Reklama
Řidičův chleba

Neomezená rychlost na dálnici je bezpečnější než limit, ukázal pokus. Stát by ale přišel o peníze

Český vláda uvažuje o zavedení 150 km/h na některých českých dálnicích. Šlo by to ale i rychleji
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy ČR

Vláda Petra Fialy nastoupila do úřadu s řadou změn. Jednou z nejzajímavějších – alespoň z pohledu motoristů, je zvednutí maximální povolené rychlosti na dálnicích. Ta by na některých úsecích mohla být až 150 km/h. Není ale od věci zamyslet se nad tím, zda nezrušit limity úplně (samozřejmě tam, kde je to možné). Světová zkušenost totiž ukazuje, že zrušení limitů nejenže nezpůsobí vyšší nehodovost, ale dokonce ji i sníží.

Co ukázal Montanský paradox

Neomezená rychlost platila v řadě zemí až do ropné krize v sedmdesátých letech, pak ji státy postupně začaly omezovat a po skončení krize se k ní už nevrátily – kvůli bezpečnosti. V roce 1995 v USA skončil federální rychlostní limit a jednotlivé státy si mohly vybrat na svých dálnicích vlastní. Poměrně pustý stát Montana se hlavně kvůli zdlouhavé jízdě nudnou krajinou rozhodl, že limit na dálnicích zruší úplně.

Od roku 1998 tak zde platilo pravidlo „Reasonable and Prudent“, v překladu rozumně a opatrně. Řidiči se tedy nemohli řítit dálnicí jak chtěli, policie je mohla zastavit třeba tehdy, když měla podezření na příliš vysokou rychlost za špatného počasí nebo v hustší dopravě. Od ledna 1999 už neplatilo ani toto, a tak řidiči mohli jezdit, jak chtěli. V tu samou dobu ale soud shledal neomezenou rychlost jako neústavní a Montana musela od června 1999 zavést limit 75 mil v hodině, tedy 120 km/h.

Bezpečnost na silnicích samozřejmě sledovali statistici, kteří zkoumali počet obětí. V první polovině roku 1999, kdy platila zcela neomezená rychlost, zemřelo na dálnicích 11 lidí, což bylo nejméně v měřené historii (průměr 2,2 měsíčně). Naopak v prvním pololetí roku 2000, kdy už platil limit 120 km/h, zahynulo 28 lidí (průměr 4,7 měsíčně), což byl nejhorší výsledek v měřené historii. Tomuto jevu se říká Montanský paradox.

Starý a malý vzorek

Jistě, americký stát Montana je pustý, nemá tedy tak hustou dopravu, jakou zažíváme ve střední Evropě. Stejně tak jde o hodnoty staré 23 let. Jenže není potřeba chodit na druhou stranu polokoule, abychom pozorovali benefity neomezené rychlosti. Stačí popojet do Německa, které si jako jediná země v Evropě zachovalo neomezenou rychlost. V roce 2020 zahynulo v Německu na silnicích 2719 lidí, což je o 61 lidí méně než v sousední Francii. Jenže v Německu žije o 16 milionů lidí víc!

Samozřejmě, že neomezená rychlost neplatí na všech úsecích dálnic, ale jenom tam, kde je to bezpečné. Řada odpůrců neomezené rychlosti také často argumentuje tím, že stav českých dálnic něco podobného neumožňuje. To ale rozhodně není pravda. Dokládá to dálnice A17, která je pokračováním české D8 směrem do Drážďan. Hned za hranicí platí neomezená rychlost. A zatímco v Česku má tato komunikace na řadě míst nový povrch, německá vozovka je tvořena z betonových bloků. Stejný případ je i na západě, kde se z české D5 stává A6. A zatímco po rovných českých úsecích řidiči musí jet 130 km/h, hned za hranicemi v poměrně ostrých zatáčkách není limit žádný.

I díky opravené D1 a řadě nových úseků, jejichž kvalita patří mezi evropskou špičku, by se jistě dalo na řadě míst české dálniční sítě nejen zvýšit limit na 150 km/h, ale třeba ho i zcela zrušit. Jak dokládají statistiky, bezpečnost by se tím nezhoršila, možná by smrtelných nehod i ubylo. Problém je ale někde jinde. Investice do dálničních stíhačů, které pokutují řidiče za rychlost, za kterou by si jich jejich němečtí kolegové ani nevšimli, by se totiž vrátila mnohem později.

Přinášíme vám přehled značek a jejich modelů, pro které nové palivo vhodné není. V seznamu jsou zmíněné často i konkrétní motorizace, jejichž majitelé by se palivu s označením E10 měli raději vyhnout.
Reklama

Diskuze

eLzyx - 14.01.2022 09:55:43
státu by se to vyplatilo. Nelze se na to dívat jen z pohledu Policie a splacení jejich techniky přes pokuty. Uvědomte si, že do každého z nás stát investoval peníze skrze vzdělání, zdravotnictví, infrastrukturu, svobodu a očekává, že mu to vrátíme.
Jaroslav - 14.01.2022 10:49:19
Já platím poctivě nemalé daně. Vy ne?

Policie našla mladíka, který extrémně nebezpečně předjížděl. Na kontě má tři zákazy řízení

Zatím je stíhán na svobodě, ale za to, co předvedl, mu hrozí až dvouletý pobyt ve vězení
12.01.2022 12:41
|
32
Reklama

Kia EV6 se rychlostí nabíjení vyrovná nejdražším elektromobilům současnosti. Má i další esa v rukávu

Vozidlo lze v rychlém režimu nabít z deseti na 80 procent kapacity baterie za pouhých 18 minut
12.01.2022 09:50
|
3

Zbytkový alkohol po večírku může způsobit ztrátu řidičáku. V některých případech dokonce i svobody

Policisté nerozlišují, zda jde o alkohol čerstvý nebo zbytkový. Problém to je v každém případě
31.12.2021 08:36
|
5

Pozdvižení v bazaru. Tahle škodovka na prodej je stará dvanáct let, přitom jezdí čistě na elektřinu

Kdo si vůz pořídí, bude vlastnit opravdovou raritu. Auto má sice malý nájezd, ale vysokou cenu
27.01.2022 14:14
|
3

BMW 8 dostalo v půlce života svítící masku chladiče. Displej v kabině se zvětšil o 0,05 palce

Facelift přináší hlavně drobné změny, včetně nových laků nebo kol. Týká se všech verzí
26.01.2022 09:36
|
2
Reklama

„A ta lékárnička není prošlá?“ Policisté zneužívali povinnou výbavu k šikaně řidičů

Povinná výbava bývala záminkou ke kontrole, když se policistům „nelíbil“ řidič nebo jeho auto
26.01.2022 07:25
|
95

O Passera se už zajímá německá policie. Rekordní jízdu v Bugatti považuje za nelegální závod

Český miliardář uháněl v létě rychlostí 417 km/h po německé dálnici. Video pak zveřejnil
25.01.2022 08:03
|
16
Reklama
Autosalon TV