Reklama
Řidičův chleba

Vědět, jak správně vytvořit záchranářskou uličku, není důležité jen pro bezpečnost

Za neumožnění plynulého průjezdu složek IZS kolonou hrozí mastná pokuta
Zdroj: Tiskový servis Besip

Standardní situace: stojíte v zácpě na dálnici a najednou uslyšíte sirénu. Mnozí v takové situaci přirozeně znervózní, neboť je potřeba urychleně uvolnit cestu záchranným složkám. Do podobné situace byste se však ani neměli dostat, protože připraven je potřeba být už předem a nezmatkovat, až když se za vámi objeví majáky. Situace se naštěstí začíná měnit k lepšímu i na našich cestách - už od října 2018 je vytvoření záchranářské uličky pro všechny řidiče povinností, jejíž porušení může policie sankcionovat.

Nerespektování může vyjít draho

Zákon popisuje vytvoření záchranářské uličky poměrně krkolomně, ale vyplývá z něj například, že na nezbytný čas může řidič vjet i na místa, kde je to jinak zakázáno, pokud tím neohrozí jiné účastníky provozu. Myslí se tím například krajnice, kde je zakázáno stání nebo zeleň u cesty.

V souvislosti se záchranářskou uličkou se hodí připomenout jeden drobný detail, o kterém se příliš nemluví. Zákon totiž přímo říká: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy.“ Z toho vyplývá, že uličku mají řidiči začít tvořit hned, jak do kolony přijíždějí. Nikoliv až ve chvíli, kdy se objeví sanitka.

Neoprávněné využití záchranářské uličky se trestá pokutou až 2500 korun. Došlo už také k případům, kdy někteří řidiči použili záchranářskou uličku k odjezdu z kolony zpět na nejbližší sjezd. V tu chvíli se tedy dopustili otáčení a jízdy v protisměru na dálnici, za což hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun, odebrání řidičského průkazu na jeden rok a sedm trestných bodů.

Postih za nevytvoření záchranářské uličky může být citelný. Například v Německu nerespektování této povinnosti přijde na minimálně 200 eur. V závažných případech to může být 320 eur a jeden měsíc zákazu řízení navrch. Obecně pak platí, že pokud řidič policejním či záchranářským vozidlům jedoucím se zapnutou sirénou okamžitě neuvolní cestu, bude muset počítat s pokutou ve výši 240 eur a zákazem řízení o délce 1 měsíce. V Rakousku v případě nevytvoření uličky je nutno počítat s pokutou 726 eur, dojde-li k omezení záchranářského vozidla, viník zaplatí až 2 180 eur.  
Reklama

Pravidlo pravé ruky

Jak tedy postupovat v praxi? Jako výborná pomůcka může sloužit vaše pravá ruka. Palec v takovém případě zobrazuje nejrychlejší levý pruh. Mezera mezi ním a ukazováčkem představuje záchranářskou uličku a každý další prst znázorňuje jeden jízdní pruh.

Pokud do kolony přijíždíte v levém jízdním pruhu, natlačte se co nejvíce k levé krajnici a myslete na to, že například takové hasičské auto potřebuje na bezpečný průjezd i tři metry. Pokud jste zařazeni více vpravo, tiskněte se pochopitelně doprava. Tak jako v mnoha jiných, i v tomto případě stačí použít selský rozum. NEZPANIKAŘIT a myslet na to, že tam vpředu je pravděpodobně někdo, komu jde o vteřiny.

Diskuze

Fr_von_Dr - 11.08.2021 12:56:42
Vlevo vysoký tramvajový pás se štěrkem mezi kolejemi, kam se nedá zajet; vpravo 1,8m cyklostezka, kde jede vousáč na elektroskůtru. Mezi nimi dva jízdní pruhy po 2,2m, ve kterých stojí auta ve stylu uzavírajícího se zipu. Kam v tom případě uhnout?
Jan SNÁŠEL - 05.08.2021 18:28:20
A teď ještě použít rozum podruhé a vytvářet dostatečně velký prostor i při příjezdu k železničním přejezdům - mnohokrát se sanitka nemá kudy proplést, když před pár vteřinami zvedli závory a auta se rozjedou…

Řidiči žluté kříže na silnici často ignorují a někdy ani neví, k čemu jsou. Policie to příliš neřeší

Tato vodorovná značka je pro šoféry jasným znamením, že by rozhodně neměl na místě zastavit
17.05.2023 15:56
|
12
Reklama

Drsná německá policie. Řidiče natáčející nehody vytahuje z auta a ukazuje jim mrtvoly

K tomu všemu přidá důkladnou promluvu do duše a rovnou i tučnou pokutu
29.06.2021 16:45
|
3

Řidič náklaďáku viděl, že ho policie natáčí, přesto nedokázal mobil odložit

Během akce na dálnici D11 vybrali policisté na pokutách 62 tisíc korun
10.06.2021 10:33
|
6

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV