Reklama
Motorky

Jak na koupi ojeté motorky: Zkoumejte stupačky, gumy, stopy od oleje i místa pod nálepkami

V každé maličkosti se může skrývat velký problém, jehož náprava pak stojí velké peníze
Zdroj: BMW

Zlaté pravidlo "dvakrát měř, jednou řež" platí prakticky všude, ale pokud jde o koupi ojetého motocyklu, je lepší měřit klidně i desetkrát. I proto, že přehlédnutá porucha stroje může stát život.

Originál, či paskvil?

Začneme u celkové estetiky a vzhledu motorky. Jestli je v ryze originálním stavu, je jasné, že se majitel o ni staral a chtěl vždy zachovat původní vzhled stroje. Pokud má na sobě přehršle nálepek a fólií, něco tu nesedí. Většinou mají nálepky za cíl překrýt nejrůznější škrábance a praskliny.
Reklama

Závodník, či amatér?

Dále pokračujeme na ráfky a stupačky. Ráfky by neměly být okopané od obrubníků. Také koukněte, jestli nejsou přetřené barvou. To naznačuje, že vlastník chtěl překrýt větší škrábance nebo třeba i zabroušené sváry.

Pak se podíváme na stupačky. Jestliže jsou zespoda ošoupané, motorku vlastnil závodník, který se nebál rychlého a ostrého zatáčení, což samozřejmě poznáte i podle tvaru sjetých gum. Mají-li více sjetou střední část, jednalo se o začínajícího jezdce. Pokud jsou více sjeté boční profily, je to jasné. Nicméně pneumatiky pečlivě zkontrolujte i z pohledu jejich celkového stavu. Mohl by v nich být nějaký ostrý předmět.

Přesuňte se na řetěz. Zkontrolujte jeho napnutí, tedy jestli není moc volný, a jeho stav. Neměli byste zapomenout ani na kontrolu rozety a řetězového kolečka. Pokud jsou zuby rozety a řetězového kolečka mírně nakloněné, bude potřeba brzká výměna.
Reklama

Připravit, pozor, start!

Přesouváme se na motor a s ním spojené části. Ještě před nastartováním si ověřte, jestli motorka nebyla dopředu zahřátá. To by znamenalo, že ji vlastník startoval chvíli před vámi. To proto aby lépe chytila. Stačí sáhnout na hlavu válců nebo chladič. Při startování se zaměřte na dobu startování. Chytne takzvaně "na brnk", nebo to chvíli trvá? Mohl by být horší akumulátor. Pro ověření stroj několikrát za sebou nastartujte. Jen tak si budete opravdu jistí, že baterie je v adekvátním stavu a motorka dobře startuje. Nezapomeňte se i zaměřit na zvuk motoru. Neměl by nějak výrazně cvakat a mlátit.

Prosakování a netěsnosti nechceme

Nastartovaný stroj prohlédněte od A až do Z. Hledejte stopy po jakémkoli nežádoucím prosakování. Většinou se najdou na spodní části motoru, okolo startéru a řetězového kolečka. Pokud je všechno v pořádku, upřete svou pozornost na brzdové kotouče, brzdové destičky a vidlice tlumičů. Ty by mohly také pouštět olej. Zkontrolujte hladinu oleje, kapaliny a veškeré osvětlení.
Reklama

Nebojte se mu dát do těla!

Vše zatím v pořádku? Tak vyrážíme na projížďku. Nebojte se stroj otestovat na trochu delší trase. Pokud taková možnost není, jednoduše ho vyzkoušejte na krátkém úseku několikrát. Zkuste rozjezd z místa, čímž si zkontrolujete kvalitu spojky. Nesmí prokluzovat a cukat. Vyzkoušejte obě brzdy a nebojte se za to pořádně vzít. Tím zjistíte, jak je na tom chlazení a jestli se i po ohřátí chová motor dobře.

Závěr je vždy rozhodující

Motocykl jste projeli a vše vypadá dobře, co dál? Nechte ho vychladnout a opět zkontrolujte množství a stav provozních kapalin. Tedy jestli je chladící kapaliny i oleje stále dost a jestli se v nich nenachází něco, co by tam zkrátka nemělo co dělat: špony, špína, chladící kapalina v oleji a naopak. Nezapomeňte opět zkontrolovat vidlice tlumičů a znovu koukněte na motor, jestli není špinavý od oleje.
Reklama

Diskuze

Jura - 11.12.2020 20:16:46
Autor je totální diletant, prodával jsem enduro co mělo sakra odježdeno v terénu a ráfky jako nové, odrat o obrubníky motorku by dalo dost zabrat a nejen to, nejdřív něco nejezdi a pak o tom piš články.
EMC2 - 27.05.2020 14:17:43
Jsem zvědav, kdo nechá někoho takhle trápit svoji motorku, když jí měl jako mazlíka :-). Několikrát startovat a pak projíždět a točit. Já bych to tedy nedopustil :-)

Toto je 36 ojetých aut, která němečtí žlutí andělé zachraňují nejméně. Nechybí překvapivá jména

Vypátrali jsme vozy, které podle statistik německého ADAC nechávají řidiče ve štychu jen málokdy
19.05.2020 20:29
|
0
Reklama

Ojetý Volkswagen Amarok: Klid v duší zajistí slabší diesely. První kusy se dovážely z Argentiny

Jihoamerické kusy mají výrazně nižší ceny. Auta z Německa vyráběná od půli roku 2011 si drží ceny
14.05.2020 19:48
|
1
Reklama

Moto Guzzi V 85 TT je nejstylovějším crossoverem mezi motocykly. Není však univerzální až moc?

Italská továrna se orientuje víc na design než na užitnou hodnotu. V 85 TT je ale velkou výjimkou.
03.05.2020 08:46
|
1

Ukradl motorku zdravotníkům, ujížděl na ní policii Prahou v cyklistické helmě. Nakonec ho vytrestala

Zloděj byl na pervitinu, bez řidičáku a byl na něj vydaný mezinárodní zatykač
14.04.2020 08:40
|
6

Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
16

V Česku byl vyroben první sériový elektromobil! Je jím Hyundai Kona Electric

Má dojezd přes čtyři sta kilometrů a stojí kolem jednoho miliónu korun
17.03.2020 10:30
|
1
Reklama

Důležité pomůcky proti koronaviru máte možná v autě, aniž o tom víte

Zkuste se podívat do autolékárny. Naleznete tam latexové rukavice a možná i plastovou roušku
16.03.2020 20:02
|
6

Igelitem oddělený prostor pro řidiče a pasažéry na zadních sedadlech. Tak jezdí někteří taxikáři

Přeprava osob patří v průběhu koronavirové pandemie mezi nejvíce rizikové profese
16.03.2020 18:22
|
1
Reklama
Autosalon TV