Reklama
Řidičův chleba

Rusko ruší povinné návštěvy STK. Nově na ně musí jen autobusy a náklaďáky, ostatní dobrovolně

Uchu našince to může znít jako sci-fi, ale v zemi, kde zítra znamená včera, je možné všechno
Zdroj: Michal Borský pro Autosalon.tv

Ruské vládní orgány chystají bezprecedentní krok. V zemi chtějí zrušit povinné technické kontroly aut, tedy obdobu tuzemských STK. Nemá to však znamenat jejich úplný konec. V platnosti zůstanou kontroly užitkových aut nad 3,5 tuny či autobusů a povinné budou i tehdy, bude-li vozidlo měnit majitele nebo absolvuje úpravu, která vyžaduje schválení. Jinak však budou kontroly dobrovolné. Rozhodnutí o zrušení povinné technické kontroly osobních aut jednotlivců již dříve přijala vládní komise pro bezpečnost silničního provozu a vládní strana Jednotné Rusko oznámila plány na předložení příslušného návrhu zákona Státní dumě.

Nejde prý o bezpečnost

"Vláda tuto iniciativu podpoří, praxe totiž ukazuje, že samotní motoristé aktivně monitorují svou vlastní bezpečnost a bylo by správné dát jim možnost osobně sledovat stav svého vozidla," řekl premiér Michail Mišustin.

Průzkum také ukázal, že pro zrušení povinných pravidelných STK je až 80% ruských motoristů. Ještě aby ne... Autoři návrhu navíc uvádějí, že podíl nehod způsobených technickou poruchou je u osobních aut jen 1,1 % a u motocyklů pouze 0,7 %. Platná či neplatná technická kontrola tedy prakticky neovlivňuje statistiky nehod. Ruští experti dokonce zdůrazňují, že STK nemá nic společného s bezpečností na silnicích.

STK přes internet

Podle ruských prognóz se zavedením nové zákonné normy sníží počet technických kontrol z původních 30 milionů na šest až osm milionů ročně. Podle místopředsedy Rady federace Andreje Turšaka jsou existující normy přijaté před 27 lety zastaralé a samotná technická kontrola se stala formalitou. Mnoho motoristů ji prý považuje jen za dodatečnou daň při registraci. Naznačil tím i fakt, že technické kontroly se v Rusku staly obrovským prostorem pro korupci. Situace došla tak daleko, že bezproblémový průchod STK jste si mohli v Rusku vyřídit i přes internet, aniž by kdokoliv dané auto viděl naživo.
Reklama

Dobrovolně na STK?

Vládní komise pro bezpečnost silničního provozu namísto povinných STK navrhuje stimulovat majitele k dobrovolným prohlídkám například formou snížení silniční daně nebo nákladů na povinné ručení. Podle ředitele Národního centra pro bezpečnost provozu Sergeje Kanajeva už všechny civilizované země upouštějí od povinné technické kontroly. 

Oficiální údaje uvádějí, že v Rusku je v současnosti registrováno zhruba 49 milionů automobilů a motocyklů. Z toho 27 milionů vozidel je mladších než deset let. Technická prohlídka byla přitom, podobně jako u nás, povinná v Rusku poprvé po čtyřech letech od přihlášení nového vozidla. Pokuta za neplatnou kontrolu činí 2 000 rublů, tady asi 600 Kč.

Diskuze

Jarmil - 21.09.2021 14:01:30
Rozumné, v USA taky nejsou ve všech státech stk a normálně fungují. U nás jde jen o šikanu a prachy, s bezpečností to nemá téměř nic společného. Stačilo by alespoň prodloužit interval na 10 nové a pak 5 let jako bylo za socíku.
Vojta - 21.09.2021 15:15:05
U nás s myšlením ,,něco tam napsat musim" je STK spíše další možností, jak panák v montérkách může demonstrovat na chvíli svou důležitost. Takový ten příspěvek do všeobecného hnoje, jak v člověku vzbudit ochcávače a korupčníka.

Vláda umožnila jezdit bez STK. Existují však případy, kdy i tak pojišťovna odmítne plnit

Řidiči nemusejí návštěvu STK odkládat. Problémy ale může dělat cestování mezi okresy
31.03.2021 07:03
|
6
Reklama

Ruce pryč od těchto aut, propadla na STK i na silnici u žlutých andělů. Jsou extrémně poruchová

Vybrali jsme ojetiny, které se objevily mezi nejhoršími v TÜV Auto Reportu i statistikách ADAC
06.04.2020 11:03
|
9

Tipy německých STK na auta, která roky vynikají spolehlivostí: levný ford, rodinný VW, SUV od Hondy

Pátrali jsme ve statistikách s názvem TÜV Auto Report 2020 po dostupných a kvalitních ojetinách
15.11.2019 17:29
|
18

Poklad stodol a garáží: Ukrajinská Tavrija bývala v 90. letech nejlevnějším autem na českém trhu

Z východu k nám neputovaly jen Žigulíky, Samary a armády. Ukrajinský stroj měl svá pozitiva
09.10.2021 19:01
|
6

VÍKENDOVÝ KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR vůbec?

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Otestujte si svoji paměť
03.10.2021 08:45
|
13
Reklama

Triumph Bonneville Bobber: charakterní exot, který je překvapivě univerzálním strojem na každý den

Anglický klasik očesaný o vše nepotřebné je motorkou do vitríny i na dlouhé výlety
29.09.2021 17:10
|
0

Návrat sportovní malorážky: Aprilia Tuono 125 dá ty správné základy každému začínajícímu silničáři

S více jak dvacetiletým zpožděním se mi splnil vlhký teenagerovský sen o lehkém italském stroji
26.09.2021 19:32
|
0
Reklama
Autosalon TV