Reklama
Řidičův chleba

Celý rok stání na modrých zónách bez rezidenční karty za pár tisíc korun? Jde to, ale nemusí se to vyplatit

Pokud řidič dostane více pokut za stejný přestupek, může si je nechat sloučit do jedné
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Řidiči mohou na modrých zónách parkovat pouze v případě, že mají koupenou rezidenční kartu, nebo si za nemalé peníze zaplatí za krátkodobé stání. Co ale mají dělat lidé, kteří z nějakého důvodu získat dlouhodobé parkovací oprávnění nemohou nebo kvůli povolání často musejí na rezidenčním parkování stát i několik hodin každý den? Jedno řešení existuje a dokonce vyjde na slušné peníze. Má to ale háček - jsou k tomu potřeba pevné nervy.  

Deset přestupků, jedna pokuta

Pokud řidič opakovaně parkuje bez placení na modré zóně (úmyslně či neúmyslně) a přijde mu hned několik pokut, neznamená to, že automaticky bude muset platit všechny. V zákoně se totiž nachází paragraf, který umožňuje přestupky stejného charakteru sloučit do jednoho.

"Pokud se podezřelý dopustil více přestupků, jejichž skutková podstata se týká porušení právních povinností vyskytujících se ve stejné oblasti veřejné správy, a k jejich projednání je příslušný týž správní orgán, projednají se ve společném řízení," stojí v 88. paragrafu.

Pokud by se tedy například daný člověk desetkrát do roka dopustil přestupku v podobě neoprávněného parkování na modré zóně, nmusí platit deset pokut zvlášť, ale může požádat o sloučení ve správním řízení a zaplatit pouze jednu pokutu. Často sloučení proběhne automaticky i bez vědomí řidiče, jelikož úředník má podle zákona povinnost pokuty sloučit do jedné před zahájením správního řízení. 

Na kolik to vyjde a jaký je v tom háček?

Pokud dojde ke sloučení přestupků a případ spadne do správního řízení, dá se na tom slušně ušetřit. Není to ale pravidlo. 

Zákon na to nahlíží takto: "Za dva nebo více přestupků téhož pachatele projednaných ve společném řízení se uloží správní trest podle ustanovení vztahujícího se na přestupek nejpřísněji trestný. Jsou-li horní hranice sazeb pokut stejné, uloží se správní trest podle ustanovení vztahujícího se na přestupek nejzávažnější. Jsou-li společně projednávány dva nebo více přestupků, správní orgán může uložit pokutu ve vyšší sazbě, a to tak, že horní hranice sazby pokuty za přestupek nejpřísněji trestný se zvyšuje až o polovinu, nejvýše však do částky, která je součtem horních hranic sazeb pokut za jednotlivé společně projednávané přestupky." 

Zjednodušeně řečeno, místo několika přestupků se zaplatí pouze jeden. Výše pokuty se pak odvíjí podle nejvyššího trestu. Tudíž pokud bylo nejzávažnějším proviněním parkování na modré zóně, za které je maximální sankce 2500 korun, dostane řidič pokutu ve zmíněné výši. To ale není všechno. Tato částka se následně ještě navýší o padesát procent (tedy 1250 Kč) a dále se k ní připočte tisíc korun poplatek za správní řízení. To v součtu činí 4750 korun, což je maximální hranice pokuty, kterou může správní orgán udělit řidiči za parkování na modrých zónách. 

Ne vždycky se ale nejvyšší sankce viníkům uděluje. Pokud člověk podá vysvětlení svého jednání, vyjádří lítost nebo se omluví, může výše pokuty klesnout až na symbolickou částku. Poplatku za správní řízení se ale nevyhne. 
Reklama

Diskuze

Tom - 27.05.2022 18:27:27
Nevíte jak je to s vyhrazeným parkovacím stáním pro konkrétní SPZ? Někde jsem slyšel, že to stát zakázal vydávat. Že se můžou vydávat jen pro invalidy.
Juwin - 27.05.2022 14:25:11
Stal jsem takhle na P6 cca 2 roky, kdyz jsem tam bydlel. Prislo za tu dobu asi 12 modrych obalek. Kdyz zjistili, ze je neprebiram, tak se na to vykaslali. Do spravniho rizeni/deliktu se to nikdy nedostalo. Uz tam nebydlim pres 5 let.:D

České obce začínají používat ke zpomalení aut systém, před kterým není úniku. Má vyšší účinnost než radar

Semafor mění barvy na základě rychlosti blížícího se auta. Jede-li příliš rychle, svítí červená
24.05.2022 13:09
|
55
Reklama

Nelegální autobusové zastávky i čerpací stanice bez připojovacích pruhů. Česko má unikátní dálnici

Dříve rychlostní silnice se před několika lety přeměnila na dálnici. K jiným změnám už však nedošlo
22.05.2022 20:13
|
21

Pokuta na modré zóně je někdy výhodnější než parkovné. Trik ale majitele auta dost omezí

Za stání na jednom místě řidič nemůže dostat více než jednu pokutu, nesmí se ale ani hnout
19.05.2022 13:49
|
4

Není Tiger jako Tiger. Triumph svůj nejúspěšnější model nabízí hned v pěti variantách.

Podrobně jsme se podívali na všechny verze zcela nového modelu Tiger 1200
30.06.2022 11:32
|
0

Počet koní neznamená vše. Našli jsme sportovní crossovery s nejlepším poměrem výkonu a hmotnosti

Podívejte se na přehled nejdynamičtějších malých SUV na českém trhu
29.06.2022 17:31
|
3
Reklama

Test Kia EV6 Earth 4x2: Ocenění nejlepšího elektromobilu současnosti si právem zaslouží

Vyzkoušeli jsme základní provedení evropského auta roku 2022
27.06.2022 19:54
|
9

Test Audi RS3 Limuzína: Drifter a sniper apexů v jednom ďábelsky rychlém balení

Vyzkoušeli jsme novou generaci nejmenšího modelu s logem "RS" na kapotě
25.06.2022 18:15
|
4
Reklama
Autosalon TV