Reklama
Autopunk

„A ta lékárnička není prošlá?“ Policisté zneužívali povinnou výbavu k šikaně řidičů

Povinná výbava bývala záminkou ke kontrole, když se policistům „nelíbil“ řidič nebo jeho auto
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Je sice už 13 let staré, ale stále patří ke klenotům mezi českými videi na serveru YouTube. Mladý muž s dredy je obklíčen čtyřmi policisty. Vyndává před nimi veškerý obsah svého stařičkého mercedesu na asfalt. A to proto, že po něm chtějí ukázat povinnou výbavu. Když vyndá krabičku se žárovkami, policista jen konstatuje: „Jste si jistý, že jsou všechny funkční?“

Zbytečnost jako záminka

Mezi řidiči koluje řada historek, kdy policisté kontrolu povinné výbavy zneužívali třeba jak odplatu, když se jim někdo nelíbil. „Máte při kontrole příliš otázek? Nesouhlasíte, že jsme vás zastavili? Tak to mi ukažte povinnou výbavu.“ Autorovi tohoto článku se zase stalo, že povinnou výbavu ukazoval kdysi dávno při testu Nissanu 370Z. Příslušníci se následně přiznali, že si auto chtěli jen prohlédnout a pak se už dali do družného hovoru o tom, jaký má výkon a jak se s tím jezdí bokem.

Povinná výbava musela obsahovat řadu věcí, které dnes již nejsou povinné. Stejně tak býval problém s lékárničkami, u kterých například expriovaly i nůžky. Řada řidičů tak prostě jen musela myslet na to, že je potřeba jednou za čas vzít starou lékárničku, zahodit ji nebo si ji vysypat na chalupě do šuplíku a pořídit si novou. Mnohdy ji ani neotevřeli. Jednou se dokonce po internetu rozšířila fáma, že budou mít expirační dobu i reflexní vesty.

Právě legendární video je flagrantním případem toho, co by policisté dělat neměli. Jistě, mladík na záznamu má podezřele staré auto, se kterými často nebývá něco v pořádku. Stejně tak má účes i oblečení, které implikuje, že by mohl být příznivcem lehkých drog. I to ale přece není důvodem k tomu, aby po něm čtyři policisté, navíc zjevně nikoliv v dopravním stejnokroji a bez pokrývky hlavy, vyžadovali povinnou výbavu způsobem, kterým to udělali. Posuďte sami:

Co obsahuje povinná výbava

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta pro řidiče
  • Rezervní kolo nebo prostředky na opravu pneumatiky

Policisté už „nebuzerují“

Naše zkušenost i video s „dredařem“ mají jedno společné. Odehrály se už více než deset let v minulosti. Za tu dobu se povinná výbava osobních aut řádně zmenšila, například už logicky není nutné vozit s sebou žárovky. Je potřeba také podotknout, že ke kontrolám už v drtivé většině případů přistupují dopravní policisté. Ti jsou navíc, zdá se, přátelštější a k šikaně řidičů podle našich zkušeností nesahají.

„Naopak, měl jsem s nimi dokonce neuvěřitelně dobrou zkušenost. Na ulici 5. května v Praze jsem jel 72 na padesátce. Zastavili mě, lustrovali a pak skoro omluvně říkali: My vidíme, že nemáte ani jeden bod. To je jasné, že se člověk takhle na široké silnici rozjede a ani neví jak. Podívejte, my vám už musíme dát ty tři body, ale pokuta bude co nejmenší. Teď jen rok dávejte pozor a když budete překračovat rychlost, tak maximálně o 20, ať nemáte problém,“ vzpomíná jeden čtenář, který si nepřál uvést své jméno. Prý si od té doby dává mnohem větší pozor na rychlost, i když už dávno rok uplynul.

A přesně tak by to mělo být. Policie nemá obtěžovat a šikanovat. Má být na silnici proto, aby řidičům pomáhala a rozumným způsobem je třeba i mírně vychovávala. O to víc si pak zaslouží jejich důvěru. Je dobře, že šikana s lékárničkami dnes snad už neexistuje a příslušníci české dopravní policie vykonávají svou práci spravedlivě a svědomitě. Nebo máte jiné zkušenosti? Podělte se o ně v diskusi pod článkem.
Reklama

Diskuze

Balů - 14.02.2023 23:13:47
Zapomněl jsem dodat, že pokud o nich vím, objedu je a nelituji km, neboť srážka z blbcem / byť/ uniformovaným nestojí za ty nervy........někdo toho hňupa dělat musí.......
Balů - 14.02.2023 23:09:23
Absolutně nechápu preventivní kontroly a lustrování řidiče jen tak pro vykonání kontroly, absolutně bez důvodu, u nás v obci stojí třikrát v týdnu a probírají bezdůvodně, když jsem se jich ptal proč -odpověď prevence - v baráku za dotace nepřizpůsobiví...

O Passera se už zajímá německá policie. Rekordní jízdu v Bugatti považuje za nelegální závod

Český miliardář uháněl v létě rychlostí 417 km/h po německé dálnici. Video pak zveřejnil
25.01.2022 08:03
|
20
Reklama

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
33

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
4

Už žádné pochody po magistrále a blokování dopravy. Třicítkáři v Praze končí

Aktivisté to napsali v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo nastartovat společenskou debatu
01.03.2024 09:05
|
1

Češi kupují nejvíc červených mazd v Evropě. I díky tomu Japonci vyvinuli unikátní barvu

Mazda slibuje, že červený lak nazvaný Artisan Red Premium bude mít v budoucnu ještě víc modelů
29.02.2024 16:00
|
3
Reklama

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
3

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama
Autosalon TV