Reklama
Řidičův chleba

Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Česká infrastruktura pro elektromobily stále není dostatečná. Obzvlášť pak v zaplněném centru hlavního města, kde je velmi náročné sehnat volné místo u dobíjecí stanice. Poslední dobou jsme navíc zachytili nešvar, který řidičům elektromobilů pohodlné nabíjení ještě více komplikuje. Už několikrát za tento měsíc jsme na místech vyhrazených pro auta s externím dobíjením viděli stát automobil s běžným spalovacím motorem. Jejich majitelé si nejspíš neuvědomují, že svým chováním neubližují jen uživatelům aut do zásuvky, ale i své peněžence. 

Běžná parkovací místa jim nestačí

V naší redakci často testujeme nová elektrická auta, která nabíjíme na veřejných dobíjecích stanicích. Ty jsou většinou umístěné u frekventovaných silnic, benzinek či obchodních center. Nejčastěji využíváme nabíječky na dálnici D1 u čerpací stanice Pumpa, kde je nově vystavěno několik stojanů se superrychlým dobíjením. Málokdy se nám tak stává, že bychom tam nenašli volná místa. Ovšem už několikrát jsme byli svědky toho, jak řidiči naprosto bezdůvodně zastavili autem se spalovacím motorem přímo před nabíječkami a tím k ním blokovali přistup. Dokonce se nám povedlo vyfotografovat Škodu Fabia, která stála rovnou mezi dvěma vyhrazenými místy a obsadila tak dva dobíjecí sloty. Kvůli těmto lidem se pak může stát, že majitelé elektromobilů nemají i přes velký počet nevyužitých stojanů kde nabíjet. 

Podobný případ se nám stal na pražských Vinohradech, kde je o dobíjecí stanice opravdová nouze. Zde si nabíjíme elektromobil přes noc, jelikož stojan zvládne pouze střídavý proud (AC s maximálním výkonem 22 kW). To znamená, že vůz musí stát u dobíjecí stanice celou noc, aby měl ráno plný stav baterie. U stojanu jsou dvě vyhrazená místa vyznačená dopravní značkou, měla by tam tak stát pouze elektrická či plug-in hybridní auta s externím dobíjením. Bohužel i tady se najdou řidiči, kteří dopravní značení a potřeby majitelů elektromobilů nerespektují a parkovací stání u nabíjecích stojanů záměrně zabírají automobily s čistě spalovacími motory. 

Jak na stání u dobíječek pohlíží zákon?

„Aby parkovací místo osazené dobíjecí stanicí bylo vyhrazeno pouze pro elektrická či plug-in hybridní auta, musí být vyznačeno dopravní značkou "vyhrazené parkoviště" s příslušným textem či piktogramem, například elektromobilu či dobíjecí stanice, na dodatkové tabulce, který jasně určuje, jakým vozidlům je zastavení a stání povoleno," řekla Autosalonu mluvčí police Hana Rubešová. 

Pokud tedy řidič s jiným než elektrickým nebo plug-in hybridním autem zaparkuje na místě u nabíjecí stanice, která u sebe bude mít dopravní značku, může být jeho vozidlo odtaženo (na jeho náklady) a k tomu ještě bude muset zaplatit pokutu dva tisíce korun (ve správním řízení pak od 1500 a 2500 Kč).

Přesné znění zákona

Provozovatel vozidla se dopouští přestupku dle § 27 odst. zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích - řidič nesmí zastavit a stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno. To neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Reklama

Diskuze

BODIE - 15.11.2022 17:54:18
PYČU!!
Fantomas - 15.11.2022 17:53:00
Elektrokřápy zabírají místo ostatním,blokují místa,než se sráč nabije!!

Auto pod plachtou v modré zóně nevadí. Strážníci nemají moc možností, jak zjistit jeho značku

Městští policisté se musí k vozu chovat opatrně. Pokud je plachta pevně přichycená, mají smůlu
03.10.2022 13:20
|
16
Reklama

Celý rok stání na modrých zónách bez rezidenční karty za pár tisíc korun? Jde to, ale nemusí se to vyplatit

Pokud řidič dostane více pokut za stejný přestupek, může si je nechat sloučit do jedné
26.05.2022 13:54
|
5

Na modré zóně lze beztrestně parkovat zadarmo. Stačí, když auto zapadá sněhem

Pokud je značka nečitelná kvůli počasí, městské policii se nic nehlásí, potvrdilo TSK
12.02.2021 15:38
|
3

Lamborghini Urus Performante dorazilo do Česka. Vyšší výkon doprovází ještě brutálnější design

Nejprodávanější model italské značky dostal ostřejší verzi. Zrychluje jako Aston Martin DBX707
25.11.2022 09:41
|
2

Martin Prokop míří na Dakar s nově upraveným autem. Je sice ošklivé, ale jezdí rychleji, říká

Český závodník se zúčastní nejnáročnějího závodu na světě s Fordem Ranger Raptor
24.11.2022 17:51
|
1
Reklama

Test Audi SQ8: Důkaz, že ideální balanc mezi komfortem a sportovním charakterem existuje

Vyzkoušeli jsme ostrou verzi luxusního SUV-kupé, ze kterého vzniklo Lamborghini Urus
24.11.2022 07:31
|
0

Test Mazdy CX-60 PHEV: Na první pohled skvělá koupě, ale po svezení některé řidiče přejde chuť

Vyzkoušeli jsme vůz, který si na downsizing nepotrpí. Plug in hybrid má pod kapotou motor 2,5 litru
21.11.2022 13:05
|
4
Reklama
Autosalon TV