Reklama
Nová auta

Více místa v loktech a v kufru. Méně nad hlavou a na nohy. Poměřili jsme novou Octavii s předchozí

Věnovali jsme se oběma typům karoserie, jak liftbacku tak kombíku. Zjistili jsme i rozdíly mezi nimi
Zdroj: Škoda Auto

O nové Škodě Octavia se toho napsalo už spoustu. Zatím se ale nikde podrobně neprobíraly mezigenerační změny ve vnitřních rozměrech. Prolezli jsme tedy liftback i kombík nové generace s laserovým měřidlem a porovnali s jeho předchůdci. A pak i dva typy karoserie nejnovější Octavie mezi sebou. Přišli jsme na to, že novinka není zdaleka ve všem lepší než předchůdce a že liftback není ve všem horší než dražší kombík.
Reklama

Důraz na aerodynamiku ubral místo na nohy a hlavu

Začněme porovnáním liftbacků třetí a čtvrté generace. Základní provedení nové Škody Octavia se mezigeneračně protáhlo o dva centimetry, rozšířilo se o 1,5 cm a vyrostlo do výšky o centimetr.

Dříve než začneme porovnávat mezigenerační vnitřní prostornost, musíme zmínit jeden velmi důležitý parametr, který s tím souvisí. Aerodynamický odpor. Konstruktéři dostali úkol postavit auto s co nejnižším odporem vzduchu a tím pádem i spotřebou paliva. Podařilo se jim snížit součinitel odporu vzduchu cx z 0,28 na 0,24, což je jedna z nejlepších hodnot na světě. Nejlépe jsou na tom aktuálně ze sériových aut sedany BMW řady 5 a Mercedes třídy A s hodnotou 0,22.

Jak to souvisí s vnitřní prostorností? Důraz na co nejlepší aerodynamiku ne vždy ladí s důrazem na co nejlepší obestavěnost vnitřního prostoru. Takže se mohlo stát, že nová Octavia i přes nárůst do délky podle našich měření ztratila dva centimetry v místě na nohy na zadních sedadlech a délka kufru zůstala přibližně stejná. Navíc přišla na zadních sedadlech o 2 cm ve výšce mezi sedákem a stropem. Podle našich měření už může pasažér s výškou nad 175 cm ve vzpřímeném sedu a s hlavou položenou v opěrce lehce drhnout o trop. Místo na nohy ale zůstalo královské, takže se po lehkém sesunutí do sedadla za sebe vejdou i dva cestující s výškou hodně přes 180 centimetrů.
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Škoda Auto

Nárůsty do šířky

Našli jsme ale i několik mezigeneračních zlepšení. Potěší dva centimetry navíc vpředu v šířce v loktech. Octavia už dávno není užovkou, jak se hanlivě označovaly zejména první dvě generace. Potěší rovněž o čtyři centimetry delší opěradlo řidiče.

Kufr jsme naměřili o tři centimetry delší ve výšce rolety a o pět centimetrů širší v nejširším místě. Zato otvor do něj je o 11 centimetrů užší než u generace předchozí. Dlouhány potěší, že se o čtyři centimetry na 189 cm zlepšila průchodnost pod otevřenými pátými dveřmi.
Reklama

Vyzkoušejte nový Porovnávač

Škoda Octavia Combi se ještě doprodává i v předchozí generaci s výhodnou výbavou 125 let. Nabízí se s motory 1.5 TSI a 1.6 TDI. Jelikož novinka už naftovou šestnáctistovku nenabízí, porovnali jsme technické údaje, ceny i výbavy verze s motorem 1.5 TSI. Původní verzi v akční výbavě 125 let, novinku ve výbavě Ambition. Podívejte se ZDE.

U kombíku se kufr prodloužil

U kombíku je to podobné, ale ne totožné. I tady jsme naměřili o dva centimetry méně na nohy pro zadní cestující vpravo, tedy na straně spolujezdce. Kompenzuje to ale nárůst délky zavazadlového prostoru ve výšce podlahy o čtyři centimetry. To je zřejmě důvod toho, proč objem kufru narostl u kombíku mnohem více než u liftbacku.

Abychom byli féroví - kombík se nemůže chlubit tak skvělou aerodynamikou jako základní verze karoserie, i tady ale došlo k mezigeneračnímu zlepšení a výsledek cx 0,26 je na tak praktické auto skvělá hodnota.

V čem se tedy kombík mezigeneračně ještě zhoršil? V průchodnosti pátých dveří. Na výšku i šířku jsme naměřili o tři centimetry menší vstupní otvor. A dále v místě nad hlavou na zadních sedadlech. Tady jsme naměřili dokonce sedmicentimetrový generační rozdíl v neprospěch novinky. Pořád to ale stačí k tomu, aby se po napřímení nedotýkali hlavou stropu lidé s výškou lehce nad 180 cm.

Naopak stejně jako liftback přidal dva centimetry vpředu v loktech a čtyři centimetry v délce opěradla řidiče. O čtyři centimetry je lepší maximální šířka v kufru a o čtyři centimetry vyšší lidé projdou pod otevřenými pátými dveřmi, aniž by si o ně poranili hlavu. Vzdálenost od země je u novinky 193 cm.
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Škoda Auto
Reklama

Combi není delší ani nemá delší kufr

A na závěr vzájemné porovnání dvou typů karoserií Octavie čtvrté generace. Díky čemu si může kombík nárokovat cenu vyšší o čtyřicet tisíc korun? Popravdě řečeno, moc toho není.

Obě karoserie jsou na chlup stejně dlouhé a mají i stejně dlouhý kufr nebo místo na nohy. Kufr kombíku je delší pouze ve výšce rolety, kde má osm centimetrů navrch. To dělá rozdílových třicet litrů. Má také vyšší celkovou přepravní kapacitu, ale menší vstup do zavazadlového prostoru. Zato potěší o sedm centimetrů nižší nákladová hrana, díky níž se těžké věci pohodlněji nakládají. O čtyři centimetry výš se zvedají jeho páté dveře.

Největším rozdílem v kabině je pět centimetrů ve výšce nad hlavou ve druhé řady. Možná se to nezdá, ale jde o rozdíl třídy. Nebo chcete-li rozdíl mezi tím, že v liftbacku se pod střechu horko těžko vejde po vzpřímení a zaboření do opěrky člověk s výškou 175 cm a v kombíku bude mít podobné problémy až postava o deset centimetrů vyšší.
Reklama

Diskuze

Hejtr - 28.04.2020 09:23:19
A co kvalita a spolehlivost v tom je Audi o 5 tříd výš..
PICHAV - 28.04.2020 15:11:10
NEMOZNE !! SKODU LZE ZMERIT VZDY POUZE !!! VE STAVU NOUZE !!! POMOCI TABULEK SKOD POJISTHOVEN !!! A TAM VAM VZDY VYJDE SKODA VYSOKA !!! NELI TOTALNI !!! INTELIGENCE MAJITELE SKODY ZMERIT NELZE !!! MALOKOMU DOJDE JAKO ME ZE MA TAKOVY TROTL VZDY O SKODU VIC

Testovali jsme spotřebu nové Škody Octavia 2.0 TDI. Jezdí za 3,2 l, ale i za 12,7 l nafty na 100 km

Pět různých řidičů zkoušelo Octavii Combi 2.0 TDI 110 kW s převodovkou DSG na různých trasách
29.03.2020 20:25
|
50
Reklama

První jízdní test nové Škody Octavia Combi v Česku očima pěti různých řidičů. Chválí ji i kritizují

Jeden den jsme trápili Škodu Octavia Combi 2.0 TDI 110 kW DSG. Superb to má nahnuté, shodli jsme se
25.03.2020 20:58
|
37

Novou Škodu Octavia jsme si vzali pod drobnohled. Nabízíme podrobná technická data a velkou galerii

První jízdní prezentace sice padla za oběť koronaviru, ale i tak máme k dispozici spoustu informací
24.03.2020 13:05
|
2

Hyundai i30 kombi N-Line jsme postavili proti osmi konkurenčním kombíkům

Sportovně vyhlížejících praktických aut s běžnými motory přibývá. Octavia Combi zatím chybí
18.11.2020 20:43
|
0

Test Hyundaie i30 kombi 1.6 CRDi po faceliftu: Příjemný konzervativec překvapil coby mistr okresek

Tenhle rodinný kombík je jedním z posledních, co se dá pořídit za lidovku. Umí se ale i vyšperkovat
18.11.2020 19:41
|
3
Reklama

Že MPV vymřela? Ne zcela, v ČR se nabízí 41 velkoprostorových aut, která převezou více než 5 lidí

Pátrání po nich je ale někdy vyloženě detektivní. Automobilky je kvůli emisním limitům schovávají
18.11.2020 12:26
|
9

Erko umělo připravit vnadnou spolujezdkyni o překážející silonky. Nebo odvezlo 13 lidí ze zábavy

Díky naší soutěži na facebooku jsme od vás dostali desítky fotek a příběhů. Tady jsou ty nejlepší
17.11.2020 17:30
|
2
Reklama
Autosalon TV