Reklama
Řidičův chleba

České obce začínají používat ke zpomalení aut systém, před kterým není úniku. Má vyšší účinnost než radar

Semafor mění barvy na základě rychlosti blížícího se auta. Jede-li příliš rychle, svítí červená
Zdroj: Jan Blažek, Autosalon.tv

Většina českých obcí se nějakým způsobem snaží bojovat s rychle jedoucími vozidly. Zpravidla se jedná o nejrůznější retardéry, kamerové systémy, úseková měření či informační panely s blikajícím ukazatelem rychlosti a někdy také registrační značky. V poslední době však hojně přibývá i takzvaných dynamických (zpomalovacích) semaforů vybavených videodetektory. A jak se ukazuje, ty jsou mnohdy účinnější, než jakákoliv jiná zařízení.

Pokuta ano, ale ne z kamer

Dynamické, nebo chcete-li zpomalovací semafory fungují na jednoduchém principu. Ve výchozím režimu svítí červeně. V momentě, kdy se blíží auto, detekují jeho rychlost a podle toho upraví svou barvu. Pokud se vůz přibližuje povolenou rychlostí, obvykle do 50 km/h, rozsvítí se na semaforu zelená. Jakmile ale přijíždí vyšší než povolenou rychlostí, zůstane svítit červená. To řidiče pochopitelně donutí zpomalit, často i úplně zastavit. Podobný systém může být instalovaný také na méně rušných přechodech pro chodce. Kde nejenže přinutí auto zpomalit, ale zároveň umožní chodci bezpečně přejít.

Existují ale i semafory s opačným chodem, jako například semafor na fotografii z obce Ořech. Ten svítí stále zeleně (pokud ho neaktivuje chodec), červená padne ve chvíli, kdy systém zaznamená auto, které jede rychleji než 30 km/h.

K optimalizaci chodu těchto semaforů slouží videodetektor, který monitoruje boční vjezdy na komunikaci, případné tvorby kolon či jiných kolizních situací. Videodetekce dále umožňuje klasifikovat vozidla projíždějící v oblasti semaforu v obou směrech (počítání vozidel, jejich rychlostí a kategorizace). Nás však nejvíce zajímalo, jestli dokáže řidiči projíždějícímu na červenou udělit pokutu. Zeptali jsme se na tuto otázku vrchní komisařky Policie České republiky, Hany Rubášové.

Pozor na hlídku

„Vzhledem k tomu, že funkcí samostatně instalovaných světelných signalizačních zařízení pro omezení rychlosti vozidel je zpomalit či zastavit vozidla jedoucí nedovolenou rychlostí, neodpovídá takové zařízení popisu světelných signálů stanovených v zákoně o silničním provozu a vyhlášce č. 294/2015 Sb., neodpovídá ani definici zařízení pro provozní informace dle § 68 zákona o silničním provozu a § 16 vyhlášky č. 294/2015 Sb. a nelze jej tudíž ve smyslu § 78 zákona o silničním provozu tímto způsobem užít," odpověděla.

V podobném smyslu kdysi komentoval zpomalovací semafory také dopravní inženýr Policie ČR Pavel Roudenský. Pro server Deník.cz uvedl: „ My z nich dostáváme pouze statistické údaje, abychom byli schopni posoudit, zda zařízení funguje a také abychom mohli na určitá místa a v určitou denní dobu směřovat výkon služby."

Nutno ale podotknout, že pokutu je i tak možné dostat. Stačí, aby se v blízkosti nacházela policejní hlídka, která projíždění na červenou zaznamená a problém je na světě. Z pohledu zákona je totiž jízda na červenou poměrně tvrdě trestaný přestupek, za nějž hrozí pět trestných bodů, na místě pokuta do 2500 Kč a ve správním řízení do 5000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy řidič tento přestupek udělá dvakrát či vícekrát během 12 měsíců, je pokuta až 7500 Kč a k tomu přijde až na půl roku o řidičák.

V Praze je 19 kontrol jízdy na červenou

Pokutu nerozdávají ani kamery umístěné na běžných semaforech. Ty slouží k něčemu úplně jinému. Většina z nich funguje pouze jako detektory intenzity provozu. Používají se především k získání informací o přítomnosti vozidel či chodců v daných detekčních zónách v místech křižovatek řízených světelným signalizačním zařízením. S jejich pomocí je možné získat dopravní parametry a informace mající vliv na řízení a organizování dopravy. Jejich využití výrazným způsobem zefektivňuje provoz celých oblastí a umožňuje tak předcházet dopravním zácpám během špičkových hodin velkých měst.

Dále jsou zde kamery, které dohlíží na provoz. Policie v případě nehody či dalšího řešení může záznam z těchto kamer použít jako důkazní materiál. Semafory jsou už standardně vybavovány také zařízeními, která umožňují preferenci vozidel veřejné hromadné dopravy. Vozidla MHD tedy mají možnost přednostní volby a prodlužování signálu volno v reálném čase podle svých aktuálních nároků tak, aby mohla projet světelně řízenou křižovatkou pokud možno bez zastavení, případně jen s minimálním zdržením.

Pokuty za jízdu na červenou rozdávají výhradně kamerové systémy umístěné za semaforem v místě křižovatky (například na sloupu). Podle informací z TSK je v Praze pouze 19 lokalit, kde kamery na tento přestupek dohlížejí. Jejich seznam naleznete na fotografii výše.
Reklama

Diskuze

Jiří Seifert - 16.06.2022 14:16:22
Jeden takový znám, tuším v obci Vavřinec na Mělnicku, špatně nastavený, takže musíte hodně zpomalit...ale nikoho to netrápí
František - 15.06.2022 16:46:43
U nás ho máme 50m za cedulí. Plachtím si bez plynu k obci, mám to vypočítané přesně tak, že u cedule mám 50, jenže ten zmetek tam má pořád červenou. Takže na něj kadím.

Řidiči se domnívají, že našli lék na rychlostní kamery. Funguje projíždění mezi jízdními pruhy?

Podélná čára prý musí být ve středu registrační značky, pak kamery zaznamenají jen její část
08.04.2022 12:30
|
17
Reklama

Přibývá kamer, které dokáží identifikovat kradený či pohřešovaný vůz. Rozpoznají jeho barvu i typ

Nový druh kamer, jenž automaticky zaznamenává SPZ a další informace o autě, pomáhá při vyšetřování
06.01.2022 09:47
|
8
Reklama

Řidiči se už bojí i kamer, které neexistují. Stačí, že jsou na silnici jen namalované čáry

Lidé za volantem také ignorují dopravní značku. Ze strachu jedou 50 místo povolených 80 km/h
06.01.2022 07:23
|
16

Unikátní kamera v Praze sleduje řidiče, kteří nedají přednost chodcům. Na viníky je přesto krátká

Sofistikované zařízení nedokáže určit, kdy jde o přestupek a kdy nikoliv. K čemu tedy nyní slouží?
03.12.2021 07:11
|
11

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0
Reklama

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11
Reklama
Autosalon TV