Reklama
Řidičův chleba

Na uhašení elektromobilu je potřeba obrovské množství vody. Hasiči však přišli na zajímavý zlepšovák

Byť elektromobily nehoří častěji než běžná auta, jejich hašení je o poznání komplikovanější
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Požáry elektromobilů a jejich komplikované hašení jsou častým fenoménem nejen sociálních sítí. Pro odpůrce elektromobility je "neuhasitelný" a dlouho trvající požár důkazem nebezpečnosti tohoto typu vozu. Ze statistik sice vyplývá, že elektromobily nehoří častěji a nejsou ani při požáru více nebezpečné než auta se spalovacím motorem, přesto ale vyžadují od hasičů odlišnou techniku hašení a většinou trvá zkrocení ohně skutečně delší dobu. Požární sbory proto zkouší nejrůznější inovativní techniky hašení elektromobilů - třeba jako tyto dvě.

Spousta vody jako zatím jediný způsob hašení

U hořícího elektromobilu je pro hasiče největším oříškem baterie, v které oheň přeskakuje z článku na článek, je těžko přístupný a tudíž velmi obtížně hasitelný. Oproti autu se spalovacím motorem, které se většinou hasí pěnovými přístroji, je tak pro hašení elektromobilu mnohem lepší voda. Tedy, hodně, opravdu hodně vody, protože pouze postupné chlazení bateriového článku je cestou k celkovému uhašení elektrického vozu. 

Nezřídka tak hasiči hořící elektromobil kompletně celý ponoří do speciálního kontejneru s vodnou a nechají ho v něm třeba i několik dní. Je tedy evidentní, že hašení elektrických aut není zrovna rychlou a efektivní záležitostí. Objevují se však nové způsoby, které by mohly hasičům výrazně ulehčit práci.

Speciální ohnivzdorná deka i zaplavovací otvory

Jeden ze způsobů, který hasiči aktuálně zkouší a jehož efekt vypadá velmi slibně, je použití speciální  ohnivzdorné deky, která je natolik velká, že stačí k zakrytí celého hořícího elektromobilu. Deka je z materiálu, který odolá teplotám 1000 až 1300 stupňů a díky tomuto výraznému zamezení přístupu kyslíku je oheň utlumen a lze ho lépe dohasit, třeba i díky tomu, že se hasiči dostanou blíže k hořícímu vozu, aniž by riskovali.

Přikrytí touto speciální dekou může mít však i další užitečné aplikace. Lze ji totiž využít i jako prevenci při transportu nabouraných elektromobil, popř. pro překrytí aut po nehodě, která stojí na parkovišti před servisem či na odstavných parkovištích havarovaných aut.

Další hasicí technikou, která se nyní i ve spolupráci s vybranými výrobci elektromobilů zkouší, je využití speciálních otvorů, kterými mohou hasiči v případě požáru cíleně a rychle zaplavit celý akumulátor. Tyto otvory musí být samozřejmě v autě již z výroby, nicméně v případě jejich standardizace představují zajímavou a účinnou možnost, jak elektromobil bezpečně a rychle uhasit.

Hasiči však ze zkušenosti upozorňují na to, že akumulátory elektromobilu se v drtivé většině případů vznítí pouze tehdy, když dojde ke skutečně masivnímu poškození obalu baterií. Ten je však konstruován jako velmi odolný právě proto, aby výrobci riziko vznícení co nejvíce elminiovali.
Reklama

Diskuze

civka - 11.02.2022 09:02:35
Elektřina odjakživa se nehasí vodou. Zkuste písek.
Jirka P - 27.01.2022 15:24:35
V rámci naší JSDH jsme si udělali test, baterku z noťasu jsme sekli šroubovákem a hodili to do kýble s vodou. Během pár minut to vřelo. Po hodině se musela dolít vyvřelá voda, Po dvou dnech bylo pohoření a voda v kýblu byla úplně černá smradlavá.

Vůně spálených gum, hořící brzdy a ticho místo řevu motoru. Trápili jsme elektromobil na okruhu

Na autodromu v Mostě proběhla akce pod názvem Track&Safety. My jsme tam dorazili s vozem Kia e-Soul
11.12.2019 19:50
|
4
Reklama

To chtělo odvahu! Dramatická záchrana pasažérů z hořícího auta

Za volantem se opravdu bojíme tří věcí. Srážky s kamionem, pádu pod vodní hladinu a samozřejmě požáru. Naštěstí i když už dojde k nejhoršímu, s obětavou pomocí ostatních řidičů se dá děsivý zážitek ve zdraví přežít. Ukázkovou akci předvedli v Ázerbajdžánu.
17.07.2017 10:50
|
0

Hořící auto zkusil uhasit rychlou jízdou. Nebyl to dobrý nápad

Představa, že vám za jízdy začne hořet auto, je doslova děsivá. Pokud se tak stane, rozhodně ale požár nezkoušejte hasit rychlou jízdou. Možná vám to připadá samozřejmé, ale zjevně to tak jasné není, jak vám ukáží následující videa.
13.06.2017 01:45
|
0

Víc škody než užitku. Test bezpečnostních pásů pro těhotné dopadl s nečekaným závěrem

Ochránit těhotnou ženu a její ještě nenarozené dítě při jízdě v autě speciální pásy nedokážou
30.11.2023 13:33
|
1

Škoda Karoq paří mezi tříletými ojetinami k těm nejlepším. Na jednu oblast je ale potřeba dát pozor

Ideový nástupce modelu Yeti je v bazarech žádaným artiklem, jeho poruchovost je nízká
22.11.2023 13:41
|
4
Reklama

Renault Twingo bude čistě elektrický a stát by mohl do půl milionu. Slibuje to společnost Ampere

Ampere je součást Renaultu, která bude mít na starosti kompletní elektromobilní portfolio
16.11.2023 10:30
|
3

Ojeté dieselové kombi s rozumným nájezdem a cenou do 300 tisíc korun nemusí být starší sedmi let

Přinášíme pět tipů bazarových aut, která jsou dostupná a naprosto zvládnou rodinné potřeby
15.11.2023 13:51
|
0
Reklama
Autosalon TV