Reklama
Nová auta

Řidič náklaďáku viděl, že ho policie natáčí, přesto nedokázal mobil odložit

Během akce na dálnici D11 vybrali policisté na pokutách 62 tisíc korun
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Jedním z nejčastějších témat, které jako důvod dopravní nehody zmiňují jak policisté, tak specialisté na bezpečnost, je používání mobilu za volantem. Řidiči si to často neuvědomí, ale ve chvíli, kdy vezmou mobil do ruky, přestávají i na několik dlouhých sekund řešit to, co se kolem nich děje. Nesledují provoz a nemohou tak reagovat na případnou kolonu nebo jakýkoliv jiný problém. Přesto je právě používání mobilu za volantem velmi častým řidičským nešvarem, na který se proto policisté čas od času zaměřují. Jedna taková akce, zaměřená kromě mobilů třeba i na používání bezpečnostních pásů, proběhla před pár dny na dálnici D11.

Desítky přestupků

K akci zaměřené především na nevěnování se řízení došlo v pondělí 7.6. V terénu bylo na 60 policistů, kteří během jediného dne zastavili a zkontrolovali 419 aut a náklaďáků. 131 řidičů dostalo za svůj přestupek pokutu na místě, další tři byli předáni do správního řízení. Celkem jen za tento jeden den policisté na pokutách vybrali asi 62 000 Kč.

Ačkoliv policisté měli v plánu řešit především používání mobilních telefonů, nakonec se jim do rukou dostalo i 33 řidičů, kteří nebyli připoutáni bezpečnostním pásem a 12 řidičů, jejich auta nebyla v odpovídajícím technickém stavu. Mobil v ruce pak mělo 18 řidičů. V jednom ze záběrů videa, které v rámci dokumentace přestupků policisté natočili, je vidět řidič, který si všiml, že je natáčen. Přesto nedal mobil z ruky pryč. Jen je vidět, že mu zjevně došlo, že má problém. Podle krajské policejní tiskové mluvčí Šárky Pižlové, bylo v rámci dopravně bezpečnostní akce zastaveno také několik řidičů, kteří překročili rychlost, jeli bez řidičáku nebo pod vlivem alkoholu.

Zdroj: Tiskový servis Policie ČR
Řidiči se na D11 věnovali všemu možnému, jen ne řízení. Jeden si dokonce všiml, že je policisty natáčen, přesto mobil dál držel v ruce.

Nepozornost je na D11 častá

Oněch 18 řidičů s mobilem v ruce sice možná nevypadá jako kdovíjak vysoké číslo, ovšem ve skutečnosti každý z nich měl nakročeno k pořádnému maléru. A těch se právě kvůli nepozornosti na D11 stalo už několik. Jen namátkou můžeme připomenout nedávný případ nepozorného řidiče náklaďáku, který přehlédl auto silničářů. Skončilo to zničenými auty a vážným zraněním pracovníka údržby.

Další nepozorný řidič pak před časem znovu na D11 málem sestřelil policejní hlídku i s jejím autem, která usměrňovala dopravu u nepojízdného kamionu. Oba případy si můžete připomenout v odkazech umístěných vlevo. Jak moc velký problém je použití mobilu za volantem pak vysvětluje Tomáš Neřold z BESIPu takto: „Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 70 metrů, tedy vzdálenost šířky fotbalového hřiště“.


Diskuze

Pavel - 10.06.2021 17:24:51
Je zajímavé že pán který řídil náklaďák červené barvy ....pak rychle změnil barvu vozu na bílou....fakt doby článek....trochu zamyšlení
Petr - 10.06.2021 17:41:17
Tak telefonování je za jízdy zakázáno, ale obsluhovat všechny ty nesmysly, co nám tam výrobce cpe, přes tablet lze. Přitom to odvádí pozornost daleko více.

Až pětina chodců při nehodách zemře na přechodu. Nejlepší přítel zubaté se jmenuje mobilní telefon

Chodci by i na osvětlených přechodech měli nosit reflexní prvky. Řidičům by to tak hodně ulehčili
19.10.2020 19:56
|
2
Reklama

Každý dvanáctý řidič hraje za volantem na mobilu hry. Z nepozornosti pak zabíjí

Řidiči, kteří za volantem používají mobil, si věří, že to zvládnou spolu s řízením
02.09.2020 06:55
|
0

Lepení se na zadek a nepozornost může způsobit katastrofu. Podívejte se na šokující video

Jednoduché pravidlo, které bohužel hodně řidičů ignoruje. Víte, jak dodržet bezpečnou vzdálenost?
22.07.2019 13:30
|
8

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
3
Reklama

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
4

Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu

Policie na Vysočině se na ně zaměřila a rozdala pokuty za desetitisíce. V kontrolách bude pokračovat
15.06.2021 10:27
|
0
Reklama
Autosalon TV