Reklama
Řidičův chleba

Paranoia je na místě, auto toho o vás ví víc, než si myslíte. Data zajímají automobilky i pojišťovny

Klíčovým vstupem do datové kanalizace je multimediální jednotka, která vysává připojený telefon
Zdroj: Continental

Moderní auta dokáží sbírat množství informací, které následně předávají automobilkám ke zpracování. Obavy ze zneužití dat určitě nejsou jen výplodem hrstky chorých mozků. Jsme dnes na cestách pod neustálou kontrolou, nebo nám zbyl ještě kousíček individuální svobody?

Žádný stihomam

Průkopníkem v dobrém i zlém slova smyslu je v otázce sběru dat o posádce americká Tesla. Svým zákazníkům umí na dálku vylepšit software jejich vozu, aniž by museli navštívit servis. Německý časopis Test nedávno monitoroval údaje, které jednotlivá auta odesílají svým výrobcům a uvedla právě Teslu jako příklad bezbřehého nakládání s palubními daty. 

V zásadách ochrany soukromí, které dává automobilka k nahlédnutí na svém webu, se majitel auta dozví, že Tesla může stahovat nejen údaje z aplikací auta, ale také informace třetích stran: například z veřejných databank, servisů a sociálních sítí. Dálkovým přístupem může získat také záběry z palubních kamer nebo data související se stylem jízdy. Automobilka se přitom netají tím, že získané údaje může poskytnout úřadům nebo zaměstnavateli "pokud je to přípustné podle práva dané země."

Tesla v tom ale není sama. Německý ADAC ve svém průzkumu zjistil, že i Mercedes, Renault nebo BMW sbírají údaje o chování řidičů. V balíku odesílaných dat byla i hudba, kterou šofér během jízdy poslouchá, nebo počet přitažení bezpečnostních pásů, který souvisí s prudkým zpomalením auta, Podle mezinárodní automobilové federace FIA zaznamenává BMW i3 i to, jaký jízdní profil řidič zvolí, poslední cíle navigace nebo adresu, kde bylo auto připojeno k nabíječce.

Automobilky se při vznesení výhrad proti tomuto postupu obvykle hájí tím, že postupují legálně na základě dohody se zákazníkem, kterému zdarma poskytují aplikace, jež by pro něj mohly být užitečné. Ještě se divíte, že na vás v internetovém prohlížeči vyskakují reklamy na produkty, které jste při některé své elektronické komunikaci jen slůvkem zmínili? 
Reklama

Samozřejmé, jako že vyjde slunce

Že je stahování dat automobilkami běžnou praxí potvrdil i německý měsíčník Test. Časopis zkoumal 26 aplikací běžných v autech značek Audi, BMW, Fiat, Hyundai, Mercedes-Benz, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Škoda, Tesla, Toyota a Volkswagen.

Podle zjištěných měření odesílají auta na servery typu Google mnohem více informací, než je pro provoz těchto aplikací nezbytně nutné. Například místo, kde se auto právě nachází a jeho VIN. Vtip je v tom, že dnes už se popsaným praktikám nikdo nediví, protože existují mnohem víc do očí bijící příklady zásahů do soukromí - třeba 200 milionů policejních kamer s funkcí rozeznání tváře rozmístěných po celé Číně.

Kam může sběr autodat vést? Podle odborníků z výzkumného týmu autonomní jízdy v nizozemském Delftu třeba k tomu, že když vládu nad autonomním autem převezme od techniky skutečný řidič, začne auto iniciativně hlásit přestupky policii. 

Základy autošpionáže

Řídící jednotky moderních aut zaznamenávají množství dat, která by teoreticky měla sloužit výrobcům k odhalování závrat nebo dalšímu vývoji. U mnohých z nich nám ale jejich smysl uniká. Níže naleznete nejběžnější zdroje automobilové špionáže:

Elektronika motoru a baterie - Zaznamenávána je odděleně jízda na dálnici, silnici i ve městě. Kromě toho nabití a vybití baterie včetně přesného času a stavu kilometrů.

Řídící jednotka airbagu - Zaznamenává zrychlení, rychlost i polohu plynového a brzdového pedálu. Data mohou posloužit jako důkaz při rekonstrukci případné dopravní nehody.

Chybová hlášení - Jejich ukládání slouží především servisním účelům. Zdokumentovány mohou být veškeré závady nebo neobvyklé provozní situace včetně stavu kilometrů nebo rychlosti a nestandardního chování řidiče.

Otevírání a zavírání dveří - Některá auta neustále posílají informace o svém aktuálním stavu. Například o tom, zde je právě otevřené okno nebo dveře.

Cíle v navigaci a parkoviště - Při každém uzamčení vozu odešle auto automobilce údaje o své poloze a cílech zadaných v navigaci. 

Multimediální jednotka - Pokud je váš mobilní telefon propojen s autem a udělíte k tomu souhlas, pak se může kompletní obsah telefonu včetně adres, telefonních čísel nebo SMS zpráv přenést do úložiště auta. Systém zaznamenává i počet vložených USB konektorů a dalších médií.

Zdroj: Test

Diskuze

jenda - 30.03.2021 10:06:56
Přišla doba, kdy bude problém záruční oprava nebo řešení pojistky protože prostě počítač rozhodl, že moc závodíte.
Jura - 08.02.2021 17:31:49
Vlk. Ano a pro to je tlak dostat tyhle auta ze silnice, ať už pod záminkou ekologie nebo bezpečnostni.

Jako McDrive. Testy na přítomnost koronaviru zvládnete v pohodlí a bezpečí vašeho auta

I když jedete na test autem, musíte být nejprve objednaní. Dobře sledujte dopravní značení
26.10.2020 13:22
|
0
Reklama

Volkswagen T-Roc Cabrio řidiči skalp nevezme. Podívejte se, proč je bezpečný i při převrácení

Bojíte se kabrioletů? Není, proč. Boříme další mýty
06.10.2020 16:20
|
0

Multimediální systém nového BMW X6 je téměř plnohodnotným průvodcem. Podívejte se, co ví o Česku

Palubní informační systém napojený na net dokáže poradit při cestách do zahraničí. Umí dobře česky
04.06.2020 08:24
|
1

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV