Reklama
Řidičův chleba

Cyklista nemá na přechodu přednost jako chodec. Z kola ale sesedat nemusí, tvrdí pražský úředník

Cyklista je z pohledu zákona brán jako řidič a na přechod by nikdy neměl najíždět z chodníku
Zdroj: Tiskový servis Centra služeb pro silniční dopravu

To, že přejezd pro cyklisty rozhodně není to stejné jako přechod pro chodce, je celkem známá věc. Řada cyklistů ale tyto rozdíly ignoruje, což často vede k velmi nebezpečným situacím. Cyklisté zapomínají, že jsou to právě oni, kteří jsou zranitelnější, a že mají povinnosti, které musí dodržovat. Jednou z nich je i správné používání přechodu pro chodce. Není pravda, že by cyklista musel z kola před užitím přechodu sesedat, ale nesmí nikoho omezit ani ohrozit. A to ani chodce, ani motoristy.

Cyklista je řidič

Všechna zákonná pravidla porušila cyklistka ve středu 20. října v Pardubicích na přechodu pro chodce za mostem Pavla Wonky ve směru na Hradec Králové. Žena bez okolků vjela na přechod vedoucí přes frekventovanou silnici, jenomže nedala přednost autům a hlavně autobusu hromadné dopravy. Jeho řidič, aby cyklistku neohrozil, musel hodně brzdit. Ženu sice nesrazil, ale v autobusu se vlivem prudkého brzdění zranili dva cestující.

V tomto případě je veškerá vina na cyklistce. Ta totiž měla dát přednost jak případným chodcům, tak hlavně automobilům. „Cyklista jedoucí na kole je z pohledu zákona vnímán jako řidič rovnoprávný s řidičem motorového vozidla. Jelikož při přejíždění přechodu pro chodce vjíždí do vozovky z místa mimo pozemní komunikaci, musí dát na přechodu bez světelné signalizace přednost v jízdě ostatním řidičům,“ vysvětlil před časem David Horatius z odboru dopravy Magistrátu hlavního města Prahy pro magazín Prahy 7.

Reklama

Jak je to se sesedáním?

Mezi řidiči, ale i některými cyklisty panuje přesvědčení, že cyklista musí při užití přechodu sesednout z kola. Je zajímavé, že na toto téma panují dva různé názory. Podle policie „cyklisté nesmí přechod pro chodce ani místo pro přecházení přejíždět, vždy musí jít pěšky a kolo vést vedle sebe, pokud možno při pravém okraji přechodu.“ A stejný názor má i Besip: „Jedete na kole a chcete využít přechodu pro chodce, abyste se dostali na protější stranu ulice? Potom po přechodu pro chodce musíte vždy jízdní kolo vést vedle sebe.“

Ovšem David Horatius to vidí jinak: „Navzdory obecně vžité představě pravidla provozu na pozemních komunikacích cyklistům jízdu na kole po přechodu pro chodce výslovně nezakazují. Zároveň cyklistům ani nestanovují povinnost z kola sesednout a přes přechod ho vést,“ řekl. Nicméně je důležité pamatovat na výjimku, kterou je značka přikazující cyklistovi sesednout z kola. Všeobecně je ale lepší, když cyklista z kola sesedne a chová se jako běžný chodec. Je pak lépe předvídatelnější i pro samotné řidiče.

Přejezdy pro cyklisty

Řidiči by si měli pamatovat, že ve chvíli, kdy je na silnici vyznačen přejezd pro cyklisty, nesmí jedoucího cyklistu ostatní řidiči ohrozit. Zároveň ale podle zákona a policie platí, že „před vjezdem na přejezd pro cyklisty nesmí cyklista přimět jiného řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Vždy musí cyklista před vjetím na přejezd dát přednost jedoucím vozidlům.“

Diskuze

Jenda - 24.02.2022 08:39:18
Cyklista by měl vědět že když jede po chodníku a ještě to šupne na přechod je to porušení snad všeho a nemá "přednost" jako chodci.Naopak osoba vedoucí kolo je chodec a to by měl řidič respektovat.
Jenda - 24.02.2022 08:32:32
Samozřejmě platí že přechod je dle zákona vyhrazen pro chodce,a cyklista jedoucí na kole není chodec,ten se z něj stane až když z kola sesedne.

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
14
Reklama

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
2

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
59

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV