Reklama
Řidičův chleba

Každá desátá tesla neprojde technickou kontrolou. Méně spolehlivé jsou už jen dacie

TÜV Report se letos vůbec poprvé zaměřil také na elektromobily. Výsledky nejsou zrovna příznivé
Zdroj: Tesla Motors

Letos vůbec poprvé byl při technických kontrolách TÜV zkontrolován dostatečný počet elektromobilů, aby bylo možné posoudit jejich stav. Němci si vzali pod drobnohled celkem čtyři zcela elektrické modely, z nichž nejhůře si vedla značka Tesla. Mnohem lepších výsledků dosáhl Smart ForTwo Electric Drive (nyní EQ ForTwo), ale i ten by v kompletním žebříčku spolehlivosti TÜV Report 2022 spadl do průměru. Jaké byly největší slabiny zkoumaných elektromobilů?

Proč jen čtyři elektromobily?

Automobily s čistě elektrickým pohonem jsou stále ještě na začátku svého vývoje, proto není divu, že téměř každý má své dětské nemoci. To mimo jiné potvrzuje i první podrobné srovnání výsledků technických kontrol TÜV. Elektromobily po třech letech provozu obstály podprůměrně. Nejčastěji se u nich objevovaly závady na brzdách, světlech a podvozku. Stejně jako u jiných typů pohonů ale závisí výsledek bezpečnostní kontroly na daném modelu,“ řekl Dr. Joachim Bühler, výkonný ředitel asociace TÜV.

Pod drobnohled se Němcům dostaly čtyři vozy, a to konkrétně Tesla Model S, Renault Zoe, Smart ForTwo Electric Drive (nyní EQ ForTwo)BMW i3. Ostatní elektromobily nedorazily na německá STK v dostatečném počtu, aby je bylo možné podrobněji zkoumat.

Téměř deset milionů kontrol

Do TÜV Reportu 2022 jsou zahrnuty všechny výsledky technických kontrol ze všech podniků TÜV v Německu – v současné době téměř 9,6 milionů celkových technických prohlídek provedených od července 2020 do června 2021. Všech 222 zainteresovaných modelů bylo následně rozděleno do pěti věkových kategorií. V žebříčku osobních vozů starých dva až tři roky je uvedeno 128 typů vozidel. Čtyři zmiňované elektromobily byste tu však hledali marně, v Německu se totiž v hojnějších počtech prodávají teprve několik let, tudíž zde nebyly zahrnuty.

Průměrný podíl klasických osobních aut se „závažnými závadami“ mezi dvou až tříletými vozidly činí 4,7 procenta. To znamená, že 47 z 1000 vozů neprojde napoprvé technickou kontrolou a musí být po opravě znovu přistaveny k opakované prohlídce. V tabulce pod tímto textem se můžete podívat, jak by si čtveřice elektromobilů vedla v porovnání s klasickými automobily v žebříčku TÜV Report 2022 ve věkové kategorii do dvou až tří let stáří.

Pomyslné pořadí elektromobilů v TÜV Report 2022

Pořadí Model Závady
34. Smart EQ ForTwo 3,5 %
71. BMW i3 4,7 %
92. Renault Zoe 5,7 %
126. Tesla Model S 10,7 %
Zdroj: TÜV

Smart nejlepší, Tesla nejhorší

Nejlépe si mezi prověřovanými elektromobily vedl miniaturní Smart fortwo Electric Drive s mírou závad 3,5 procenta. To by mu zajistilo pozici v první třetině žebříčku TÜV Report (2 až 3 roky). Na jeho úrovní se nachází Renaultu Kadjar. Těsně před ním je Škoda Karoq, VW Polo nebo VW Beetle. Hned za elektrickým Smartem najdeme třeba Hyundai ix20 či Mitsubishi ASX.

Druhé skončilo BMW i3, které by se s 4,7 procenty závad zařadilo do druhé třetiny žebříčku k Fordu C-Max, Opelu Astra, Škodě Rapid a VW Touran. Kromě vadných potkávacích světel jsou u modelu i3 často zaznamenávány závady na brzdových kotoučích. "Problémy s brzdovými součástmi jsou typické pro elektrická vozidla, protože se využívají mnohem méně než u spalovacích derivátů, i díky tomu častěji korodují," říká Bühler. Důvodem je rekuperace brzdné energie, kdy řidič sundá nohu z plynu a elektromobil automaticky zpomalí.

Oblíbený Renault Zoe by skončil v poslední třetině s průměrem závad 5,7 procenta. Se stejnými procenty figuruje v žebříčku Peugeot 2008. Těsně před ním jsou třeba Fiat 500 nebo VW Up! se spalovacím motorem. Za Zoe narazíme na Seat Mii nebo Renault Megane. Kromě vadných nebo špatně seřízených světlometů má Zoe nadprůměrně mnoho závad na zavěšení náprav.

Na absolutní dno žebříčku by pak dopadla Tesla Model S s mírou závad 10,7 procenta. To znamená, že každá desátá Tesla Model S neprojde první technickou kontrolou. I v jejím případě se vyskytovaly problémy se světlomety, ale také závady na podvozku, které mají za následek obrovskou míru neúspěšnosti. Za Teslu by se zařadily už jen vozy Dacia Duster a Dacia Logan.
Reklama

Diskuze

50kmh v připojováku - 18.05.2022 21:54:44
Všichni moc dobře víme, že Elon je troll. A sakra mu to jde. Možná by se to tedy chtělo zamyslet nad onou Teslou a potom nad jejími majiteli :). Ono se stačí kolem toho auta projít a kouknout. Jako jo, elektromobilita, proč ne, ale takhle? To snad ne.
Filip - 16.05.2022 22:59:54
Bohužel, TUV nezkouma všechny aspekty. Například neřeší spolehlivost vozu jako takového ale spíše míru laxnosti majitelů a servisů. Doporučuji aktuální Svět motorů, kde to rozebrali u Dachny která je obecne velmi spolehlivým vozem ale s velkym ALE.

Na uhašení elektromobilu je potřeba obrovské množství vody. Hasiči však přišli na zajímavý zlepšovák

Byť elektromobily nehoří častěji než běžná auta, jejich hašení je o poznání komplikovanější
25.01.2022 14:14
|
23
Reklama

Elektromobily mají v zimě stejný problém jako mobily. Za rychlejším vybíjením ale není jen topení

Lithium-iontové baterie používané k pohánění vozů i elektroniky jsou v mrazech mnohem méně efektivní
13.01.2022 07:33
|
10
Reklama

Kia EV6 se rychlostí nabíjení vyrovná nejdražším elektromobilům současnosti. Má i další esa v rukávu

Vozidlo lze v rychlém režimu nabít z deseti na 80 procent kapacity baterie za pouhých 18 minut
12.01.2022 09:50
|
3

Němci měřili dojezd elektromobilů na dálnici. Některé ujely o stovky kilometrů méně, než slibují

Průzkum mezi 12 auty do zásuvky potvrdil známou skutečnost o vlivu rychlosti na vybíjení baterií
11.01.2022 07:30
|
22

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
26
Reklama

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
24.11.2023 08:00
|
3

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
3
Reklama
Autosalon TV