Reklama
Řidičův chleba

Je zelená, tak jedu. Čeští řidiči bezohledně blokují křižovatky, policie to moc neřeší

Pokud už člověk překáží v křižovatce, v žádném případě nesmí couvat. Zákon to zakazuje

Stačí se v pracovní den ráno postavit na křižovatku pražských ulic Legerova / Wenzigova a pozorovat dopravu. Během chvíle přistihnete hned několik řidičů, kteří skončí uprostřed křižovatky, zatímco druhý směr už má zelenou. To znamená, že nemůže projet, nebo jen s obtížemi. Blokování křižovatky je přitom nejen bezohledné chování, ale zároveň i přestupek.

Výchovný efekt

„Obecně platí pravidlo, že řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. Stejně tak při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen, mimo jiné, své chování přizpůsobit situaci v provozu na pozemních komunikacích,“ říká mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka s odkazem na zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Policie může na místě udělit pokutu až do výše 2000 korun a nebo ve správním řízení od 1500 do 2500 korun. „Policista toto protiprávní jednání řeší v rámci běžného výkonu služby. V případě jeho zjištění je takovéto jednání řešeno s přestupcem na místě, tak aby bylo, mimo uložení sankce, dosaženo i výchovného efektu,“ popisuje mluvčí policie David Schön.

Během našeho fotografování na pražské křižovatce jsme zachytili i dvě situace, u kterých byla přítomna policejní vozidla. Ani v jednom případě ale příslušníci nezasáhli. Je možné, že nešlo o dopravní policisty, kteří by měli přestupek řešit, stejně tak ale mohli takové chování řidičů přehlédnout. Podle vyjádření mluvčího se totiž zdá, že se policie snaží být k těmto přestupkům spíš shovívavá.

Záleží na situaci

„K uvedenému přestupkovému jednání je třeba přistupovat individuálně, přičemž zasahující policisté jsou plně kompetentní k tomu, aby přestupek řádně vyhodnotili, právně kvalifikovali a posoudili aktuální situaci na konkrétní křižovatce. Zejména okolnosti, které zapříčinily stav, v důsledku kterého byl řidič nucen zastavit v křižovatce,“ dodává Schön.

„Důležité je zjištění, zda řidič, předtím, než vjel do křižovatky, zcela zjevně věděl, že mu dopravní situace v křižovatce či za ní, neumožňuje křižovatku bezpečně a bez zastavení projet. K vyhodnocení přestupkového jednání může policistům pomoci i případný záznam z přehledové kamery služebního dopravního prostředku nebo záznam z kamerového systému křižovatky,“ doplnil mluvčí.

Mimochodem, přestupek smí pokutovat jen státní policie. Městská na něj nedohlíží. „Strážníci obecní policie tento přestupek v příkazním řízení na místě neřeší, nemají k jeho řešení zákonné oprávnění,“ potvrzuje mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. To ale znamená, že šance na odhalení přestupku rapidně klesá. Prakticky k tomu může dojít jen náhodou, kdyby okolo projížděla policejní hlídka. A ani to nestačí, jak ukazují naše snímky z místa.

Co mám dělat, když zablokuji křižovatku?

Křižovatka Legerova / Wenzigova je každý den zablokovaná kvůli zúžené silnici asi 500 metrů před ní. Nejde ale o nepřehledný úsek, třeba se zatáčkou nebo horizontem, kde by řidiči neviděli nebo nemohli odhadnout, jak to s dopravní situací vypadá za křižovatkou. Díky rovné ulici je výhled na kolonu perfektní. Přesto téměř pokaždé nějaké auto křižovatku zablokuje. Když se to stane z nepozornosti a řidič si svou chybu uvědomí, často se pokouší místo uvolnit tak, že couvá zpět. Logicky, protože dopředu to nejde. I to je ale špatně.

„Pokud již nastane situace, že řidič je nucen v křižovatce zastavit, pak je důležité, aby se vyvaroval unáhleného či panického jednání. Jedná se zejména o couvání (což je v křižovatce s řízeným provozem a v její těsné blízkosti zakázáno - § 24 odstavec 4 písmene b) nebo složité manévrování v křižovatce. Nejlepším řešením je v klidu vyčkat, až se kolona vozidel před ním rozjede a plynule pak opustit křižovatku,“ vysvětluje Schön. To znamená, že prakticky jedinou možností je jet dopředu.

Policejní mluvčí ale navíc dodává, že ve velkých městech je zkrátka nutné počítat s tím, že bude hustý provoz a přizpůsobit tomu svoje chování. „Města jsou charakteristická i neustálými pohyby vozidel integrovaného záchranného systému. Průjezd takového vozidla velkou křižovatkou s řízeným provozem pak zcela jistě způsobí určité dopravní komplikace. Řidiči, kteří se každodenně pohybují ve velkých městech v silničním provozu však tyto dopravní komplikace předvídají a dokáží na ně adekvátně reagovat,“ mírní Schön s tím, že policie na vytížené křižovatky dohlíží.
Reklama

Diskuze

Jaroslav - 19.02.2022 19:14:06
No ono v Praze kdyby někdo posteloval semafory aby když na jednom je zelená tak aby postupně padali zelené a ne na jednom semaforu zelená na druhém červená vždyť ty auta nemají vlastně kam jet.Jenze to by policie musela přemýšlet.
njn - 05.05.2021 08:14:11
zavodnik co musi mit fofrklacek a pak mu to trva na krizovatce se plynule rozjet rozjet... No fakt nechapu tu neoblibu automatu v EU hrozny spatecnici tady

Pozor na rychlost a další přestupky. Policie chystá velkou dopravní akci. Bude všude

Letošní dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon proběhne ve středu 21.4.2021
20.04.2021 10:40
|
13
Reklama

Liberecká policie odhaluje přestupky z tajného autobusu. Z něj je totiž vidět i do kabin kamiónů

Důvodem pro policejní akci byl ukončený nouzový stav a návrat většího množství řidičů na silnice
16.04.2021 14:26
|
3

Ukradl Lamborghini za miliony, neměl na benzin, tak ujel od pumpy. Je v hledáčku policie

Řidič supersportu natankoval, odskočil si na toaletu a pak v mžiku a bez zaplacení odjel
15.04.2021 12:28
|
6

Putinovu limuzínu nikdo nechce. Devět let vývoje financovalo Rusko, neprodala se jediná

Luxusní Aurus Senat měl být konkurentem západního luxusu. Oligarchové si ho ale nekoupí
20.05.2022 07:42
|
13

Nový Peugeot 308 SW žehlí české silnice s francouzskou grácií. Kufrem potěší chalupáře

Krátce jsme se svezli s novým stylovým kombi. Tříválcový benzinový motor mu sluší
19.05.2022 20:15
|
2
Reklama

Maserati z půjčovny sjelo a poškodilo historické schody. Řádění řidiče zachytila kamera

Muž se vydal na slavné Španělské schody v Římě. Policie ho zadržela na letišti, když vracel auto
19.05.2022 11:30
|
0

Pětimetrové SUV bude stát stejně jako škodovka. Sveze sedm lidí a nelekne se ani terénu

Design připomíná kombinaci Jeepu Cherokee a Toyoty Land Crusier. Pod kapotou bude hybrid
19.05.2022 09:31
|
0
Reklama
Autosalon TV