Reklama
Řidičův chleba

Kolín dál rozesílá pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Navzdory ministerstvu

Město rozešle tisíce dopisů měsíčně. Na každé zaplacené pokutě přitom vydělá jen desetikoruny
Zdroj: Robin Běhal

Zhruba 4600 dopisů, tolik město Kolín měsíčně rozešle řidičům, kteří se chytili do jedné z několika kamerových pastí ve městě. Tamní radary jsou totiž na padesátce nastaveny jen na minimální technickou toleranci plus minus tři kilometry v hodině. Znamená to, že řidičům chodí pokuty za naměřených 54 km/h, po odečtení 51 km/h. A i když na konci loňského roku vydalo ministerstvo dopravy metodiku, podle které mají obce měřit, Kolín trvá na svém a pokuty za tak marginální překročení rychlosti bude rozesílat dál. Vyplývá to ze stanoviska, které město zaslalo redakci Autosalonu.

Kauza jednoho kilometru

Na nízkou toleranci kolínských radarů už Autosalon upozorňoval několikrát. Jednou po stížnosti čtenáře, podruhé paradoxně i po vyjádření tamního odboru dopravy. Jeho šéfovi Miroslavu Babákovi totiž ostrý postup města proti řidičům přidělává vrásky. „Za měsíce září až prosinec roku 2023, kdy byl nově nastaven limit na měřících zařízeních na 54 km/h, nám městská policie zaslala přes 14 tisíc oznámení. Pro srovnání, když dohromady sečteme rok 2021, 2022 a měsíce leden až srpen 2023, přišlo celkem devět tisíc oznámení,“ řekl před časem Babák Autosalonu, když upozorňoval na obrovský nepoměr.

Výsledkem je, že se na odboru dopravy věnuje vyřizování pokut několik pracovnic, které kromě rozesílání dopisů odpovídají ještě na ostré až vulgární telefony řidičů, jimž výzva k zaplacení za překročení rychlosti o 1 km/h přišla. Město přitom na této činosti příliš nevydělá, protože při tak nízkém překročení chce po řidičích zaplatit jen 200 korun. „Náklady na odeslání jedné výzvy k uhrazení pokuty jsou zhruba 115 korun. A pro vaši představu v případě posunu do správního řízení musí následovat další minimálně jedna písemná výzva. A to když jde vše dobře,“ upozornil Babák. Pokud se tedy řidiči odvolají, město začne prodělávat.

Když se Autosalon prvně ptal kolínské radnice a městské policie, proč je nastavená tolerance minimální, dostalo se mu odpovědi, že strážníci postupují podle vyjádření ministerstva vnitra, které radnici informovalo, že nemůže sama nastavovat toleranci měření. Nicméně nová metodika ministerstva dopravy, na kterou se od začátku letošního roku odvolává už i ministerstvo vnitra, jasně říká, že je to naopak městská policie, kdo toleranci měření nastavuje.

„I s ohledem na konstantní judikaturu lze dovodit, že o nastavení tolerance radaru rozhoduje mimo policii i obecní, resp. městská policie, přičemž při nastavení sledované hranice zohlední povahu místa měření,“ potvrdil Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Město má zohlednit místo měření

Ministerstvo dopravy navíc dál ve své metodice upozorňuje, že policie „při nastavení sledované hranice zohlední povahu místa měření. Jinými slovy, nelze každé překročení dovolené rychlosti automaticky hodnotit jako přestupek. V opačném případě by např. postrádalo významu zkoumání materiální stránky přestupku, neboť by tento znak přestupku byl naplňován vždy bez ohledu na jakoukoliv dotčenou situaci.“

Převedeno do praxe to znamená, že by město mělo přehodnotit to, kde měří a s jak velkou tolerancí. Protože v každé místě může být překročení rychlosti posuzováno jinak a není tedy nutné mít vždy jen minimální technický rozdíl plus minus tři kilomtrey v hodině.

Jenže i čtyři měsíce po vydání metodiky ministerstva dopravy je situace v Kolíně stejná. A alespoň ještě nějakou dobu bude. "V tuto chvíli zůstává tolerance stejná, o případné změně budou vedena v brzké době jednání," řekla nyní Autosalonu mluvčí radnice Šárka Hrubá. Řidiči si tedy budou muset dál dávat pozor na past v podobě Kolínských radarů.
Reklama

Diskuze

Jan Adam - 25.06.2024 16:52:16
Každé měřící zařízení měří s určitou chybou. U radaru to je 3 až 10 %. 3 % z 50 je 1,5. To znamená, že ty nejlepší radary vás mohou na 50 pokutovat při rychlosti 52 km/h. Policie u aut s"bradavici" měří s chybou 6% - tedy u 50 je tolerance do 53 km/h.
Jan Novák - 25.06.2024 08:30:17
Až jim to tam někdo ten radar uřeže nebo sestřelí z držáku,m ať se pak nediví. Kdekomu se stane, že překročí 1-5 km/ byť na dvě sekundy, než si to uvědomí. Tohle je hitlerovská šikana a ne kontrola rychlosti.

Policisté při měření rychlosti z auta musí dodržet několik pravidel. Řidiči se pokutě snadno vyhnou

Zjišťovali jsme, jakými způsoby policejní hlídky měří rychlost. Je to složitější, než se může zdát
04.05.2023 13:30
|
93
Reklama

Městský okruh je pastí na řidiče. Kamery úsekového měření se tu umí různě propojovat

Policie s úřady jednotlivé úseky propojuje na základě nehodovosti nebo častých přestupků
19.01.2023 13:22
|
30
Reklama

Při domácím dobíjení ze zásuvky se ztrácí až třetina energie, dokazuje měření. Lze to ale eliminovat

Při dnešních cenách elektřiny tato navíc vydaná energie, která nedoputuje do akumulátoru, nepotěší
21.09.2022 07:29
|
9

Nová policejní BMW ještě nějakou dobu na dálnice nevyrazí. Měření rychlosti by totiž bylo nelegální

Policie potvrdila, že nemá certifikát pro měřič rychlosti instalovaný v nových dálničních BMW
03.08.2022 13:02
|
2

Volkswagen rozdal svým modelům speciální verzi výbavy R-Line. Lidé ušetří desítky tisíc

Výbavový stupeň R-Line People je dostupný nejen pro Golf, Tiguan nebo Passat, ale i crossovery
26.07.2024 16:20
|
1

Benzinová Kona nabízí hodně muziky za rozumné peníze. Automat si ale s tříválcem nerozumí

V solidní výbavě Style toho na palubě najdete opravdu hodně. Hlídání bdělosti řidiče spíš obtěžuje
26.07.2024 12:35
|
0
Reklama

Koupit ojetý luxusní sedan za 200 tisíc korun je vždy hazard. Pokud to není Lexus GS 300

Dobová BMW výrazně předčí spolehlivostí, komfortu má na rozdávání. Chybí mu ale adreanlin
22.07.2024 11:30
|
3

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama
Autosalon TV