která má až kriminálně-dobrodružný nádech konspirace. " S tím souvisí zavírání manažerů a zaměstnanců koncernu Volkswagen, to rovněž není žádná legrace. Ještě, že máme Skype. Vjet do některých zemí, nebo lépe řečeno odletět, to už chce od manažera patřičnou odvahu. Ne každý chce zpátky cestovat v bedně od piana," uvádí Povšík bez bližších konkrétností a zřejmě naráží na případ šéfa Nissanu Carlose Ghosna, který po zatčení uprchl právě ve "futrálu od hudebního nástroje" z Japonska do Libanonu. Že by se vyšetřovatelé a prokuratury až tak intenzivně zajímaly i o manažery VW nám není známo, ale možná ví pan Povšík něco víc.

A možná přímo od zdroje. Ve svém článku totiž zmiňuje i svou osobní schůzku s personálním šéfem koncernu VW Gunnarem Kilianem: "V neděli přiletěl na Hoškovické letiště na důležitou schůzku šéf personálu koncernu Volkswagen Gunnar Kilian. Jeden z nejlepších lidí, co jsem při své třicetileté cestě Volkswagenem potkal. Řekli jsme si vše na rovinu, úplnou pravdu. Stačil jsem mu také ukázat exponáty ve Škoda Muzeu, lidé si nás fotili na mobily a byli překvapení."

Jsou odboráři proti elektromobilitě?

Koncernovou sázku na elektromobilitu považuje Povšík za "doslova pokerovou" a vidí za ní pouze snahu porazit Elona Muska a být první. "I to je značné riziko ve všech směrech. Zejména stále není jasné, jak budou reagovat zákazníci na vysokou cenu těchto vozů, jak bude vyřešena stále nedostatečná síť dobíjecích stanic, omezené zdroje kovů nutných pro výrobu baterií, recyklace a další s tím spojené automobilové „lahůdky“," dodává ve svém komentáři Jaroslav Povšík.
Reklama

Vysoké náklady i nefunkční software

V dalších odstavcích se v týdeníku dočteme o tom, že "Náklady ve Volkswagenu také nejsou v nejlepší kondici. Je stále těžší zprůměrovat náklady levnými lokalitami, kam bezesporu stále ještě patří Česká republika, Slovensko, Polsko a další země včetně tzv.rozvojových."

Na přetřes se dostal i problematický software, který aktuálně trápí hned několik modelů koncernu VW včetně Škodovek: "Pak je tu software, to je také velká legrace. Zvláště když jej slíbíte zákazníkům jako pokrok, ale místo toho auto nerozumí, co po něm chcete, někdy dokonce i stávkuje," komentuje situaci Povšík.

Byl jsi nejlepší, odcházíš. Přijde někdo horší.

"Když to sečteme a podtrhneme, jsou výsledkem rotující manažeři s rychlostí jako ve známém švýcarském urychlovači částic. Možná to také stojí hodně peněz – odstupné, zajištění bydlení, domy, byty. Nejlepší slogan, který by měl soutěžit o Zlatou malinu: „Byl jsi nejlepší ze všech. Děkujeme, ale odcházíš. Přijde někdo horší,“ uvádí Povšík a doplňuje, že Covid-19 je sice krutý, ale také milosrdný, protože na něj lze svést neúspěch a pochybení.

Nový šéf nebude mít 100 dní hájení

V druhé části svého komentáře se Jaroslav Povšík více věnuje aktuálnímu dění v mladoboleslavské automobilce, která má od začátku srpna nového šéfa Thomase Schäfera. "Pan Schäfer nebude mít žádných 100 dnů hájení. V první řadě si musí rozumět se svými zaměstnanci, tak jako Mozart kdysi řekl: „Mí Pražané mi rozumí.“ Bude k tomu spousta příležitostí od zasedání Podnikové rady přes konference a mítinky až po návštěvy pracovišť," vypočítává Povšík, který se při setkání hodlá věnovat i otázkám směřování značky, vytížení zaměstnanců či zneužívání prekérní práce. 

Zajímavá je pak i jeho vsuvka týkající se vztahu s politiky. Prý se "Stačí párkrát sejít, jako mi to vyprávěl Gunnar Kilian o jeho setkávání s politiky ve Španělsku. Stačí to udělat jednoduše. Každý něco umíme. Politik je politikem a má se toho držet. Jiný je byznysman a pokud to umí, má se toho držet. Oba společně mají najít cestu prosperity, aby na tom každý vydělal," vidí jednoduchý "lobistický" recept Jaroslav Povšík.
Reklama

Jakou má Schäfer duši a co prožíval jako kluk?

Už příští týden  by se měl Jaroslav Povšík s Thomasem Schäferem setkat tváří v tvář. "Na pohled je to sympaťák, podíváme se ale, co je v něm, v jeho duši, jeho mysli a jeho srdci. Jestli nezapomněl na to, co prožíval jako kluk, mladý teenager a dospělý člověk, který viděl už tolik částí světa, včetně lesku a zejména bídy Afriky. Tak se na Vás, pane předsedo představenstva, těšíme a jsme zvědaví," uzavírá svůj pozoruhodný komentář předseda odborové organizace KOVO ŠKODA AUTO a.s.

Mladoboleslavská automobilka se k odborářským prohlášením většinou oficiálně nevyjadřuje.
Reklama

Diskuze

joska - 10.11.2020 14:57:56
Že ten text nic neříká a já říkám že jo, pan Wolkswagen jasně říká ,že budeme poslouchat a držet hubu jako ve všem.Co na tom není jasné?
František28 - 19.08.2020 18:38:07
Nejen Povšíkův text, ani tento článek naprosto nic neříkají... Jak pravil Limonádový Joe: "Možná ano, možná ne." Jde jen o úvahy, neopírající se o nic konkrétního. Jen si připravuje půdu pro jednání. A shrnuje všem známé problémy. Proč ten titulek?!

Test nové Škody Octavia 2.0 TDI/85 kW: Spotřebuje méně nafty než starší 1.6 TDI, ale je dražší

Bez adaptivního podvozku DCC už to není jízdními vlastnosti Superb, ale Octavia
07.08.2020 07:14
|
17
Reklama

Škoda zveřejnila platy typických zákazníků pro novou Octavii RS a Scout. Kdo z vás na to má?

Předrezervace prvních derivátů Octavie čtvrté generace se spustí od 29. kalendářního týdne
03.07.2020 10:00
|
15
Reklama

Škoda Octavia G-TEC dokazuje, že plyn ještě neřekl poslední slovo. Na plné bomby ujede 500 km

Pohon na CNG se pojí s motorem 1.5 TSI. Pro případ nouze zbývá i nádrž na devět litrů benzinu
27.06.2020 20:31
|
3

Nová Škoda Octavia jde se základní cenou výrazně níže. Nově se nabízí od 456 900 korun

Octavia 1.0 TSI v akční verzi 125 let má za tyto peníze i 8,25 palců velký displej na palubní desce
24.06.2020 08:00
|
4

Nový VW Tiguan při prvních jízdách přesvědčil motoricky, adaptivní podvozek se ale ještě bude ladit

U třetí generace kompaktního SUV jsme vyzkoušeli dva motory ve verzích R-Line a Elegance
22.02.2024 08:08
|
1

Skandál kolem reflexních vest. Autoklub zjistil, že třetina z nich ani nezvládne odrazit světlo

Pět vest ze 14 zkoušených vyšlo z testu neuspokojivě a některé dokonce vůbec neodrážely světlo
16.02.2024 16:45
|
2
Reklama

Ojetá auta zůstávají drahá. O elektromobilech z bazaru budou lidé uvažovat nejdřív za pět let

Německá společnost DAT už 50 let monitoruje automobilový trh. Informace z roku 2023 moc nepotěší
16.02.2024 07:47
|
1

S oslněním se potýká většina řidičů. Nejčastěji ho způsobují dálková světla, občas ale i cyklisté

Průzkum mezi 4300 evropskými motoristy přinesl varovná zjištění. Bezpečnostní riziko je vysoké
02.02.2024 13:58
|
10
Reklama
Autosalon TV