Reklama
Řidičův chleba

Rychlostní kamery umí dohlížet i na jiné přestupky řidičů. Lze tak dostat víc pokut najednou

Souběžně může řidič dostat například pokutu za rychlost spolu s používáním telefonu za volantem
Zdroj: Jan Markovič

Automobilovými fóry velmi často koluje otázka, zda je možné z rychlostních kamer dostat pokutu například za nepřipoutání nebo za telefonování za volantem. Jinými slovy za jiný přestupek než za rychlost. V jiných evropských stát jde o běžnou praxi, jak je to ale u nás? To jsme zjišťovali u městské policie a na Magistrátu hlavního města Prahy.

Jeden záznam, víc pokut

Na úvod by bylo dobré si říci, jak vlastně celý cyklus pokutování z rychlostních kamer probíhá. Většinu kamer v Praze spravuje Technická správa komunikací (TSK), která veškerá data přeposílá městské policii. Tady to ale ještě nekončí. Roztříděná data dále putují od policie k Magistrátu hlavního města Prahy, odkud teprve chodí pokuty osobám, jejichž auto bylo kamerovým systém zachyceno při páchání přestupku.

Otázku, zda je možné ze záznamu z rychlostních kamer, pokutovat řidiče i za jiný přestupek než překročení rychlosti, jsme tak postupně položili všem třem institucím. Z TSK nám odpověděli, že jejich kamerové systémy to umí, ale jestli se to v praxi děje, říct neuměli. Zeptali jsme se proto městské policie.

Podle ní to možné je, ale vždy jen souběžně s přestupkem za překročení povolené rychlosti. „V klasickém správním řízení by musela dotyčná osoba souhlasit na základě důkazních prostředků s přestupkem za rychlost a dle fotodokumentace by byl zaznamenán souběh s jiným přestupkem například za telefonování či nepřipoutání se za jízdy," uvedla pro redakci Autosalon.tv mluvčí městské policie hlavního města Prahy, Irena Seifertová.

Ani tady nám ale nedokázali sdělit, zda k podobnému řešení dochází také v praxi. To nám potvrdil až samotný magistrát. „Ano, k podobným situacím může opravdu dojít. Dotyčné osobě musí být však prokázáno, že se daného přestupku dopustila právě ona. Teprve až potom může být souběžně s překročením rychlosti pokutována i za jiný přestupek zaznamenaný na kamerovém záznamu," sdělil nám mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy, Tadeáš Provazník.

Samostatně jen od Policie ČR

Z výše zmíněného tedy vyplývá, že z rychlostních kamer je možné obdržet pokutu i za jiný přestupek. Nikdy ale ne samostatně. Zpravidla to musí být souběžně s pokutou za překročení maximální povolené rychlost. Výjimkou jsou samozřejmě kamery a radary Policie ČR, která umí dané přestupky pokutovat jednotlivě.

„Policie ČR při dokumentaci protiprávních jednání spočívajících v překračování nejvyšší dovolené rychlosti používá více druhů radarových měřičů. Radarové měřiče, které pro zadokumentování využívají kontinuální videozáznam jsou využívány i pro dokumentaci jiných protiprávních jednání, například již zmíněného držení hovorového zařízení během jízdy, nepřipoutání bezpečnostním pásem za jízdy, ale i nesprávného způsobu jízdy, jízdy přes křižovatku v době, kdy svítí červené světlo „Stůj“ či nesprávného předjíždění," uvedla mluvčí policejního prezídia, Hana Rubášová.

Mimo záznamů z radarových měřičů jsou často k dokumentaci rovněž využívána takzvaná lokalizační záznamová zařízení, kterými jsou průběžně vybavována vozidla Policie ČR v barevném provedení, tedy s označením Policie. „Tento systém umožňuje dokumentovat protiprávní jednání jak z přední, tak ze zadní videokamery," dodala Rubášová.
Reklama

Diskuze

Milan - 08.06.2023 18:07:11
Re KarelJ: co příslušný zákon GDPR impementující v ČR - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-110/zneni-20190424#p67_p67-1-1 - jedná se o zpracování (nikoliv "jen" pořizování) osobních údajů, a dle §6 např.ochrana veřejného pořádku je nadřazena soukromí!
KarelJ - 02.03.2023 19:35:20
A nějaká ochrana osobních údajů, GDPR je hadr? Má to vůbec posvěcení zákonem všude umisťovat tyto kamery? Mám za to, že ne, ale mohu se mýlit, případně mě opravte...

Na Slovensku chtějí instalovat tisíc radarů. Pokuty by se měly automaticky strhávat z účtů řidičů

Instalace 270 nových radarů na Slovensku je prakticky jistá, tamní vláda jich ale chce mnohem víc
26.10.2022 09:30
|
8
Reklama

Komentář: Snížení věkové hranice řidičů na 17 let nemusí být nebezpečné. Nesmí se ale podvádět

Ministerstvo dopravy chce mladé řidiče pod kontrolou zkušených vychovat. Může to mít i opačný efekt
25.10.2022 07:25
|
4
Reklama

Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
10.10.2022 14:06
|
14

Řidiči se snaží čelit pokutám za parkování přelepováním espézetek. Postih není jednoznačný

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování
24.08.2022 13:31
|
4

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
6

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
9
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
116

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV