Reklama
Řidičův chleba

Dodací lhůty nových aut se prodlužují. Chybí čipy, ale problém bude brzy i s něčím úplně jiným

Záleží sice na tom, kde se auto vyrábí, ale těžkosti stejně hlásí drtivá většina značek
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Pamatuji dobu zhruba před dvaceti lety, kdy si jeden můj rodinný příslušník objednával tehdy nový vůz. Tuším, že šlo o Volkswagen Passat a už tehdy mě velmi překvapilo, že mu prodejce oznámil čekací dobu dlouhou bezmála rok. Od té doby uplynulo hodně vody, ale zdá se, že automobilový průmysl, byť ne tak úplně vlastní vinou, se po letech, kdy se na vůz čekalo maximálně pár měsíců, vrací k takto dlouhým dodávkám.

Důvodů pro to je hned několik. Jedním z nich je i to, že lidé masově přešli na práci z domova, což vedlo k větší poptávce po počítačích a dalších elektronických zařízení. A ve všech jsou stejné materiály a stejné komponenty, jako v autech, kterým se ne nadarmo přezdívá pojízdné počítače.

Za vším hledej koronavirus a logistiku

Před nedávnem jsme vás informovali o tom, že Škoda Auto kvůli tomu musí vyrobené vozy odstavovat na pronajatém letišti. Tam musí počkat, dokud pro každé auto nebudou připraveny všechny potřebné a dnes stále chybějící čipy a až poté je bude možné postupně odesílat k prodejcům, kteří je budou předávat zákazníkům. Pavel Jína, tiskový mluvčí Škoda Auto ČR prodloužení doby dodání nových auto potvrzuje. „Vzhledem k dopadům pandemie a s tím spojeným globálním nedostatkem polovodičů však může navzdory naší snaze dojít k mírnému zpoždění dodávek. Dodací lhůty se liší u různých modelů a především výbavových prvků. U některých modelů tak zákazníci obdrží vozy v řádech týdnů, u jiných to mohou být jednotky měsíců,“ řekl nám.

Problémy ale nemá jen Škodovka, ale vlastně všechny značky. A nejde jen o nedostatek čipů. Ukazuje se, že problémy jsou i na straně dodavatelů, což nám potvrdila i tisková mluvčí značek Renault a Dacia Jitka Skaličková: „Covid je jistě jedním z velkých problémů posledního roku v automobilovém průmyslu, ale v současné době se všechny automobilky spíše potýkají s problémem nedostatku komponentů u dodavatelů.“ A to samé nám potvrdil i ředitel autosalonu Pyramida Průhonice, specializující se na značky SEAT, CUPRA, Dacia a Renault Jan Sudík. „Koronavirus a chybějící čipy jsou jeden problém, ale druhým jsou chybějící komponenty u dodavatelů. Výrazně se také zpomalila doprava z továren v zahraničí.“

Reklama

Dodací lhůtu ovlivňuje i místo výroby

A právě to, kde se vůz vyrábí, může být ukazatelem doby čekání. Tedy alespoň u značky Hyundai. Tiskový mluvčí automobilky David Pavlíček nám řekl: „Dodací lhůty u nových vozů Hyundai se liší v závislosti na výrobním závodu, ze kterého vůz pochází. Nejkratší dobu tak čeští zákazníci čekají na modely i30, Tucson nebo Kona Electric, vyráběné v Nošovicích. Nejdéle se naopak, vzhledem k logistice, čeká na vozy pocházející z korejského závodu v Ulsanu, jako Kona se spalovacími motory, Ioniq, nebo Santa Fe.“

Všechny automobilky se ale shodují, že rozhodně nesedí s rukama v klíně a nečekají, až se to samo zlepší. „Paralelně pracujeme na dalších řešeních a prověřujeme možné další alternativy, abychom minimalizovali potenciální dopad na možnosti objednávání a včasné dodávání vozů,“ vysvětlil nám Pavel Jína ze Škody Auto.

Reklama

Budeme mít na čem jezdit?

Ale nejde jen o čipy. Ke zpoždění v dodávkách a tedy delší čekací době na nové auto, která může být i 9 měsíců, přispěla pandemie i odstávkami výroby v době, kdy byla na vrcholu. Tím vznikl skluz, který se teď musí dohnat. Dalším zádrhelem, který se také dá připsat koronaviru, je pak podle agentury Bloomberg nedostatek kaučuku, což je hlavní surovina pro výrobu pneumatik. Právě pandemie doslova vyždímala kaučukové plantáže, protože skokově vzrostla poptávka po ochranných pomůckách. Na nepříznivé situaci s kaučukem se pak dlouhodobě podepisuje i ne úplně příznivá situace s životním prostředím, ale i tlak odběratelů na majitele kaučukových plantáží na snížení ceny. Někteří tak místo kaučuku přešli na jiné plodiny, které jim vynesou víc.

Výsledkem toho všeho je, že tento materiál, který je hlavní složkou při výrobě pneumatik, prostě chybí. Je tedy dost dobře možné, že se během následujících měsíců dočkáme situace, kdy auta nebudou odstavená jen kvůli čipům, ale také kvůli tomu, že nemají na čem jezdit.


Diskuze

Jenda - 02.06.2021 12:05:06
Řešení je jednoduché a primitivní. Necpat do aut zbytečné elektronické systémy. Max 1 na řídící jednotku. Analogové auto se již dnes začíná vyvažovat zlatem. Proč měl tak obrovský úspěch citroen Mehari?? Protože tam nebyl téměř nic.
Ondra - 02.06.2021 13:55:06
Souhlasím. Nechť si může zákazník vybrat zda chce jednoduché auto bez zbytečně výbavy, kterou ani nevyužije, nebo si své peníze nechá do auta nacpat domácí kino bar a lednicí. Osobně preferuji jednoduché a intuitivní ovládání pomocí mechanických ovladačů.

Audit odhalil, že se kvalita práce v autoservisech v době koronavirové zhoršila. Hlavně u značkových

Nejlépe opraví automobil na Vysočině. Nejhůř na tom byly Jižní Čechy
01.03.2021 07:46
|
7
Reklama

Drahé elektromobily šetří alespoň na servisu. Benzinové citigo stojí třikrát tolik co elektrické

U miniauta od Škodovky lze uspořit desítky tisíc korun
13.01.2021 20:05
|
15

Revoluce v prodeji aut! Nissan nově nabízí na svá SUV záruku 10 let. A k tomu tříletý servis zdarma

Garanční program Budoucnost pod kontrolou se týká modelů Qashqai, nový Juke a X-Trail.
03.03.2020 12:05
|
5

Jedni zbytečně okupují levý pruh, druzí je podjíždí. Čeští řidiči mají problém se správnou jízdou

Ukazuje se, že lidé snadno sklouzávají ke zbytečným přestupkům. Chybují pak všichni
24.10.2021 19:04
|
9

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0
Reklama

Vyhrazené pruhy pro cyklisty jsou pomocí i pro řidiče. Nemusí řešit žádný bezpečný odstup

Pokud je na silnici vyznačen cyklistický pruh, mění se předjíždění na míjení
22.10.2021 07:53
|
4

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
6
Reklama
Autosalon TV