Reklama
Nová auta

Komentář: Šéf Volkswagenu by neměl dělat ze škodovek volkswagen. Nevrtejte do něčeho, co funguje

Škoda Auto se vyprofilovala jako volba střední třídy pro bohaté země a luxus pro chudé. Sluší jí to
Zdroj: Škoda Auto

Nejvyšší šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess se podle zákulisních informací v mocenském boji zbavil dosavadního šéfa Škody Auto Bernharda Maiera, ač ten z české automobilky udělal úspěšnou značku, která jako jedna z mála na světě dokáže vydělávat i v čase koronavirové krize. Ve Wolfsburgu sílí názory, že je úspěch Škody založen na kanibalizaci na značkách Audi a Volkswagen.
Reklama

Kanibalizuje Audi a VW. Ale nejen vlastní vinou

Na tom může být dost pravdy. Jenže Škoda je v tom nevinně. Dlouhá léta měla od koncernového vedení úkol zbavit se stigmat levné a poruchové značky dobré leda tak pro nenáročné východní trhy. A když se jí to konečně podařilo a málokdo už škodovkami i na Západě pohrdá, dostává kvůli tomu za uši. A že prý by se měla vrátit zpátky na zem a konkurovat Dacii, nebo v lepším případě korejským a francouzským značkám.

Pravdou je, že koncern aktuálně nemá ve svém portfoliu značku, která by vyráběla auta za skutečně lidové ceny. Ale proč by měla její roli plnit Škoda, která se našla v pozici výrobce prostorných a praktických aut za rozumné ceny pro bohaté země a téměř luxusních pro ty chudé?

Stará pravda říká, že není dobré měnit, co funguje. Spíš by se to chtělo zaměřit na věci, které nefungují. A nesnažit se za každou cenu mít pro každou velkoobjemovou koncernovou značku kompletní nabídku vozů všech velikostí, zaměření a typů pohonu. Mám pro koncern návrh řešení.

Lidová auta - to je přece VW!

Značka Volkswagen přece znamená v překladu "lidová auta". Tak ať se k jejich výrobě vrátí a necpe se někam, kam podle názvu vůbec nepatří. Ať pokračuje ve výrobě modelů jako je Polo, Golf, Passat, Tiguan nebo Touran bez výraznějších modernizací za ceny, které byly před deseti lety a dnes budou super lidové. Pořád půjde o technicky výrazně kvalitnější auta než dacie, takže mohou být i o něco dražší než dacie a lidé na celém světě si o ně utrhají ruce. A ať k tomu přidají i nějaký opravdu levný masový elektromobil - něco jako býval Brouk.

Dražší a luxusnější elektromobily ať vyrábí úplně nová značka. Může se jmenovat třeba ID, jak nyní stejně Volkswagen svou řadu elektromobilů označuje.

Škoda by měla celý svůj byznys postavit kolem modelů Octavia, Octavia Combi, Fabia Combi a vozů SUV s prvky MPV. Elektromobilitu zatím odsunout, vyrábět nanejvýš hybridy, soustředit se na auta na benzin, naftu a plyn. Nepřehánět to s digitalizací, která je kvůli jejímu nedotažení suverénně největší slabinou nové Octavie. Být konzervativní, praktická, prostorná a rodinná. Být volbou střední třídy pro bohaté země a luxusem pro ty chudé. To jí sluší. Expandovat do Ameriky a být tam serióznější alternativou aférou Dieselgate zprofanovaného Volkswagenu. Vykašlat se na verze RS, na výbavu Laurin a Klement, na Superba. To jsou věci, kterým leze úplně zbytečně do zelí Seatu a Audi.

Audi by se mělo zaměřit na moderní manažerské a ředitelské vozy. "Náskok díky technice" a "quattro" - to jsou věci, jichž by se měla tahle značka držet.

Vůbec nechápu, proč se k Seatu založila ještě značka Cupra. Ať je Seat sám tou Cuprou. Ať vyrábí auta se sportovním duchem konkurující Alfě Romeo nebo BMW.

Pak se z koncernu VW stane celek, jehož jednotlivé části se navzájem doplňují a nekonkurují si tak jako v současnosti.
Reklama

Diskuze

Aleš - 04.08.2020 20:29:21
Bohužel autor článku nezná legislativu aktuální natož tu z blízké budoucnosti, a tak jeho návrhy jsou naprosto nereálné z důvodu legislativy. Ale jako bulvární utopické zamyšlení je to dobré. Asi to stále vypovídá o Vašich cílech.
Vilém - 04.08.2020 20:36:02
Já plně spoléhám na soudruha Báťušku Andreje bureše Babiše. Až se vrátí z dovolené, dá všechno do naprostého pořádku. Bůh opatruj Slunce naše jasné.

Do nových škodovek není možné natankovat špatné palivo. Mají v nádrži speciální vychytávku

Pojistka v nádrži se začala dodávat do všech naftových škodovek od roku 2013
03.08.2020 06:32
|
14
Reklama

Kam se hrabou Hujerovi. Rodina Škody Octavia na českém trhu se rozrostla na nejvyšší počet členů

Známe ceny a technické informace k nové Octavii RS, Scout, verzi na plyn nebo na elektřinu
21.07.2020 20:16
|
2

Elektrifikace aut je nevratný proces, míní šéf české pobočky Škody Auto. Nabídne dostupné hybridy

Česká automobilka dál počítá s automobily na zemní plyn. I přes to, že se znelíbily Volkswagenu
10.07.2020 08:11
|
0

Vybrali jsme pět nejkrásnějších škodovek historie. Dostala se mezi ně i jedna soudobá

Hlasovalo jedenáct motoristických expertů a redaktorů Autosalonu a TV Prima
25.11.2020 19:55
|
0

Porovnali jsme škodovácká SUV Kamiq, Karoq a Kodiaq poháněná stejným motorem. A divili se

Všechny tři škodovky do lehčího terénu lze mít s benzinovým turbomotorem 1.5 TSI a manuálním řazením
25.11.2020 19:49
|
19
Reklama

Hyundai i30 kombi N-Line jsme postavili proti osmi konkurenčním kombíkům

Sportovně vyhlížejících praktických aut s běžnými motory přibývá. Octavia Combi zatím chybí
18.11.2020 20:43
|
0

Test Hyundaie i30 kombi 1.6 CRDi po faceliftu: Příjemný konzervativec překvapil coby mistr okresek

Tenhle rodinný kombík je jedním z posledních, co se dá pořídit za lidovku. Umí se ale i vyšperkovat
18.11.2020 19:41
|
3
Reklama
Autosalon TV