Reklama
Řidičův chleba

Všechny servisní náklady u elektromobilů nejsou nižší. Pneumatiky opotřebují až o třetinu rychleji

Odborníci se shodují, že vyšší hmotnost nebo točivý moment mají podstatný vliv na životnost gum
Zdroj: Tiskový servis Nokian

Nižší náklady na servis bývají jednou z často uváděných výhod elektromobilů. Je pravda, že výměnu motorového oleje nepotřebují. V jedné tradiční servisní položce jsou ale elektrická auta přece jen nákladnější než jejich spalovací konkurenti. Jde o pneumatiky. Proč tomu tak je? To Autosalon zjišťoval u odborníků.

Skoro o třetinu rychleji

Na internetu se dají najít články o tom, že u elektromobilů se pneumatiky opotřebovávají méně než u srovnatelných spalovacích aut. Zkušenosti z praxe to ale vyvrací. Sváteční řidiči, kteří najedou ročně jen pár tisíc kilometrů, to zřejmě tolik nevnímají, ale u služebních vozů s vyšším nájezdem se už jasně ukazuje, že pneumatiky na elektromobilech je potřeba měnit častěji.

„Provozní náklady jsou na třetině ve srovnání s diesely,“ řekl Autosalonu Jiří Huml, který má na starosti firemní flotilu v Moneta Bank čítající více než 70 elektromobilů. „Více se opotřebovávají jen pneumatiky,“ potvrdil.

S argumentem menšího opotřebení přišel ve své tiskové zprávě před pár lety jeden výrobce pneumatik. Snažil se tak vyvrátit názor, že vyšší točivý moment EV aut má za následek rychlejší opotřebení. Nicméně dnes už řada výrobců gum negativní vliv točivého momentu na životnost nepopírá. „Elektromobily opotřebovávají pneumatiky v průměru o 30 procent rychleji, což představuje velkou technologickou výzvu,“ potvrzuje třeba technický odborník ze společnosti Michelin Piotr Tylicki.

„Pneumatiky u elektromobilů musejí snášet vyšší síly při akceleraci, brzdění i v zatáčkách. Vyšší opotřebení způsobuje také to, že pneumatiky musejí zvládat obrovský okamžitý točivý moment elektromotoru, pokud řidiči naplno využívají dynamiku elektrického motoru,“ říká i Milan Marušák ze společnosti Goodyear Czech. 

Záleží i na řidiči

Je ovšem pravda, že vliv točivého momentu nelze úplně jednoduše zobecnit. Vyšší sice je, ale zároveň jsou protiskluzové elektronické systémy elektromobilů nastaveny tak, aby byly připraveny velký „nával“ newtonmetrů zvládat. Takže v tomto případě závisí především na jízdním stylu řidiče. Víc zkrátka sjede pneumatiky člověk jezdící stylem „brzda-plyn“, který potřebuje na semaforech porazit v akceleraci všechny okolo, než řidič jezdící plynule. Ať už jezdí „spalovákem“ nebo elektromobilem. Ovšem argumentem pro větší opotřebení při jízdě na elektřinu je váha vozu.

Dosud se na elektromobilech většinou používají stejné pneumatiky jako u spalovacích aut. A pokud na stejné pneumatice najedete stejný počet kilometrů s autem, které váží o 200 až 300 kilogramů víc, opotřebení prostě musí být znát. Snaha o co nejmenší valivý odpor a co nejnižší hlučnost zároveň vede výrobce k tomu, že pneumatiky pro elektrovozy mají občas atypický rozměr (průměrem velké, ale úzké kolo) a také – což se výrobcům otevřeně přiznávat nechce – nižší hloubku dezénu.

Vznikají proto speciální pneumatiky pro elektromobily, které budou muset být o něco dražší než pro běžné vozy. Označení EV využívá pro své pláště už třeba společnost Bridgestone. Podle technického popisu mají mimo jiné zesílené vyztužení, používají technologii 3D lamel pro snížení valivého odporu nebo novou technologii mísení běhounové směsi.

Milan Marušák ze společnosti Goodyear Czech uvádí: „Pneumatiky pro elektromobily mají tužší konstrukci a maličko tvrdší směs.“ A Piotr Tylickiz Michelinu dodává: „Šest sezón našich zkušeností ve Formuli-E zajistilo, že vytváříme pneumatiky vyznačující se vysokou tuhostí pryžové směsi ve střední části dezénu, která poskytuje maximální přilnavost pro efektivní přenos točivého momentu elektromobilů.“ 
Reklama

Diskuze

Toto - 17.11.2022 07:04:29
Sekta BEV začíná tvrdit, že extrémně těžké baterie jsou vlastně dobré a hloubka dezénu narůstá. Co za neskutečnou lůzu ti baterkovi šílenci jsou
Pavel - 17.11.2022 06:45:13
Článek je zavádějící. U mého id3 mám najeto přes 51 tis. km za 2 roky a v servisu se ještě divili, že letní jsou v pohodě a jednu sezónu bez problému zvládnou. Pneumatiky mi vydrží min. stejně dlouho jako u předchozí "petrolejky".

Citroën ë-C4 X nabídne dojezd až 360 kilometrů. První auta dorazí do Česka na začátku roku

Francouzský výrobce to zkouší s atypickým vzhledem elektromobilu. Přitom cílí na rodiny i jedince
11.11.2022 07:35
|
2
Reklama

Do Chorvatska a zpět bez tankování: Volkswagen vyvíjí automobil budoucnosti s dojezdem 2000 km

Patentová přihláška na nový vodíkový pohon byla podána už minulý rok
09.11.2022 19:16
|
3
Reklama

První elektrický Jeep slibuje dojezd 400 kilometrů. Vyrábět ho budou v Polsku a nedostane 4x4

Jeep Avenger je připravený do rušného provozu evropských měst. Má proto speciální ochranu
17.10.2022 19:45
|
2

Za 300 tisíc korun 300 kilometrů. Malý elektromobil se chlubí rekordním poměrem ceny a dojezdu

Indický model Tata Tiago.ev se nabízí se dvěma velikostmi baterie. Za půl hodiny dobije 100 km
30.09.2022 19:15
|
4

Teslu z trůnu nikdo nesesadí, shodují se manažeři autoprůmyslu. A bojí se o své zisky

Důvěra v budoucí ziskovost klesla ve všech světových regionech, s výjimkou Číny
29.02.2024 14:15
|
5

Ideální elektromobil pro Čechy? Velikost Škody Octavia, dojezd 500 km a cena do půl milionu

Čistota provozu není u tuzemských řidičů příliš rozhodující. Záleží jim hlavně na ceně
22.02.2024 17:00
|
14
Reklama

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
6

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6
Reklama
Autosalon TV