Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

V Praze existuje jedna specifická silnice, kde vzniká zajímavý paradox – tam, kde mají řidiči jet 50 km/h, jedou často výrazně rychleji. A tam, kde naopak mohou jet 80 km/h, se plouží padesátkou. Zahušťují tak provoz a hrozí i vznik nebezpečných situací. Přitom by stačilo jen všímat si značek, nejezdit po paměti a zbytečně neplašit před kamerami úsekového měření.

Ta silnice se jmenuje 5. května a na její části s hustší zástavbou bytových domů platí 50 km/h. Má ale tři proudy tam a tři zpět, a tak řada řidičů situaci nevydrží a zrychluje. Ne nadarmo patří tento úsek mezi velmi oblíbené revíry dopravní policie, která je křižuje tam a zpět ve své zamaskované octavii s radarem na přídi.

Strach z kamer

Pak se ale situace mění. V oblasti Pankráce je nainstalovaná značka IZ 2a, tedy Silnice pro motorová vozidla. Umožňuje mimo obec maximální povolenou rychlost 110 km/h, v obci pak 80 km/h. A přesně na tolik tu mají řidiči zrychlit. „Již před několika lety byla na ulici 5. května mezi Pankrácí a Jižní spojkou v obou směrech zrušena omezující rychlost 50km/h, pouze v krátkém úseku je rychlost regulována v nočních hodinách od 22 hod. do 6 hod. ráno jen ve směru na centrum,“ popsala před časem situaci mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) Barbora Lišková.

Přesto tu řidiči v řadě případů naopak brzdí a jedou okolo 50 km/h, čímž tam úseku houstne doprava. Je to zřejmě dáno tím, že 100 metrů před značkou Silnice pro motorová vozidla je nainstalovaný kamerový systém úsekového měření, tedy pro každý pruh jedna kamera s bílou čárou na vozovce. To řidičům signalizuje, že by mohli být za rychlou jízdu pokutování. Sundají nohu z plynu a pak už na značce IZ 2a znovu nezrychlí. Možná proto, že neví, jak se zachovat.

Jenže úsek směrem z centra patří k mnoha, na kterých žádná kontrolní činnost není. „Úsekové měření rychlosti probíhá pouze ve směru do centra. Kamery z centra se využívají jako dopravní a statistické k měření intenzity provozu,“ vysvětluje Lišková. A je to i logické. Pokud se v měřeném úseku zvedá rychlost z 50 na 80 km/h, měl by systém problém s vypočítáním průměrné rychlosti řidiče tak, aby šlo o evidentní porušení předpisů.

Zpomalující značka tu je

Řidiči tak před kamerami panikaří zbytečně. Přidat k značce IZ 2a ještě další s maximální povolenou rychlostí, která by řidičům jasně řekla, jak mají jet, Praha nechystá. Dosavadní značení stačí. „Ze zákona je na takto vyznačené komunikaci povolena rychlost 80 km/h, proto tam není třeba umístit značku s nejvyšší povolenou rychlostí. Trendem je naopak snižování počtu nadbytečných dopravních značek, a tím zvýšit jejich přehlednost a bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,“ dodala mluvčí. Přitom naopak směrem do centra najdeme krátce za značkou IZ 2b Konec silnice pro motorová vozidla ještě jednu specifickou tabulku s nápisem POZOR 50.

Řidiči si tedy při jízdě směrem z centra musí vzpomenout na autoškolu a zrychlit. Právě i kvůli hustší dopravě v daném úseku vznikají dopravní nehody. Podle policejní mapy nehod se zde objevují střety vozidel, jejichž příčinou je v řadě případů nedodržení bezpečné vzdálenosti, přejíždění z pruhu či fakt, že se řidič plně nevěnoval řízení.

Ostatně v Praze je plno dalších úseků, kde by se může jezdit beztrestně až 80kilometrovou rychlostí. Jde například o Městský okruh či radiály na Chodově, v Radlicích, Vysočanech či Štěrboholech. Podobné silnice mají i v Brně, Ostravě a dalších českých městech.
Reklama

Diskuze

Jan Š - 18.04.2024 17:44:31
To není jen na 5. května. Ti padesátkáři také školí v levém pruhu.
Jirka - 17.04.2024 13:25:01
Někdo se diví? Pokud podobným úsekem nejezdím denně, jedu nejčastěji rychlostí, kterou mi jako povolenou ukazuje navigace. Proč? Chvíli 50, chvíli 70 a o kus dál jen na značce "modré auto" takže 80. Dokonalý chaos, který vede ke zmatku řidičů.

Dostupné Mitsubishi, nerozbitná bazarovka, za co mají moderátoři pokutu. Nový Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu testy Peugeotu 408, Mitsubishi ASX, ojetiny Suzuki Vitara i motorky CFMOTO 80
18.09.2023 09:34
|
0
Reklama

Řízení se sádrou může i nemusí být přestupkem. Silné argumenty mohou vysoké pokutě zabránit

Silniční zákon řízení se sádrou vyloženě nezakazuje, vždy však záleží na daných okolnostech
30.09.2022 13:34
|
4
Reklama

Rozčílený muž poškrábal klíčem auta, která stála na jeho oblíbeném místě. Dostal přísnou pokutu

Policii se podle kamerových záznamů podařilo vypátrat viníka. Ten následně zamířil k soudu
26.09.2022 07:39
|
11

Houbaři, pozor. Za parkování v lese hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Vyhnout se jí je téměř nemožné

Podle zákona jsou vjezd a stání motorových vozidel v lese až na výjimky zakázané a přísně trestané
16.09.2022 07:44
|
19

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV