Reklama
Řidičův chleba

Rusko ruší povinné návštěvy STK. Nově na ně musí jen autobusy a náklaďáky, ostatní dobrovolně

Uchu našince to může znít jako sci-fi, ale v zemi, kde zítra znamená včera, je možné všechno
Zdroj: Michal Borský pro Autosalon.tv

Ruské vládní orgány chystají bezprecedentní krok. V zemi chtějí zrušit povinné technické kontroly aut, tedy obdobu tuzemských STK. Nemá to však znamenat jejich úplný konec. V platnosti zůstanou kontroly užitkových aut nad 3,5 tuny či autobusů a povinné budou i tehdy, bude-li vozidlo měnit majitele nebo absolvuje úpravu, která vyžaduje schválení. Jinak však budou kontroly dobrovolné. Rozhodnutí o zrušení povinné technické kontroly osobních aut jednotlivců již dříve přijala vládní komise pro bezpečnost silničního provozu a vládní strana Jednotné Rusko oznámila plány na předložení příslušného návrhu zákona Státní dumě.

Nejde prý o bezpečnost

"Vláda tuto iniciativu podpoří, praxe totiž ukazuje, že samotní motoristé aktivně monitorují svou vlastní bezpečnost a bylo by správné dát jim možnost osobně sledovat stav svého vozidla," řekl premiér Michail Mišustin.

Průzkum také ukázal, že pro zrušení povinných pravidelných STK je až 80% ruských motoristů. Ještě aby ne... Autoři návrhu navíc uvádějí, že podíl nehod způsobených technickou poruchou je u osobních aut jen 1,1 % a u motocyklů pouze 0,7 %. Platná či neplatná technická kontrola tedy prakticky neovlivňuje statistiky nehod. Ruští experti dokonce zdůrazňují, že STK nemá nic společného s bezpečností na silnicích.

STK přes internet

Podle ruských prognóz se zavedením nové zákonné normy sníží počet technických kontrol z původních 30 milionů na šest až osm milionů ročně. Podle místopředsedy Rady federace Andreje Turšaka jsou existující normy přijaté před 27 lety zastaralé a samotná technická kontrola se stala formalitou. Mnoho motoristů ji prý považuje jen za dodatečnou daň při registraci. Naznačil tím i fakt, že technické kontroly se v Rusku staly obrovským prostorem pro korupci. Situace došla tak daleko, že bezproblémový průchod STK jste si mohli v Rusku vyřídit i přes internet, aniž by kdokoliv dané auto viděl naživo.
Reklama

Dobrovolně na STK?

Vládní komise pro bezpečnost silničního provozu namísto povinných STK navrhuje stimulovat majitele k dobrovolným prohlídkám například formou snížení silniční daně nebo nákladů na povinné ručení. Podle ředitele Národního centra pro bezpečnost provozu Sergeje Kanajeva už všechny civilizované země upouštějí od povinné technické kontroly. 

Oficiální údaje uvádějí, že v Rusku je v současnosti registrováno zhruba 49 milionů automobilů a motocyklů. Z toho 27 milionů vozidel je mladších než deset let. Technická prohlídka byla přitom, podobně jako u nás, povinná v Rusku poprvé po čtyřech letech od přihlášení nového vozidla. Pokuta za neplatnou kontrolu činí 2 000 rublů, tady asi 600 Kč.

Diskuze

PICHAV - 12.06.2022 17:32:04
DLE MAGDY VASARYOVE !!! VSECHNY NEBEZPECNE VECI JSOU KRASNE !!! NE AZ TAK BUS !!!! TEN JE NEBEZPECNY A HNUS SE S NIM RYMUJE !!! IKARUS A VSECHNY NASLEDOVNICI BY MELY ZAZIT PAD !!!! TREBA NA UCHLASTANI ROPOU !!!! JAK TVRDYM MENSIK !!!! TO BY BYL IKARUV PAD
Jirka - 29.04.2022 11:59:13
Je to byznys státu, dnes už za STK a emise dáte 2 000,- Kč a za diesel ještě více. Kdo takhle rychle vydělá peníze? Ano, kontrola je asi nutná, ale trochu za přívětivější cenu.

Vláda umožnila jezdit bez STK. Existují však případy, kdy i tak pojišťovna odmítne plnit

Řidiči nemusejí návštěvu STK odkládat. Problémy ale může dělat cestování mezi okresy
31.03.2021 07:03
|
6
Reklama

Ruce pryč od těchto aut, propadla na STK i na silnici u žlutých andělů. Jsou extrémně poruchová

Vybrali jsme ojetiny, které se objevily mezi nejhoršími v TÜV Auto Reportu i statistikách ADAC
06.04.2020 11:03
|
10

Tipy německých STK na auta, která roky vynikají spolehlivostí: levný ford, rodinný VW, SUV od Hondy

Pátrali jsme ve statistikách s názvem TÜV Auto Report 2020 po dostupných a kvalitních ojetinách
15.11.2019 17:29
|
18

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
9

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV