Reklama
Řidičův chleba

Nesvítí žárovka u značky, přehlédli pavoučka na skle. Jak nevyletět z STK kvůli maličkostem

Přinášíme spoustu užitečných rad, díky kterým předejdete komplikacím na technické kontrole
Zdroj: STK Bruntál

Technická a emisní kontrola patří k životu každého majitele vozidla. U těch nových je nutné navštívit stanici technické kontroly (STK) po čtyřech letech, a pak pravidelně v dvouletých cyklech. STK by se neměla brát jako nutné zlo. Jde o prevenci, díky které se lze vyhnout problémům.

Zákon káže, že každá stanice technické a emisní kontroly musí mít namontovány kamery, aby byl celý průběh kontroly pod dohledem a pracovníci nenechali projít "za všimné" žádný automobil, který nesplňuje potřebné technické parametry. Pokud auto není způsobilé, už dnes testem neprojde tak jednoduše jako dříve. Na škodu věci ale je, že často "vyletí" motoristé z STK za zbytečné maličkosti.

Je třeba mít na paměti, že až na seřízení geometrie světel není možné během kontroly provádět žádné dodatečné úpravy. Ani dolít vodu do ostřikovače. Technikům za to dokonce hrozí sankce. A majiteli kontrolovaného vozidla opakovaná STK, za kterou znovu zaplatí. V případě závažnějších chyb to může majitele vyjít spolu s opravami ještě mnohem dráž.

Jak se zbytečnému vyhození z "technické" vyhnout? 
Reklama

1. Doklady musí sedět

Zásadním dokumentem, který nesmíte zapomenout doma, je velký technický průkaz (potřebujete ale i  "malý" neboli OTP). V případě, že máte namontované plynové zařízení, potřebujete i protokol o montáži systému LPG nebo CNG. V dokladech musí být zachyceny i všechny další změny, které byly na autě v průběhu času provedeny, jako výměny motorů, montáž tažného zařízení nebo změny barvy laku.

2. Povinná výbava je opravdu povinná

Do povinné výbavy patří homologovaný výstražný trojúhelník, lékárnička (pokud není otevřená, může být po expiraci), reflexní oděv (například vesta), který se musí nacházet v dosahu sedadla řidiče, náhradní kolo s diskem a s ním související příslušné vybavení jako zvedák a klíč na matice kol, což neplatí pro vozidla vybavená lepící soupravou.
Reklama

3. Světla svítí, stěrače stírají, klakson troubí

K nejčastějším problémům, na které na STK zbytečně "dojedete" patří stav světel. Předem proto ověřte funkčnost denních, parkovacích, dálkových, potkávacích, brzdových, mlhových, směrových (včetně jejich výstražné funkce), zpětných světel a pozor na osvětlení registrační značky. Samozřejmě, fungovat musí i stěrače a klakson.

4. Oleje a kapaliny

Častou chybou bývá únik motorového nebo převodového oleje. Proto zkontrolujte, zda se pod autem nenacházejí mastné stopy, případně viditelné kapky na spodku vozidla. Zkontrolujte také náplně, například stav brzdové a chladicí kapaliny. Během samotné prohlídky jsou jakékoliv dodatečné úpravy zakázány.
Reklama

5. Brzdy jsou alfou omegou

Brzdy si sice v domácích podmínkách těžko zkontrolujete, ale to neznamená, že nemůžete otestovat jejich účinek při jízdě na bezpečném místě. Každopádně ověřte alespoň funkčnost parkovací brzdy, například při zabrzděním v prudším svahu. Obecně ale raději svěřte kontrolu brzdného účinku a souměrnosti brzd do rukou odborníkům.

6. Na velikosti záleží

Nezapomeňte na pneumatiky. Nesmí být poškozeny a musí být správně nahuštěné. Hloubka dezénu nesmí být podle našich zákonů menší než 1,6 milimetru. Profil pneumatik musí navíc souhlasit s údajem v technickém průkazu. Odchylky se zásadně nepřipouštějí.
Reklama

7. Pozor na pavouky i fólie

Skla na vozidle nesmí být jakkoliv poškozena. S prasklým oknem to na technické kontrole raději ani nezkoušejte. Pozor na fólie. Dokonce i ty, které jsou legálně nainstalované, musí být zapsány v technickém průkazu.

8. Bez jmenovky to nepůjde

Identifikační čísla na vozidle se musí shodovat s čísly v dokladech. Pokud máte jakékoli podezření, že cosi nesedí, na STK ani nechoďte. Nepromíjí se ani špatně čitelné či zkorodované evidenční čísla vozidla.

Diskuze

Vladimír - 21.02.2020 22:27:53
Tento článek psal člověk, který o STK slyšel pouze v hospodě. Je plný polopravd a úplných nesmyslů. "Seřízení geometrie světlometů" Ha ha. Nevím co si mám pod tím vysvětlit. Na STK neexistuje kontrolní úkon na kontrolu výstražné oranžové vesty atd...
Martin - 22.02.2020 11:07:19
Souhlasím s panem Vladimírem.Tenhle článek má k pravdě hodně daleko:-) Nejhorší je ale asi to, že tomu spostu lidí věří

Praha to myslí s mýtem za vjezd do města vážně. Chce se zbavit aut v ulicích a zvýhodňovat MHD

Platba se má začít vybírat až po dostavbě okruhu kolem metropole
17.02.2020 07:00
|
29
Reklama

Tipy německých STK na auta, která roky vynikají spolehlivostí: levný ford, rodinný VW, SUV od Hondy

Pátrali jsme ve statistikách s názvem TÜV Auto Report 2020 po dostupných a kvalitních ojetinách
15.11.2019 17:29
|
17

Motorkáři už by neměli mít problémy s prodlužováním STK

Ministerstvo dopravy objasnilo postup obcí s rozšířenou působností při zápisu prodloužení technické způsobilosti vozidel kategorie L.
19.02.2019 06:31
|
0

Moc dlouho to netrvalo: První úpravce přišel s nabídkou střízlivější přídě pro nová BMW

Německý úpravce Prior design se rozhodl spasit nové BMW M4 a dopřát mu klasičtější ledvinky
23.10.2020 10:56
|
0

Němec najezdil s Teslou 1,2 milionu kilometrů. První baterie měnil už ve 300 000 km

Čistě teoreticky by elektromobily měly mít menší náklady na údržbu. Realita je ale trochu jiná
22.10.2020 15:59
|
1
Reklama

Tyto zlozvyky ničí automatické převodovky. Čeští motoristé s nimi často neumějí správně zacházet

Nesprávné používání samočinné převodovky se může draze vymstít, na tyto chyby si dávejte pozor
22.10.2020 11:46
|
6

Operativní leasing je stále výhodnou cestou k novému autu. Našli jsme zajímavé aktuální nabídky

Známé heslo, že vůz, který vám nezestárne je ten, který si nekoupíte, je vlastně definicí "operáku"
21.10.2020 19:11
|
2
Reklama
Autosalon TV