Reklama
Řidičův chleba

Správné připojení na dálnici je problém pro řadu řidičů. Přitom stačí ctít dvě pravidla

Řidiči se často připojují moc brzy, moc pomalu a ohrožují tím jak sebe, tak ostatní
Zdroj: Tiskový servis Centrum služeb pro silniční dopravu

Dálniční síť v Česku se postupně rozrůstá, což s sebou nese také zvýšený počet nájezdů na dálnice. Jenomže ty jako kdyby byly pro některé řidiče zakleté, vnímají je jako něco nebezpečného, nepochopitelného a náročného. Svůj podíl na tom, pokud mohu osobně soudit, nesou i autoškoly. Níže vysvětlím, proč. A taky poradím, jak se s nájezdem na dálnici vypořádat, proč se ho nebát a jak se správně připojit do provozu.

Chyby jsou pořád stejné

Když zůstanu u zmíněných autoškol, zkuste si vzpomenout, kolikrát vás instruktor v rámci výcviku vzal na dálnici. Kolikrát vám vysvětlil, jak se to s připojováním má? Po dálnicích jezdím často a moc aut autoškoly nepotkávám. A ani mě instruktor před mnoha lety při výcviku na žádnou dálnici nevzal. Vrcholem tehdy byla Jižní spojka. Možná i to má za následek řadu častých a nebezpečných situací, které jsou někteří řidiči při připojování schopni udělat.

A ty chyby jsou vlastně u všech stejné. Patří mezi ně příliš nízká rychlost, nesledování zpětných zrcátek, horlivé zapojení do pravého jízdního pruhu hned na začátku připojovacího pruhu a nedostatečné zrychlování po zařazení do provozu. Nejspíš si tací ani neuvědomují, že vytváří nesmírně nebezpečné situace, kolony, nutí ostatní brzdit nebo se jim vyhýbat. Už jsme zažili i řidiče, kteří zazmatkovali, v připojovacím pruhu zastavili a pak se teprve pokoušeli zapojit. To vše je špatné, nebezpečné a hlavně zbytečné.

Reklama

Plyn a zrcátka

Přitom si stačí pamatovat dvě věci, které k bezpečnému a plynulému připojení svým způsobem postačí. Jednou je plynový pedál a jeho použití a druhou jsou zpětná zrcátka. Připojovací pruh slouží k tomu, aby řidič nabral takovou rychlost, jakou jedou auta v průběžném pruhu, a pak se plynule zařadil mezi tato auta. Důležité je tedy srovnat rychlost tak, aby ji nemuseli ostatní měnit. Je tedy důležité nebát se přidat, klidně plyn sešlápnout až na podlahu.

Přitom je nutné sledovat jak provoz před sebou, především ve chvíli, kdy se připojuje víc aut, tak ale také za sebou. Zpětná zrcátka poslouží k tomu, aby při připojování nebyli ohrožení či omezeni řidiči jedoucí v průběžném pruhu. A nezapínejte na použití blinkru. Detail, ale nesmírně důležitý! A využívejte celou délku připojovacího pruhu, jen tak budete mít dost času pro získání ideální rychlosti.

Podjíždění je možné, uhýbání nepovinné

Může se stát, že v průběžném pruhu pojede řidič pomaleji, třeba s nákladním autem. Vy pak máte možnost přidat natolik, že ho připojovacím pruhem předjedete, respektive podjedete a zařadíte se před něj. Jakkoliv je podjíždění na dálnici přestupkem, v rámci připojování o přestupek nejde.

Někdy se setkáváme se situací, kdy řidiči v průběžném pruhu těm, kteří se připojují, uhnou do levého jízdního pruhu. Pamatujme, že takové uhýbání není povinné, a navíc může být i čárami zakázáno. V Německu je například dost běžné, že řidiči jedoucí v pravém jízdním pruhu mají u nájezdů plnou čáru a uhnout nesmí. A takové značení začíná být časté i u nás. Důvodem je bezpečnost, protože uhnutí do levého pruhu sice může vypadat jako dobrý čin, ale zároveň mohou být omezeni a ohroženi řidiči v něm jedoucí.

Reklama

Diskuze

Jen Já - 02.05.2022 21:58:27
A vrchol byl, když se tam takhle připojily dva náklaďáky. Jeden jel 30 a druhý ho předjížděl 40. Málem jsem *****í prorazil volant, jak jsem troubil. Zásadně neuhybám, ať se ***** naučí nabrat rychlost a pak se bezpečně připojit!!!
Jen Já - 02.05.2022 21:55:50
Mám dojem, že pro většinu lidí je připojovací pruh ponižující. V Brně na Ostravské směrem do města je připojovací pruh dlouhý půl kilometru a ještě z kopce. Jenže každé hovado se nasere do rychlého pruhu hned, jak začne přerušovaná čára.

Komentář: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je přísný. Ale nebyly by dálnice bezpečnější?

Stačí jedna delší cesta po italské dálnici a řidič osobního auta už pro něj pomalu zvedá ruku
07.04.2022 07:34
|
87
Reklama

Neomezená rychlost na dálnici je bezpečnější než limit, ukázal pokus. Stát by ale přišel o peníze

Český vláda uvažuje o zavedení 150 km/h na některých českých dálnicích. Šlo by to ale i rychleji
14.01.2022 07:25
|
48

Nový ministr dopravy chce 200 km dálnic za čtyři roky. Jen sklidí plody naší práce, rýpl si Havlíček

V plánu je také dostavba Pražského okruhu. Do silniční sítě tak poputují desítky miliard korun
20.12.2021 18:45
|
11

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV