Reklama
Řidičův chleba

I chodci mohou zavinit dopravní nehodu a zaplatit pokuty. Nejčastější prohřešek děláme skoro všichni

Chodec se může dopustit i trestného činu. Stačí, aby kvůli němu třeba spadl cyklista z kola
Zdroj: Tiskový servis Asociace Záchranný kruh

K napsání tohoto článku nás inspirovaly diskuze na sociálních sítích, které se týkají míry zavinění při nehodách mezi chodci a řidiči. Drtivá většina diskutujících napříč sociálními sítěmi se domnívá, že viníkem nehody mezi chodcem a řidičem je vždy právě řidič. Ten má totiž vždy předvídat, má přizpůsobit jízdu okolnímu provozu a ruchu a má přece počítat s tím, že se něco může stát. Nic ale není černobílé. I chodci mohou být viníky nehod. A není to tak neobvyklé.

Pokuty i pro chodce

Policie dopravní nehodu popisuje jako „událost v silničním provozu, při které dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke hmotné škodě, v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.“ Chodec tedy může být viníkem dopravní nehody, stejně jako řidič nebo jakýkoliv jiný účastník silničního provozu. Jen v roce 2021 chodci způsobili celkem 765 dopravních nehod, při kterých bylo 12 osob usmrceno, 55 těžce zraněno a 630 zraněno lehce. 106 chodců, kteří byli viníky nehody, bylo opilých.

Podle Hany Rubášové, vrchní komisařky Policejního prezidia, se nehody, které zaviní chodec, stanou většinou při náhlém vběhnutí do vozovky (například mezi zaparkovanými auty), přebíhání silnice v místech, kde to není vhodné nebo při přebíhání dálnice. Platí pravidlo, že při každé dopravní nehodě policista posuzuje konkrétní případ a jednání všech účastníků nehody a na základě toho určuje míru jejich zavinění.

Pokud policie ukončí vyšetřování nehody přímo na místě, a zjistí, že je viníkem chodec, může se dotyčný dočkat pokuty až ve výši 2000 Kč. Pokud vy šlo vše do správního řízení, může se pokuta dostat až na 2500 Kč. „Zaviněným jednáním se chodec může dopustit i trestného činu, například Ublížení na zdraví z nedbalosti podle ustanovení paragrafu 148 trestního zákoníku. To může nastat v situaci, kdy například chodec náhle vstoupí do vozovky, kde dojde ke střetu s cyklistou, který při pádu na vozovku utrpí zranění,“ vysvětlila Hana Rubášová. Může ale nastat situace, kdy je viníkem jak řidič, tak chodec. Pak se pokuty dočkají oba.

Reklama

A co reflexní prvky?

Bohužel až příliš často dochází k nehodám, kdy řidič srazí za tmy chodce na neosvětlené silnici. Chodec má sice povinnost použít reflexní prvky, jenomže v těchto případech je vyšetřování nehody a zjištění míry zavinění velmi těžké. Jak nám potvrdila Hana Rubášová, v tomto případě je ve hře velká spousta proměnných, kterou musí policie vzít v potaz. Například to, zda byl chodec v pohybu, či byl překážkou v provozu.

Policisté ale důrazně upozorňují, že i jeden jediný reflexní prvek může takové nehodě zabránit. A pro úplnost dodáme přesné znění zákona: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“


Diskuze

Petr - 20.04.2022 14:11:48
Tato zdegenerovaná biospolečnost si pořád nechce přiznat,že slabší si má dávat pozor na silnějšího...tedy chodec na auto...a ne naopak.Auto může srazit chodce jen na chodníku,pokud je to na vozovce,vždy je to tak že chodec vstoupil do jízdní dráhy vozu.
petr - 20.04.2022 14:05:37
Většina diskutujících napříč sociálními sítěmi se domnívá, že viníkem nehody mezi chodcem a řidičem je vždy řidič. Ten má totiž vždy předvídat,má přizpůsobit jízdu okolnímu provozu a ruchu a má přece počítat s tím,že se něco může stát---totální hovadina..

Unikátní kamera v Praze sleduje řidiče, kteří nedají přednost chodcům. Na viníky je přesto krátká

Sofistikované zařízení nedokáže určit, kdy jde o přestupek a kdy nikoliv. K čemu tedy nyní slouží?
03.12.2021 07:11
|
11
Reklama

Cyklista nemá na přechodu přednost jako chodec. Z kola ale sesedat nemusí, tvrdí pražský úředník

Cyklista je z pohledu zákona brán jako řidič a na přechod by nikdy neměl najíždět z chodníku
06.11.2021 18:35
|
57

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
2

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV