Reklama
Auto profi

Chybí díly, nošovický Hyundai stojí. Škoda přestane vyrábět příští týden. Katastrofa, hlesl její šéf

Korejské automobilce chybí kabely z Tuniska. Škodovce čipy a polovodiče. Rychlé řešení neexistuje
Zdroj: Škoda Auto

Řetězící se problémy s dodávkami náhradních dílů nutí české automobilky čím dál více omezovat výrobu. Kolínská Toyota nemohla vyrábět v březnu, nošovický Hyundai stojí kvůli nedostatku kabelů dnes a Škoda příští týden zcela omezí výrobu v Kvasinách a zastaví se část provozů i v jejích dalších továrnách. Manažeři automobilky nevidí krátkodobé řešení.

Zaměstnanci zatím nouzí netrpí

Škodě Auto zoufale chybí čipy a polovodiče. Kvůli tomu příští týden prakticky zavře výrobu ve svém závodě v Kvasinách, dokončovat se budou pouze již rozpracované vozy. Část provozů bude stát i v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí.

"V současnosti předpokládáme, že dostupnost čipů bude v příštích jednom až dvou týdnech omezená natolik, že ucelená výroba již nebude možná. Z tohoto důvodu se společnost ŠKODA AUTO dohodla se sociálním partnerem KOVO na omezení výroby v 26. kalendářním týdnu ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí," potvrdila Autosalonu tisková mluvčí automobilky Martina Gillichová.

Odbory přitom nadále prosazují zajištění plného denního výdělku, a to nad rámec zákona pro všechny zaměstnance, kterých se tato situace dotkne. "Opět jsme vyjednali náhradu ve výši 85 procent průměrné mzdy," uvedl odborový předák Jaroslav Povšík v časopisu Škodovácký odborář. Do průměrné mzdy se započítávají také mimořádné bonusy.

"Katastrofa," hlesl včera na setkání s novináři k tématu přerušení výroby předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer. Paradoxně jen těsně poté, co vyhlásil útok na pozici jedné z pěti nejprodávanějších značek v Evropě. O nové škodovky je totiž nyní obrovský zájem a čekací lhůty na ně se prodlužují.

Krátkodobé řešení přitom neexistuje. Továrny na čipy a polovodiče evidují obrovský převis poptávky nejen ze strany výrobců aut, ale i počítačů a dalších spotřebičů. "My pro ně jsme třeba pět procent odbytu, nemůžeme si diktovat," uvedl exkluzivně pro Autosalon Schäfer.

Postavit vlastní továrnu také není rychlé řešení, protože to vyžaduje obrovské investice, a to i do specialistů. Dosud nevyzkoušené díly by se navíc musely důkladně testovat, aby automobilka nezvýšila riziko poruch vozů. "Krátkodobé řešení zkrátka neexistuje. Musíme čekat," přiznal Schäfer.

Když se objeví světlo na konci tunelu, tak zhasne

Každé průměrné moderní auto obvykle potřebuje ke svému dokonalému fungování několik stovek čipů v několika desítkách řídicích jednotek. U elektromobilů je toto množství ještě řádově vyšší. Takže zatímco nová generace Fabie používá na 40 řídících jednotek, do elektromobilu Enyaq iV se jich montuje dvakrát tolik. Právě polovodičové součástky ale automobilovému průmyslu v současnosti kriticky scházejí.

Částečně si za to mohou samy automobilky, což přiznávají i nejvyšší manažeři Škodovky. Loni totiž výrobci aut zrušili část svých objednávek, protože se obávali snížené poptávky po nových autech kvůli covidu. Jenže pandemie a s ní spojené pumpování peněz do ekonomiky hlad po individuální mobilitě a nových vozech naopak zvýšila. A ještě více po nových počítačích, online kamerách a další spotřební elektronice, která čipy také potřebuje. K tomu se přidaly problémy se světovým obchodem (zablokovaný suezský průplav), potíže některých továren a přístavů kvůli počasí a covidu. Problémy se neustále nabalují a řetězí. "Vždy, když máme pocit, že se objevilo světlo na konci tunelu, tak zhasne," prohlásil k tomu pro Autosalon.tv Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto zodpovědný za prodej a marketing.

Hyundai v Nošovicích - jen den

Škoda není jediným českým výrobcem aut, který řeší přerušení výroby. Dnes například stojí linky v továrně Hyundaie v Nošovicích. Na vině nejsou čipy nebo polovodiče, ale kabely. "Kvůli lockdownu v části Tuniska nemohl vyrábět náš dodavatel Yura. Věříme ale, že půjde jen o jednodenní výpadek, který v létě nahradíme," uvedl pro Autosalon.tv mluvčí HMMC (Hyundai Motor Manufacturing Czech) Petr Michník.

Problémy s čipy a polovodiči přiznává také. "Válčíme s nimi, ale zvládáme to,"  uvedl k tomu.

Již na přelomu března a dubna nemohla kvůli chybějícím součástkám běžet dva týdny výroba v továrně Toyoty u Kolína. "Už jsme si to odstáli, aktuálně žádné přerušení výroby neplánujeme," uvedl pro Autosalon.tv mluvčí továrny Tomáš Paroubek.

Zhruba od počátku letošního roku se s nedostatkem čipů způsobeným výpadkem výroby během koronavirové krize potýkají takřka všechny automobilky. Nejnověji musela dočasně výrobu zastavit Mazda ve svém mateřské závodě v mateřském Hofu, výpadky v nedávné době postihly a postihují třeba také Subaru, Renault, Ford nebo Nissan.

Diskuze

Zdeněk - 29.06.2021 07:52:21
Kdyby vyráběli normální auta,tak se to nestane. Pretechnizovane krámy co nefungují od nova. Automobilky se předhání o lepší PC kancelářiszo normálního auta. Příklad: na co je na autě přední světlomet za cca 80 000,- prý chytrý světlomet. K ČEMU!!!! A jsm
zdenda - 28.06.2021 21:03:49
Až na to, že v tomto případě za to koronavirus až zas tak nemůže. Má svůvj vliv, to samozřejmě. Ale nějak se zapomnělo na to, jak Trump vyhlásil embargona Huawei a další a takřka všechny čipové sklady byly okamžitě vyprázdněny. Tam je zárodek.

Nedostatek čipů nutí automobilky k improvizaci. Peugeot udělal u modelu 308 nečekanou věc

Svět se potýká s nedostatkem polovodičů a spousta automobilek má velké problémy
23.04.2021 10:26
|
5
Reklama

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
7

Měsíční paušál za vyhřívání sedadel nebo přehrávání hudby v autě? Některé automobilky už to zkoušejí

Výrobci nových vozů v krizi spřádají plány, jak navyšovat klesající příjmy
25.11.2020 07:19
|
18

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama

Toyota letos v Česku zaútočí na stupně vítězů. A to řadíme teprve trojku, děsí konkurenty její šéf

Loni skončila japonská značka na tuzemském trhu s novými auty těsně čtvrtá. Dotáhla VW a Hyundai
20.01.2024 08:29
|
5

Mitsubishi přivezlo na český trh nový Colt. Stojí méně než klon od Renaultu, ale se slabším motorem

Porovnali jsme Mitsubishi Colt a Renault Clio nejen mezi sebou, ale i s konkurenty včetně Fabie
16.01.2024 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV