Reklama
Auto profi

Elektrifikace aut je nevratný proces, míní šéf české pobočky Škody Auto. Nabídne dostupné hybridy

Česká automobilka dál počítá s automobily na zemní plyn. I přes to, že se znelíbily Volkswagenu
Zdroj: Škoda Auto

Kdo doufá, že problémy spojené s epidemií koronaviru zpomalí elektrifikaci automobilek, bude zklamaný. To samé platí i lidech, kteří nefandí mladoboleslavské značce. Ta podle ředitele tuzemského zastoupení Luboše Vlčka letos dosáhne ještě vyššího podílu na trhu než v letech minulých. V exkluzivním rozhovoru s ním zazněly i další zajímavé informace.
Reklama

Údaje ke všem vozům Škoda v novém Katalogu

Nový Katalog webu Autosalon.tv nabízí kompletní přehled nabídky všech vozů Škoda prodávaných na českém trhu ZDE. Kromě toho, že v něm najdete ceníky a technická data uváděná výrobcem, nabízíme i námi naměřené hodnoty. Všechna auta lze jednoduše porovnávat s konkurencí.

Chceme, aby Octavia byla nejprodávanější auto

Hovoříme spolu na workshopu k novým derivátům čtvrté novodobé generace Škody Octavia. Představují se tu sportovní verze RS včetně plug-in hybridu, terénní Scout, mild hybrid E-TECH nebo G-TEC na zemní plyn. Jaká prodejní čísla si od těchto vozů v Česku slibujete?
Začnu trochu zeširoka. Chceme, aby Octavia zůstala nejprodávanějším modelem značky na trhu. Díky široké nabídce na to model tu sílu má. Je to nejširší nabídka, jakou jsme kdy u Octavie měli, takže musí mít ambici být nejprodávanějším autem na českém trhu. Chceme jich ročně prodávat více než dvacet tisíc. RS a Scout by se na tom každý z nich měly podílet pěti až sedmi procenty.

Kdy se začnou prodávat?
Začne se takzvanými předrezervacemi, na začátku nichž zveřejníme i ceník. Ty přijdou na řadu v kalendářním týdnu 29 pro RS včetně plug-in hybridu iV a také pro běžnou octavii plug-in a mild hybrid. Na Scout začnou předrezervace v kalendářním týdnu 35. Po předrezervaci, v jejímž rámci se klient může zaregistrovat u obchodníků, přijde takzvaný předprodej, kdy už budeme mít kompletní technická data těch aut. To bude pět až šest týdnů po té předrezervaci.

S hybridy to bude stejné jako s automaty

Jaká čísla si slibujete od ekologických octavií?
Novinka v podobě mild hybridu by měla obsadit asi pět procent trhu. Jde o auta s benzinovými motory 1.0 a 1.5 TSI vždy s automatickou převodovkou. Dohromady s plug-in hybridy by měla všechna nízkoemisní auta tvořit deset až dvanáct procent prodeje octavií v Česku.

Navážete u plug-in hybridní Octavie iV na příznivou cenu Superbu iV?
To zjistíte až s finálním ceníkem, ale velmi usiluji o to, aby plug-iny byly pro českého klienta dostupné. Začali jsme transformaci a edukaci k nízkoemisním modelům. Myslím, že každý, kdo zkusí plug-in hybridní auto, získá k němu zálibu. Trochu to porovnávám s obdobím iks let zpátky. Tehdy jsem znal řadu klientů, kteří říkali, že jsou tradiční řidiči a nikdy nebudou řídit automat. Pak si sedli do automatu a už z něj nikdy nevysedli. Řadu z nich osobně znám, některé velmi dobře (směje se a ukazuje na sebe). Věřím, že s plug-in hybridy to bude stejné. Sice k nim panuje určitý despekt, ale já všem doporučuji, ať se svezou. A naši lidé mají za úkol klienty do těch aut dostat.

Takže je teď budou mít Škodováci jako služební vozy?
Teoreticky ano, ale klient má přednost a bojujeme s dostupností některých komponentů.

Zpožďují se dodávky součástek pro ekologická auta z Číny?
Nemáme je jen z Číny, ale je pravda, že tam existuje problém. Komponenty se dovážejí z asijských zemí od Číny přes Koreu až po Japonsko. Cílem pro evropské výrobce včetně Volkswagenu musí být, aby byli daleko samostanější. Pracujeme na tom velmi intenzivně. Je to jediná správná cesta.

Změnil koronavirus něco na vašich plánech elektrifikace?
Nezměnil. Buďme upřímní. Transformace je započatá a řekl bych, že ve velmi rozběhnuté fázi. Jde o proces trvalý a nevratný. Vracet se zpět by koneckonců znamenalo poškodit ty investice, které jsme do projektu vložili. Škoda ale drží širokou nabídku. Máme konvenční motory benzinové i dieselové, začínáme s mild-hybridy, máme plug-in hybridy, budeme rozšiřovat elektroauta a nabízíme i auta na plyn.
Reklama

Plyn nám pořád dává smysl

Stále věříte CNG?
Škoda Auto pořád ještě věří, že jsou modely, které se budou na plyn velmi dobře prodávat. Nehledě na to, že se v Česku podařilo vybudovat velmi solidní infrastrukturu. Máme kolem dvou set profesionálních čerpacích stanic.

Koncern Volkswagen ale dává od plynu ruce pryč.
Já bych řekl, že to byla jedna značka (míněno Volkswagen - pozn. redakce). My tu technologii máme k dispozici, vložili jsme do ni vývojové prostředky a rozhodne trh. Příští roky počítáme s motory na plyn ve Scale, Kamiqu, Oktávce a budeme se je snažit vytěžit. Příštích pět let rozhodne, jak dlouho tahle technologie bude žít. Dobrý obchodník nebude ze sortimentu vyndávat něco, co má na trhu úspěch. To je náš simply clever přístup. Navíc nám CNG pomáhá snižovat emise. Samozřejmě G-TEC dostal trochu konkuremci v mild a plug-in hybridech, ale osobně si myslím, že cenově senzitivním klientům dává plyn pořád smysl.
Reklama

Obsadíme víc trhu než dosud

Jak letos dopadne český trh s novými osobními auty?
Rozhodně se nepodaří zopakovat čísla 2019. Ztratili jsme dva měsíce. Loni se prodalo tak kolem 250 tisíc aut, letos očekáváme výkon trhu mezi 170 a 200 tisíci. Objevují se názory, že máme krizi za námi. My si myslíme, že máme za sebou tu fázi, kdy jsme se snažili ochránit zaměstnance, rodiny a společnost od zdravotních následků. To jsme jako republika i firma zvládli velmi dobře. Jak velké ekonomické rýhy za sebou Covid zanechá, to uvidíme v průběhu léta, ale zejména na podzim. Globální propad bude dvacet procent. Rok 2021 bude prvním krokem k návratu, ale nedosáhne původní prognózy na 2020, pořád tam bude nějké saldo. Pokud půjde vše opravdu dobře, tak očekávám návrat na původně předpokládaná čísla pro letošek v roce 2022. V regionech budu rozdíly, ani Evropa nebude homogenní. Doufáme, že Česko by mohlo být díky rychle zvládnuté krizi mezi lepšími. Připusťme si však, že ta situace není banální, je složitá.

Budete spokojeni s třetinovým podílem na českém trhu, jak tvrdíte dlouhodobě?
Budeme mít víc. Když se podíváme na aktuální čísla, tak jsme nad čtyřiceti procenty. Budeme spokojeni, když si z menšího koláče ukrojíme víc. Značka má na to sílu. Nejen produktovou, ale i výkonností organizace. Tržní podíl Škody Auto se z toho vysokého základu ještě zvýší, to už dnes víme.

Jaké jsou signály od prodejců?
Já bych to rozdělil. Servisní činnost zažívá návrat k normálu. Prodej ojetých vozů je deset procent pod loňskem. Nové vozy jsou pořád složité. O něco rychleji se vrací privátní, retailový klient. Firmy ne, že by neměly zájem, ale váhají, přešlapují. Řada z nich jsou nadnárodní společnosti a čekají na rozhodnutí centrál. Ale i ryzí české odniky si dělají rozvahu. Musíme počkat po létě. Jsme proexportní eonomika, malý trh a je strašně důležité, v jaké kondici budou odbytiště. A to ty firmy budou vědět na podzim.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Škoda vyrobí ze Scaly otevřený sportovní dvoumístný spider. Dostane jméno Slavia

Nejde o úlitbu fotbalovému klubu, ale připomínku výročí založení firmy Laurin a Klement v roce 1895
09.07.2020 10:00
|
5
Reklama

Škoda zdražila, přesto prodala v červnu víc nových aut než loni. Polepšily si i jiné značky

Česká automobilka v červnu obsadila neuvěřitelných 41 procent českého trhu
04.07.2020 21:16
|
18

Hyundai Tucson vs. Škoda Karoq. Porovnali jsme dvě aktuálně nejprodávanější rodinná SUV v Česku

Obě auta se vyrábějí v Česku. Tucson je větší a má příznivější ceny. Karoq boduje spotřebou a kufrem
25.06.2020 20:07
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV