Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Plošný zákaz předjíždění pro kamiony je přísný. Ale nebyly by dálnice bezpečnější?

Stačí jedna delší cesta po italské dálnici a řidič osobního auta už pro něj pomalu zvedá ruku
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Předesílám, že si dobře uvědomuji, že to řidiči kamionů nemají lehké. A že je často bezohledným chováním (nebo spíš sebe) ohrožují řidiči osobáků, kteří se před těžké nákladní auto po předjížděcím manévru na poslední chvíli zařadí a „hamtnou“ kvůli koloně na brzdy. Bezpečně zpomalit těžký kolos je v takovém případě velmi riskantní manévr s nejasným koncem. Tohle chování jednoznačně odsuzuji. Jenže něco podobného zažívám i já jako řidič osobního vozu, když přede mě do rychlého pruhu na dálnici náhle vjede kamion, který má na tachometru o 50 kilometrů v hodině méně s tím, že chce předjet o něco pomalejšího kolegu. To pak brzdím své auto i očima, abych se nerozplácl o konec návěsu.

Italská cesta

Za poslední týdny jsem projezdil s osobním autem tisíce kilometrů po evropských dálnicích (Německo, Francie, Slovensko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko, Slovinsko, Chorvatsko). Nejvíc se mi ale „zaryla“ do paměti jízda po italské dálnici A22 mezi Bolzanem a Trentem. Za celou dobu jízdy po této dálnici jsem totiž nemusel ani jednou dobržďovat za kamionem. Koráby silnic tam jely v souvislém vláčku předepsanou rychlostí a žádný z nich najednou nevybočil do rychlého pruhu, že bude předjíždět. Řidiči kamionů prostě respektovali zákaz předjíždění, čímž z mého pohledu ubylo mnoho nebezpečných situací. Ať už měli registrační značku jakékoli země.

Silně to kontrastovalo se situací, která poté nastala na D5 v Česku. Od Rozvadova do Prahy jsem byl v rychlém pruhu zablokován předjíždějícím kamionem celkem pětkrát. Z toho v jednom případě šlo přinejmenším o zdraví, protože pomalu jedoucí nákladní auto se do rychlého pruhu vtlačilo snad 20 metrů přede mnou a bez směrovky. V tu chvíli jsem měl chuť řidiče vytáhnout z auta a důrazně mu vysvětlit, že mi o život usilovat nebude. Jenže v praxi to rozdýchám, zanadávám si a jedu dál. To by se mi na té italské dálnici nestalo…

Plošný zákaz ano či ne?

Už od devadesátých let se u nás diskutuje, jestli by pro kamiony měl platit plošný zákaz předjíždění na dálnici (zákaz používání levého rychlého pruhu). Jde o velmi citlivé téma, které má spoustu souvislostí. Jeho odpůrci například používají argument, že jedna „vlekoucí se avie“ v pravém pruhu po dálnici může celý štrůdl kamionů zpomalit či úplně zastavit. Nic takového jsem ale v Itálii neviděl. Ostatně, zákaz předjíždění pro kamiony už platí třeba i na Slovensku. A u nás se s ním můžete setkat na předem vytipovaných úsecích dálnic, kde ho určuje dopravní značka. A já se ptám: tam pomalá avie nikomu nevadí?

Opravdu mám velký respekt k řidičům kamionů, kteří jsou profíci a jezdí bezpečně. Bohužel ale s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil nejen v Česku přibývají za volanty nákladních aut hazardéři, kteří si takovou úctu prostě nezaslouží. A na dálnicích, kde se jezdí nejrychleji, je jejich bezohledné chování či nevěnování se řízení nebezpečné. I proto bych se přimlouval za to, aby úseků dálnic, kde nemohou kamiony do rychlého pruhu, v Česku alespoň přibývalo. A jak to vidíte vy? Naše diskuse pod článkem je vám k dispozici.

Reklama

Diskuze

Ondrej - 01.02.2024 09:30:35
Já bych zakázal kamiony úplně v České republice a veškeré nákladní auta a to na hodně dlouhou dobu abyste pochcípali hlady a neměli co na sebe aby jsme si uvědomili že všechno se vozí na tělech autech bez těhlech chlapů a aut byste neměli co do huby a to
Petr - 15.10.2023 00:00:07
A proč nezakázat předjíždění pro všechny? Jak pro kamiony, tak pro osobáky, to by byla krása... levý pruh / pruhy by byli jen pro záchranné složky.

Stát po dobu nouzového stavu zrušil dálniční poplatky. Výhoda platí pro osobní auta i kamiony

Osvobození se týká všech humanitárních jízd, tedy všech, kteří se zapojují do pomoci Ukrajině
06.03.2022 18:39
|
49
Reklama

Přetížené kamióny drtí české silnice a dálnice. Nevyhověl každý druhý z policií kontrolovaných

Policie má na kontrolu kamionů vyhrazený speciální tým. Za rok 2020 rozdal pokuty za miliony
29.01.2021 07:53
|
13

Kamiony při nehodě slisovaly dodávku na placku šrotu. Nikdo nechápe, jak to řidič přežil

Vážná nehoda se stala ve Velké Británii. Řidič dodávky měl jen lehčí zranění
07.10.2020 07:47
|
10

Komentář: Denní svícení dělá z řidičů nebezpečné ignoranty. Vůbec netuší, jakými světly zrovna svítí

Při mlze se jejich auta stávají nebezpečnými duchy, kteří se najednou vynoří z „neviditelna“
29.02.2024 08:19
|
20

Yeti pro radost, pro koho jsou velké vozy, motonovinky v Brně. Premiérový Autosalon už ve středu

V novém dílu otestujeme Opel Corsa, bazarovku Škodu Yeti a Audi Q8 i SQ8
26.02.2024 12:15
|
1
Reklama

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
17

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV