Reklama
Řidičův chleba

Unikátní kamera v Praze sleduje řidiče, kteří nedají přednost chodcům. Na viníky je přesto krátká

Sofistikované zařízení nedokáže určit, kdy jde o přestupek a kdy nikoliv. K čemu tedy nyní slouží?
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Na řidiče po celé České republice denně dohlíží tisíce kamer, jen v hlavním městě jich najdeme zhruba sto. Některé měří úsekovou rychlost, jiné okamžitou a ostatní jsou jen informativní. Na řidiče v Praze ale číhá ještě jedna kamera, která je jediná svého druhu u nás. Za úkol má monitorovat další velmi častý městský přestupek, kterým je nedání přednosti chodcům na neřízeném přechodu. Jak takové zařízení funguje?

Provinilcům hrozí až zákaz řízení

Kamery jsou umístěny v obou směrech v kritickém úseku v ulici Čs. armády u křižovatky s ulicí Národní obrany, kde je přechod bez signalizace a často na něm docházelo ke střetu s chodci. Zajímavostí je, že toto zařízení zde stojí už od roku 2012. Má to ale háček. „Šlo pouze o pilotní projekt, který nebyl nikde zopakován a automaticky vymáhán, protože nebylo jednoznačně možné určit hranici, zda už byl spáchán přestupek, nebo ještě nikoliv, uvedla pro web Autosalon.tv tisková mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) Barbora Lišková.

Sofistikované zařízení mělo pomocí videodetektorů a monitorování vozidel před a v místě přechodu rozeznat, zda vozidlo porušilo předpisy a nedalo chodci přednost. Zároveň mělo zaznamenávat také situaci, kdy jeden vůz chodci zastaví, a ten ve druhém pruhu přednost nedá. Jízda řidičů, kteří by nerespektovali chodce v blízkosti přechodu, by byla zdokumentována a okamžitě postoupena k blokovému nebo správnímu řízení.

V takovémto případě by neohleduplnému řidiči hrozila pokuta až 2 500 Kč, přinejhorším pak dokonce 5 000 Kč a také by si připsal čtyři trestné body. Pokud by ale řidič takovýto přestupek spáchal v předchozích 12 měsících dvakrát a vícekrát, musela by mu být uložena vedle pokuty i sankce zákazu řízení na 1 až 6 měsíců.
Reklama

Jen jako výchovný element

„Zařízení v současné době neposílá žádné přestupky, protože nebylo nikdy rozhodnuto, kdy došlo k omezení chodce a nebo k ohrožení chodce," dodala Lišková. Řidič je samozřejmě ze zákona povinen umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky. Proto se musí řidič vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl včas zastavit.

Na druhou stranu chodec se musí důkladně přesvědčit, jestli opravdu může bezpečně přejít. Nesmí totiž ohrozit sebe nebo ostatní účastníky provozu a to včetně cyklistů. Dle zákona smí chodec do vozovky vstoupit jen ve chvíli, kdy s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Další pravidlo chodců se pak zaměřuje hlavně na ohleduplnost mezi nimi a řidiči. Chodec by vždy měl navázat oční kontakt s řidičem, který se blíží k přechodu. Do vozovky by měl vstoupit až ve chvíli, kdy si je jistý, že jej řidič opravdu vidí. O slušném poděkování prostým mávnutím asi netřeba se více rozepisovat.

„Původně mělo být zařízení používáno pro účely PČR ve smyslu, že na jakési uložiště měly být nahrávány dopravní přestupky vzniklých nehod pro další jejich identifikování. K tomu ale nikdy nedošlo. Po ukončení záruky nebylo zařízení dále provozováno v tomto režimu a v současné době funguje pouze jako výchovný element," avizovala Lišková.
Reklama

Diskuze

Ondřej - 24.03.2022 04:46:00
Proboha nechte ty řidiče, už být. Poslední výmysl, jak předjet cyklistu je taky dobrej nápad. Trestejte hlavně chodce, kteří koukají do telefonu a skáčou řidičům pod kola. Ps : Pro všechny chodce. Řidiči Vás můžou přehlédnout přez sloupek v kabině.
Karel - 06.12.2021 01:47:26
Je smutné když v 60 letá paní o holi udělá gesto, že jakoby popoběhne a pak jde parta mladých co si přechod pletou z molem pro modeli a modelky. V Rusku platí že silnější má přednost tedy auto né chodec,Postavte jim nadchody a můžeme jezit zase 60

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
04.08.2021 11:27
|
11
Reklama

Sloup obsypaný kamerami děsí řidiče na dálnici D8. Slouží ale k jinému účelu, než si myslí

Někteří řidiči před sloupem panicky brzdí. Zejména teď, kdy je v místě kvůli zúžení snížená rychlost
22.07.2021 21:19
|
11
Reklama

V Praze jsou stovky kamer, ale řidiči se jich bojí zbytečně. Zjistit, které měří, je snadné

Pokuty se rozdávají jen na vybraných místech. Pokud jezdíte pravidelně, hned si je zapamatujete
01.02.2021 12:53
|
45

Přestupek zaznamenaný na palubní kameře nebo mobilu je důkaz. Policie je hledá i na internetu

Je ale potřeba, aby byl záznam dostatečně kvalitní. Jen pak může policie hříšníka vypátrat
07.12.2020 15:00
|
10

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
4

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
1
Reklama

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2

Kvíz: Otázky v autoškole jsou někdy záludnější, než byste čekali. Dokážete na ně odpovědět?

Při závěrečných testech se žáků ptají i na alkoholovou párty nebo třeba holení za volantem
07.04.2024 08:48
|
1
Reklama
Autosalon TV