Reklama
Auto profi

Ředitelka Peugeotu Linda Jackson v Praze zpražila odpůrce elektromobilů. I milovníky naftových aut

Vůči čínským výrobcům elektroaut mám respekt, uvedla. V Šanghaji viděla desítky výrobců dobrých vozů
Zdroj: Tiskový servis Peugeot

Britka Linda Jackson patří mezi nejvlivnější ženy v automobilovém průmyslu. Značku Peugeot vede od roku 2021, předtím stála šest let v čele dalšího francouzského výrobce spadajícího pod koncern Stellantis, tedy Citroën. Poprvé se ve své nové funkci ukázala v Praze, kde poskytla rozhovor několika vybraným redakcím, mezi nimiž nechyběl Autosalon. Zodpověděla na několik otázek týkajících se nástupu elektromobility a konce spalovacích motorů, budoucího směřování značky Peugeot i konkurence v podobě čínských výrobců elektrických vozů. Prozradila i to, jaké typicky ženské prvky se díky ní objevují u nových peugeotů.

Do dieselových motorů už neinvestujeme

Může žena stát v čele významné světové automobilky? Na tuto otázku zodpovídá už téměř deset let Mary Barra, šéfová General Motors, jednoho z největších světových automobilových koncernů. Podobně dlouhou dobu ale vede významné světové automobilky i Britka Linda Jackson. Mezi roky 2014 a 2020 stála v čele Citroënu, od roku 2021 šéfuje další francouzské značce patřící pod křídla koncernu Stellantis, tedy Peugeotu. Během své zastávky v Praze zasedla k diskuznímu kulatému stolu s významnými českými médii, mezi nimiž nechyběl Autosalon.tv. Nejvíce otázek na ni se samozřejmě týkalo přechodu od spalovacích motorů k elektromobilitě a připravované emisní normy Euro 7, která může tento proces ještě urychlit. Kdo doufal, že značka Peugeot dříve proslulá skvělými naftovými motory, bude stát v čele odpůrců elektromobility, toho jednoznačně zklamala.

„Buďme upřímní, do dieselových motorů už neinvestujeme. Není to tak dlouho, co poháněly sedmdesát procent všech vyrobených peugeotů, ale jejich éra se chýlí ke konci. Investovali jsme do elektromobility třicet miliard eur, takže není cesta zpátky. Ať už bude norma Euro 7 vypadat jakkoli a bude přijata v kterémkoli roce. Peugeot bude mít za dva roky u všech modelů alespoň jednu elektrifikovanou verzi a od roku 2030 budeme v Evropě prodávat pouze čisté elektromobily. Nic neukazuje na to, že by se mohly časy spalovacích motorů vrátit. Nechci o tom ani spekulovat, soustředíme se na to, abychom uspěli jako výrobce elektrických aut,“ začala rozhovor.

Takže ani neuvažujete o alternativních palivech pro své automobily?

Budoucnost vidíme i ve vodíku, ale výhradně u nákladní automobilů, které tvoří asi dvacet procent našeho portfolia v Evropě. Studujeme i možnosti syntetických paliv. Například v Jižní Americe budou ještě dost dlouhou dobu alternativou k elektromobilitě biopaliva. Přechodovou fázi mezi spalovacími motory a čistými elektromobily představují hybridy včetně mild a plug-in hybridů, které uvádíme u našich aktuálních modelů. U mnoha evropských zemí ale vidíme, že pobídky a zvýhodnění pro plug-in hybridy končí. Hlavním palivem budoucnosti je jednoznačně elektřina.

Desítky značek v Číně umí kvalitní elektromobily

Co si myslíte o konkurenci mezi elektromobily v podobě Tesly a čínských výrobců?

Obecně mám k většině konkurentů velký respekt, ale nebojím se jich. Tesla v poslední době razantním zlevněním svých aut rozbořila už tak dost nevýrazné hranice v automobilovém průmyslu. Myslím to tak, že se tvářila jako výrobce prémiových aut, ale současnou cenovou politikou konkuruje mainstreamu. Progres čínských automobilek je úctyhodný. Navštívila jsem šanghajský autosalon v roce 2019 a tenkrát jsem tam viděla jen několik málo značek, které by mohly konkurovat evropským výrobcům. Když jsem tam byla letos, vystavovaly tam desítky automobilek vyrábějících výborné elektromobily. A většina z nich se bude chtít prosadit v Evropě. Takže z nich mám respekt, ale nemyslím si, že bychom se jako Peugeot a Stellantis měli bát. Ale samozřejmě musíme na Číně snižovat závislost ve smyslu komponentů a surovin pro výrobu elektromobilů a baterií do nich. I proto plánujeme v nejbližší době stavět v Evropě "gigafactories", tedy velké továrny na výrobu akumulátorů.

Jaké jsou hlavní atributy, které odlišují Peugeot od ostatních značek - ať už v koncernu Stellantis nebo obecně?

Jen koncern Stellantis sdružuje čtrnáct značek. Každá z nich si měla vybrat jediné slovo, které by jí charakterizovalo. Například u Jeepu to byla "svoboda". Peugeot charakterizuje výraz "allure". Je to magnetismus, charisma, síla atraktivity. Máme tři hodnoty, které to podporují a prolínají se u všech nových produktů, ale i třeba v marketinku. Jde znovu o výraz "allure", ale v designovém slova smyslu. Nové peugeoty charakterizují velmi osobité ostré designové křivky, siluety kočičích šelem. Další hodnotou jsou emoce z řízení auta, které lze v peugeotech zažívat například díky i-cockpitu - velmi inovativnímu místu pro řidiče ve všech našich modelech, které se liší od konkurentů. Mimochodem, tuto hodnotu posílíme u nových elektromobilů, které budou na trh přijíždět přibližně od roku 2026. Prozradím třeba to, že naše vozy už nebudou mít klasické kulaté volanty. Poslední hodnotu je "excellence", která vyjadřuje kvalitu materiálů, zpracování, ale také úspornost našich aut nebo spokojenost zákazníků. A je tady i propojení s aktivitami, které sponzorujeme. Naše vozy se například účastní vytrvalostních závodů 24 hodin v Le Mans. A technologie vyvíjené pro závodní speciály nacházejí místo i v sériových autech. Jestli chcete vidět zhmotnění toho, jak budou vozy Peugeot vypadat v budoucnosti, studujte velmi pečlivě koncept Inception, který jsme nedávno ukázali. Uvidíte tam například ten hranatý volant, o kterém jsem hovořila. Ale i to, že jsme sice připraveni na éru autonomních aut, která nebudou potřebovat řidiče, ale zároveň necháme i nadále šoférům možnost svůj vůz ovládat.

Ženské prvky u Peugeotu 408

Mluvila jste o stírání hranic mezi prémiovými a mainstremovými značkami. Kam patří Peugeot?

Řadíme se mezi horní mainstream. To znamená, že chceme vyrábět auta pro velké množství lidí, ale nechceme toho dosahovat díky nízkým cenám. Zákazníky se pokoušíme zaujmout něčím navíc ve smyslu technologií i designu.

Takže nebudete vyrábět elektromobily za co nejdostupnější ceny, jak se chystá například Citroën se svým konceptem AMI? 

Přesně tak. Naše nejlevnější elektromobily budou mít velikost minimálně aktuálního Peugeotu e-208. Ale nezapomeňte, že se pod značkou Peugeot vyrábějí i elektrická kola a skútry.

Vnesla jste do fungování automobilky a jejích produktů nějaké typicky ženské prvky?

Myslím, že neexistuje něco jako "mužská auta" a "ženská auta". Ale existuje rozdíl ve způsobu, jakým auta ženy a muži hodnotí. Nikdy nepůjdu proti základním hodnotám značky Peugeot, mezi něž patří emoce při řízení automobilů, ale když sednu do auta, tak na rozdíl od mých mužských kolegů vždycky nedjříve koukám na to, kam bych odložila věci, které mám u sebe, abych měla dost prostoru pro dětské sedačky, nebo, protože jsem malá, abych měla dostatečně vysoko sedadlo řidiče a tím pádem dobrý výhled z auta. To je jeden z důvodů, proč má třeba nový Peugeot 408 velmi sportovní design karoserie i okolí řidiče, ale zároveň je proti běžným fastbackům o něco zvýšený ve stylu vozů SUV.
Reklama

Diskuze

Hubert - 18.09.2023 22:24:22
Hezky nazor, vyrabet muzou co chteji, jenom sehnat ty kupce.
Rosťa - 10.07.2023 08:26:04
Po celém Německu jezdí stovky elektromobilů 90% Čína která umí týhle auta nabídnou za příznivější ceny, jestli si paní myslí že Peugeot s cenami elektromobilů které má bude konkurenceschopná tak bych ji radil aby se rychlé probrala z ty diskotéky....

Peugeot 2008 nabral do dalších let více stylu. K elektřině chce přesvědčovat delším dojezdem

Facelift přinese také nový hybridní motor pod kapotu. Přednost má ale čistý elektromobil
04.05.2023 11:30
|
0
Reklama

Francouzi dávají větší slevy než během týdenní akce. Peugeot 2008 se teď vejde pod půl milionu

Kdo si na konci března pořídil nový Peugeot, pohled do současných ceníků ho možná nepotěší
24.04.2023 07:24
|
1

Základní motor pro nový Peugeot 408 bohatě stačí. I bez elektřiny jezdí svižně a úsporně

Křížence všech možných karoserií jsme vyzkoušeli s motorem 1.2 PureTech a automatickou převodovkou
10.02.2023 07:30
|
17

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2
Reklama

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23

Nový hybrid od Citroënu označují za zabijáka dieselu. Platí to jen částečně, zjistili jsme

Otestovali jsme rodinné SUV Citroën C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6 Ë-SERIES
09.03.2024 18:53
|
3
Reklama
Autosalon TV