Reklama
Ojetiny

Prodat ho nebo ještě vzít na milost? Nepřehlížejte signály avizující blížící se smrt vašeho auta

Rozhodování se o tom, kdy už je nevyšší čas se zbavit starého auta, patří k největším dilematům

Unavená převodovka

Zdroj: Autosalon.tv

V případě manuální převodovky je nepřesné řazení převodových stupňů menší problém, který obvykle vyřeší výměna kulisy řazení. Jak ale jednou zařadíte a už nevyřadíte, bývá to na novou převodovku. Funkční kus z vrakoviště obvykle stojí kolem 10 000 Kč, drahá je ale především výměna.

Pokud máte automat, který má pomalejší reakce, je to znamení, že se převodovka blíží ke konci své životnosti. Když už ani nepřeřadí, máte před sebou už jen pár kilometrů před její finální kapitulaci. Oprava většinou za to nestojí a tak je čas na další auto.

Škubání při rozjezdu

Zdroj: AMT

Tento chorobný projev nenaznačuje nic dobrého – většinou jde o rozvody a jejich oprava je vždy drahá. Pokud si všimnete, že při zrychlování nebo brzdění sebou auto během jízdy trhá nebo se třese, přičemž je to vše doprovázeno nepříjemným skřípěním či zvláštními zvuky, je čas se psychicky připravit na rozloučenou. V některých, a to těch lepších případech, může jít „jen“ o špatné časování váčky, nebo o pokřivenou spojkovou lamelu. Mechanik určitě přijde na to, kde je skutečný problém.

Koroze v plném květu

Zdroj: Michal Borský

Když se na autě objeví rez, měli byste začít bít na poplach, protože se může velmi rychle rozšířit, pokud se co nejdříve neopraví. V závislosti na množství postižených oblastí se však tento problém příliš často ignoruje, protože se nejedná o nejlevnější opravu.

Chemikálie na bázi soli, kterými se během zimy ošetřují silnice, korodují lak i plechy. Když tento proces přeroste do rzi, rychle se šíří. Velké škody může způsobit i stání vody na skrytých místech v karoserii. Opravovat zrezlé auto často znamená větší investici než auto samotné, což pro něj může znamenat definitivní konec.

Únik provozních kapalin

Zdroj: vrakoviště Hradešín

Podobně jako lidské tělo, i auto potřebuje ke svému fungování tekutiny. Pokud potřebujete každý měsíc doplnit některou z životně důležitých tekutin ve vašem autě – chladící kapalinu, motorový olej, brzdovou kapalinu nebo kapalinu posilovače řízení, pak jde jen o to, kdy, ne jestli systémy kapitulují.

Ano, samotný pozvolný únik oleje či brzdové kapaliny nemusí být bezprostřední katastrofou pro vaše denní jezdění, to však jen do chvíle, než se zeptá STK.

Kouř z výfuku

Zdroj: thinkstock.com

Modrý kouř vycházející z výfukového potrubí znamená, že vaše auto spotřebovává olej, objeví-li se bílý, znamená to, že se do motoru dostává chladicí kapalina a není to jen vypařující se kondenzát ve výfukovém systému (když teplota stoupá, voda se vypařuje), který je neškodný. Černý kouř je znakem toho, že spaluje příliš mnoho paliva, proto zkontrolujte vzduchový filtr. Pozor, nezaměňovat s běžným naftovým dýmem u starších dieselů bez filtru pevných částic.

Žravá auta nejsou v kurzu

Zdroj: iStock

Když jste si koupili například SUV s živým turbobenzinem, ceny paliva možná nebyly tak vysoké jako dnes. Pokud s takovým autem jezdíte denně, i obyčejné měsíční tankování nepříznivě ovlivňuje váš rodinný rozpočet a měli byste zvážit, jestli je takové auto pro vás stále tou nejlepší volbou, nebo lze hledat něco úspornějšího a stále na něm vydělat při prodeji.

Pečené kuře a spol.

Zdroj: shutterstock

Nejčasnější známky opotřebovaného auta se objevují na přístrojové desce. Všechny tyto malé výstražné symboly jsou důležité a jejich ignorování může vést k dalším problémům. Neignorujte je!

Pokud vám svítí kontrolka motoru, nemusí být ještě paradoxně tak zle, ale návštěvu servisu moc dlouho neodkládejte. Svítí-li ale třeba kontrolka tlaku oleje, je nejlepší okamžitě zastavit. Pokud se často rozsvěcuje více symbolů najednou, nepřelepujte si budíky izolačkou a raději hledejte nové auto.

Přetahované servisní intervaly

Zdroj: Tiskový servis ProfiAuto

Zanedbávání periodických servisních úkonů vámi či vaším předchůdcem je předsálím pekelným. Přetržené rozvody nebo motor bez oleje prostě neokecáte. Právě kvalitní mazání motoru je klíčem ke šťastnému životu, minimálně vašeho auta a peněženky.

Vynechání pravidelné údržby může nakonec způsobit, že vačková hřídel již nebude synchronizována s písty, což vede ke „klepání“, které je neklamným znamením toho, že něco vážného není v pořádku. Obvykle je čas začít šetřit na nový motor nebo celé auto vyhodit či rozprodat na náhradní díly.

Cena za opravu

Zdroj: VOlvo

Předtím, než utratíte spoustu peněz za generálku motoru nebo drahou výměnu životně důležité součástky auta, položte si otázku, za kolik byste jej mohli prodat, dokud stále jezdí a zda dokážete vyvážit tržbu z prodeje s penězi, které byste jinak utratili za opravy. Nevyplatí se vám náhodou koupit novější a spolehlivější auto? Výpočet je jednoduchý: Řekněme, že auto má hodnotu 100 000 Kč a jeho oprava vás bude stát dalších 25 000 Kč (například převodovka). Auto má přitom najeto 250 000 kilometrů. Nebude pro vás výhodnější pořídit za tyto peníze o něco novější auto v lepším stavu?

Po záruce...

Zdroj: Tiskový servis Škoda Plus

Tovární záruka přináší klid na duši, o tom nejsou debaty. Pokud jste si koupili auto s prodlouženou zárukou, máte to ještě lepší, určitě si však přečtěte drobné písmo základní záruky. Záruka například trvá pět let, ale zkontrolujte si i to, po kolika kilometrech končí. Pokud ročně jezdíte hodně a tento počet jste ujeli za čtyři roky, záruka vám vypršela. Otázkou je, zda si za prodlouženou záruku připlatíte, nebo se raději poohlédnete po jiném autě.
Reklama
Autosalon TV