Reklama
Řidičův chleba

Vláda umožnila jezdit bez STK. Existují však případy, kdy i tak pojišťovna odmítne plnit

Řidiči nemusejí návštěvu STK odkládat. Problémy ale může dělat cestování mezi okresy
Zdroj: Adam Fišer - Autosalon.tv

Vláda už řadu měsíců umožňuje řidičům jezdit s propadlým řidičákem a technickou. Zatímco ale v prvním případě nemá platnost malé plastové kartičky na provoz jakýkoliv vliv, s technickou už se to má jinak. Řidiči sice smí na silnice i bez ní, ale pokud vyjedou s autem, které očividně v provozu nemá co dělat a způsobí nehodu, mohou se setkat s problémy od pojišťovny.

Odkládání se může vymstít

V případě odkládání technické kontroly nejde jen o následné fronty, které nejspíš nastanou poté, co se tvrdá pravidla omezující pohyb, uvolní. Odložení návštěvy technické prohlídky může způsobit potíže v případě nehody v souvislosti s vyplácením škod z povinného ručení, respektive havarijního pojištění. U každé nehody totiž pojišťovna řeší, zda měla absence technické přímý vliv na vznik nehody. "Pokud byl příčinou dopravní nehody špatný technický stav, tak ani nařízení o odkladu platnosti technické kontroly nezbavuje provozovatele odpovědnosti za škodu," vysvětluje Bořek Těžký, ředitel úseku likvidace neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny.

A jeho slova potvrdila i Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů: „Pojišťovny nařízení o odkladu STK respektují a řidiči se jej nemusí bát využít. Nesmí ale zapomenout na to, že pokud je auto v očividně špatném technickém stavu, vyjíždět by neměli. To ale platí i v době, kdy neexistují žádná protipandemická nařízení.“

Dále dodala: „Je potřeba si uvědomit, že pokud dojde k nehodě v příčinné souvislosti se zjevně špatným technickým stavem vozidla, jde o přitěžující faktor. Pojišťovny tedy nebudou řešit propadlou STK, na což má řidič nárok, ale fakticky špatný stav auta, který mohl zapříčinit nehodu.“

Snadno se tedy může stát, že ve chvíli, kdy na silnici způsobí nehodu řidič například auta s nefunkčními brzdami, pojišťovna škodu uhradí, ale následně ji po viníkovi bude vymáhat.
Reklama

STK jsou v provozu

Ačkoliv jsou v platnosti různé vládní restrikce, které mají zamezit šíření koronaviru, provozovny technických kontrol jsou plně v provozu. Je samozřejmě potřeba během kontroly dodržovat všechny hygienická nařízení, tedy především nosit respirátory. Některé stanice pak mají další pravidla, většinou možnost čekat na prohlídku jen venku, která je nutné dodržet. Jinak ale fungují.

Díky tomu, že řada motoristů technickou odkládá, je v současné době navíc technická otázkou jen několika minut, což se s uvolněním vládních nařízení jistě změní. Vždy je ale dobré na vybranou stanici nejprve zavolat. Problém může znamenat jízda na technickou přes hranici okresu. Stejně jako pro návštěvu servisu, ani pro absolvování technické neplatí žádné výjimky. Je tedy vhodné jet na technickou jen v rámci svého okresu.

Diskuze

Tom - 01.04.2021 00:24:17
Co je to zas za uvahy ? Trchnický stav má na plnění vliv i když máte platnou STK, nebo ne. Článek straší lidi z neplnění pojišťoven a nabádá k tomu, že když mám platnou STK, je auto 2 roky v pořádku, což je blábol!
Ludva - 31.03.2021 22:10:44
A co kdyby tu někdo z autorů taky napsal, že na vozíky za osobní auta a motocykly tato vjímka neplatí? Byl jsem v pondělí na STK s vozíkem s propadnou STK 22dnu a myslel jsem si že to je v pohodě. Ale riskoval jsem problém ?

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
8
Reklama

Paranoia je na místě, auto toho o vás ví víc, než si myslíte. Data zajímají automobilky i pojišťovny

Klíčovým vstupem do datové kanalizace je multimediální jednotka, která vysává připojený telefon
06.02.2021 07:53
|
7

Bourat bez platné technické se může prodražit. Pojišťovna není povinna zaplatit škodu

Může přihlížet k tomu, jaký měla propadlá technická na nehodu vliv. Není to ale pravidlem
04.11.2020 13:50
|
10

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
1

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV