Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je přísný. Ale nebyly by dálnice bezpečnější?

Stačí jedna delší cesta po italské dálnici a řidič osobního auta už pro něj pomalu zvedá ruku
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Předesílám, že si dobře uvědomuji, že to řidiči kamionů nemají lehké. A že je často bezohledným chováním (nebo spíš sebe) ohrožují řidiči osobáků, kteří se před těžké nákladní auto po předjížděcím manévru na poslední chvíli zařadí a „hamtnou“ kvůli koloně na brzdy. Bezpečně zpomalit těžký kolos je v takovém případě velmi riskantní manévr s nejasným koncem. Tohle chování jednoznačně odsuzuji. Jenže něco podobného zažívám i já jako řidič osobního vozu, když přede mě do rychlého pruhu na dálnici náhle vjede kamion, který má na tachometru o 50 kilometrů v hodině méně s tím, že chce předjet o něco pomalejšího kolegu. To pak brzdím své auto i očima, abych se nerozplácl o konec návěsu.

Italská cesta

Za poslední týdny jsem projezdil s osobním autem tisíce kilometrů po evropských dálnicích (Německo, Francie, Slovensko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko, Slovinsko, Chorvatsko). Nejvíc se mi ale „zaryla“ do paměti jízda po italské dálnici A22 mezi Bolzanem a Trentem. Za celou dobu jízdy po této dálnici jsem totiž nemusel ani jednou dobržďovat za kamionem. Koráby silnic tam jely v souvislém vláčku předepsanou rychlostí a žádný z nich najednou nevybočil do rychlého pruhu, že bude předjíždět. Řidiči kamionů prostě respektovali zákaz předjíždění, čímž z mého pohledu ubylo mnoho nebezpečných situací. Ať už měli registrační značku jakékoli země.

Silně to kontrastovalo se situací, která poté nastala na D5 v Česku. Od Rozvadova do Prahy jsem byl v rychlém pruhu zablokován předjíždějícím kamionem celkem pětkrát. Z toho v jednom případě šlo přinejmenším o zdraví, protože pomalu jedoucí nákladní auto se do rychlého pruhu vtlačilo snad 20 metrů přede mnou a bez směrovky. V tu chvíli jsem měl chuť řidiče vytáhnout z auta a důrazně mu vysvětlit, že mi o život usilovat nebude. Jenže v praxi to rozdýchám, zanadávám si a jedu dál. To by se mi na té italské dálnici nestalo…

Plošný zákaz ano či ne?

Už od devadesátých let se u nás diskutuje, jestli by pro kamiony měl platit plošný zákaz předjíždění na dálnici (zákaz používání levého rychlého pruhu). Jde o velmi citlivé téma, které má spoustu souvislostí. Jeho odpůrci například používají argument, že jedna „vlekoucí se avie“ v pravém pruhu po dálnici může celý štrůdl kamionů zpomalit či úplně zastavit. Nic takového jsem ale v Itálii neviděl. Ostatně, zákaz předjíždění pro kamiony už platí třeba i na Slovensku. A u nás se s ním můžete setkat na předem vytipovaných úsecích dálnic, kde ho určuje dopravní značka. A já se ptám: tam pomalá avie nikomu nevadí?

Opravdu mám velký respekt k řidičům kamionů, kteří jsou profíci a jezdí bezpečně. Bohužel ale s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil nejen v Česku přibývají za volanty nákladních aut hazardéři, kteří si takovou úctu prostě nezaslouží. A na dálnicích, kde se jezdí nejrychleji, je jejich bezohledné chování či nevěnování se řízení nebezpečné. I proto bych se přimlouval za to, aby úseků dálnic, kde nemohou kamiony do rychlého pruhu, v Česku alespoň přibývalo. A jak to vidíte vy? Naše diskuse pod článkem je vám k dispozici.

Reklama

Diskuze

Pecene Jarad - 23.02.2023 11:06:31
Stačí srovnat rychlosti a bude skoro po problému.V Anglii je rozdíl náklaďák -osobák nějakých 15km/h a jde to.Je pravda, že dálnice značené M mají běžně 3 pruhy ale mezi nimi není nějak zvlášť velký rozdíl v rychlosti aut.A hlavně s osobakama nepřekračují
Věra - 16.07.2022 14:07:15
Plně s člankem souhlasim, máme úplně stejnou zkušenost v cizině si předjíždět nedovoli a provoz je plynulý. Předjíždějící kaminony na dalnicich jsou velmi nebezpečné a plošně bych jejich předjíždění zakázala.

Stát po dobu nouzového stavu zrušil dálniční poplatky. Výhoda platí pro osobní auta i kamiony

Osvobození se týká všech humanitárních jízd, tedy všech, kteří se zapojují do pomoci Ukrajině
06.03.2022 18:39
|
49
Reklama

Přetížené kamióny drtí české silnice a dálnice. Nevyhověl každý druhý z policií kontrolovaných

Policie má na kontrolu kamionů vyhrazený speciální tým. Za rok 2020 rozdal pokuty za miliony
29.01.2021 07:53
|
12

Kamiony při nehodě slisovaly dodávku na placku šrotu. Nikdo nechápe, jak to řidič přežil

Vážná nehoda se stala ve Velké Británii. Řidič dodávky měl jen lehčí zranění
07.10.2020 07:47
|
10

Test českého autoklubu ukázal, kterým pneumatikám se vyhnout. Špatně dopadly hlavně ty levné

Pláště z Číny měly při zkouškách podobné výsledky jako testované protektory
28.03.2023 07:42
|
7

Šmejdi k podvodům zneužívají značku Škoda. Automobilka na to upozorňuje videem s televizním moderátorem

Podvodníci využívají anonymní prostředí internetu. Lákají nabídkami k nákupu akcií i soutěžemi
27.03.2023 13:05
|
1
Reklama

Test prémiového SUV, Ford Explorer pod drobnohledem, výběr ojetého hatchbacku. Nový Autosalon ve středu

Otestujeme Lexus RZ, Ssangyong Rexton i bazarový Volkswagen Golf VII. A navštívíme Motocykl 2023
27.03.2023 10:25
|
0

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
2
Reklama
Autosalon TV