Reklama
Řidičův chleba

Zázračná čistička slibuje 200 000 kilometrů bez výměny oleje. To by ušetřilo desítky tisíc korun

Kdyby německý výrobek fungoval, změnil by od základů péči o motor. Kdyby...
Zdroj: Castrol

Výměna motorového oleje v autě by měla být takovou samozřejmostí, jako to, že každý den vyjde slunce. Servisní interval výměny oleje se nevyplatí zanedbávat, i když se najdou extremisté, kteří jsou schopni mezi výměnami vyjet i 60 tisíc kilometrů. Některé automobilky sice stále ordinují 30-tisícové proběhy mezi výměnami, v reálném světě se však v zájmu životnosti agregátu doporučuje měnit olej nejpozději po 15 000 kilometrů. Stejně tak platí, že olej by v motoru neměl setrvat více než jeden rok.

Společně s olejem se má měnit také jeho filtr, v méně solidních servisech se ale na takovou "maličkost" rádi vykašlou, ačkoliv vám ji suverénně naúčtují. Před pár lety se na internetu objevila reklama na výrobek, který měl všechny tyto nenáročné, ale přece jen zdržující úkony z velké části odbourat. 
Zdroj: youtube.com
Za geniálně jednoduché řešení by se nemusel stydět ani Horst Fuchs...

Olejová dialýza?

Před třemi lety se internetem začaly šířit zprávy o řešení s názvem Robinot z Německa, které mělo obvyklé "olejové" výdaje eliminovat a snad i o něco zlepšit kvalitu oleje, který jste už v motoru je. Robinot je (byl) prototyp zařízení, které (údajně) dokáže čistit motorový olej od všech nečistot, které nasbíral během používání vozidla. Tvůrci zařízení tento proces přirovnávali k dialýze krve.
Reklama

200 tisíc kilometrů na jeden olej

Čištění mělo probíhat velmi jednoduše. Jak vidno, ze zařízení trčí dvě hadičky, které vložíte do příslušných olejových otvorů v motorovém prostoru a další dva kabely napojíte na autobaterii. Díky elektřině z baterie se spustí čerpadlo a filtrační proces, na jehož konci je vyčištěný olej.

Touto metodou je po jedné kompletní výměně oleje a filtru údajně možné ujet až 200 tisíc kilometrů, přičemž k "zázračnému" filtračnímu procesu by měl řidič přistupovat každých 10 tisíc kilometrů, pokud jezdil ve městě, případně každých 20 tisíc kilometrů, pokud jezdil převážně po dálnici.

A teď tu o Karkulce...

Po třech letech od uvedení prvních zpráv na internetu stále funguje stránka výrobce onoho převratného vynálezu a nadále uvádí výhody svého produktu, avšak bez možnosti jeho zakoupení. Je evidentní, že tento produkt nedospěl do stádia, kdy by se dal koupit, protože ani oficiální profil na Facebooku nebyl aktualizován od 27. května 2017. Olejový start-up jaksi neodstartoval.

Výrobce s lidmi na Facebooku příliš nekomunikoval ani před třemi lety, především nereagoval na několik seriózních argumentů ohledně způsobu, jakým by se měl produkt vypořádat s příměsemi motorových olejů, které se přirozeným způsobem s uplynulým časem a provozem motoru znehodnocují. 

Olej se v průběhu používání v motoru nejen zašpiní, ale také ztrácí životnost svých aditiv a četných příměsí, které upravují jeho vlastnosti, včetně klíčového parametru - viskozity. Jejich postupná degenerace je nezvratná a ani přenosná čistička oleje to nezmění.

Ač to tedy zpočátku (stejně jako tisíce dalších nesmyslů) znělo nadějně, dnes jsme přesvědčeni, že se jednalo o další kvazi teleshoppingový nesmysl, který erudované veřejnosti poslouží spíše k pobavení. Jenže pozor. Zdaleka ne každý má dnes alespoň elementární technické znalosti o funkcích motoru a o tom, jaký vliv na jeho funkčnost má olej. Není to nezodpovědnost, pouze neznalost a podobné "revoluční produkty" staví celý povedený "šmejdský" byznys právě na lidské důvěřivosti a šetrnosti. O zázračné čističce nicméně už snad neuslyšíme.

Níže si s námi můžete pro dobrý den připomenout jednu z nezapomenutelných etud teleshopingového mága Horsta Fuchse:) 
Zdroj: No, nekupte to!
Reklama

Diskuze

Viktor - 11.11.2021 01:42:33
Kolik jste za to zaplatil?
Tomáš - 10.11.2021 01:44:31
Jelikož mám doma Superba I z roku 2004, kterého jsem kupoval nového, tak jsem sledoval, jak mi postupem času padal výkon motoru. Ono se asi není úplně čemu divit, protože motor má najeto už přes 400 tisíc km. Rozhodl jsem se však do toho investovat a deka

Motoru neškodí jen nedostatek oleje, ale i jeho přebytek. Následky přelévání mohou vyjít hodně draho

Nejhorší je přebytek maziva u dieselových motorů s filtrem pevných částic
03.11.2020 07:23
|
3
Reklama

Jak na koupi ojeté motorky: Zkoumejte stupačky, gumy, stopy od oleje i místa pod nálepkami

V každé maličkosti se může skrývat velký problém, jehož náprava pak stojí velké peníze
23.05.2020 08:44
|
4

Litr oleje stojí v servisu čtyřikrát víc než na internetu. Proč je tak příšerně drahý?

Značkové servisy neumějí ocenit svou práci, místo toho předražují materiál, typicky motorový olej
10.06.2019 11:00
|
74

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
9

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV