Reklama
Řidičův chleba

S propadlým řidičákem je možné jezdit dál, rozhodl Evropský parlament

Generální pardon na propadlé doklady platí i pro držitele profesních průkazů a to po dobu 10 měsíců
Zdroj: MDČR

Už při prvním nouzovém stavu, který byl vyhlášen na jaře loňského roku, byl zároveň vyhlášen pardon na propadlé řidičské průkazy. A to se v letošním roce opakuje, přičemž je možnost jezdit s propadlým řidičákem rozšířena o profesní průkazy a navíc je možné s těmito doklady také vycestovat. Ovšem jen do zemí Evropské unie.

10 měsíců odklad

Evropský parlament jen před několika málo dny oficiálně schválil, že se platnost propadlých řidičáků a profesních průkazů, které propadly nebo propadnou do konce letošního června, prodlouží o 10 měsíců. Toto nařízení bude platné od 6. března a to jak v Česku, tak ve všech zemích EU, což už potvrdilo i české ministerstvo dopravy.

Nové nařízení se týká těch řidičů, kterým doklad propadl nebo propadne v období od loňského září do letošního konce června. Úřady nebo policie na tyto doklady bude hledět jako na platné a to po dobu 10 měsíců. To ale neznamená, že neexistuje možnost si řidičák či profesní průkaz nechat vyměnit.
Reklama

Úřady stále fungují

Toto opatření má eliminovat fronty na úřadech, které navíc fungují v omezeném režimu a jen po několik hodin týdně. Je ale možné se frontám alespoň částečně vyhnout a to online objednáním k výměně průkazu. Rezervační systém jednotlivých obcí s rozšířenou působností a tedy úřadu je k dispozici na webu ministerstva dopravy. Je ovšem nutné počítat s dlouhou čekací dobou a to i pro online objednání. Na některých úřadech je volné místo až během příštího měsíce.

V rámci úpravy nouzové stavu z posledních dnů však nejen motoristům svitla naděje v prodloužení otevírací doby úřadů. To by mělo vést k mírnějším frontám a zkrácení čekací doby na online termín. Neplatí to ale pro všechny úřady. Ministerstvo dopravy doporučuje, aby se motoristé vždy předem informovali na webových stránkách vybraného úřadu. Vít Hofman, tiskový mluvčí pražského magistrátu vysvětlil, jak nová otevírací doba bude fungovat v Praze: „Na základě pátečního jednání krizového štábu dochází k prodloužení úřední doby na pracovištích registru řidičů a registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, a to od právě pondělí 15. února.

Úřední doba na těchto pracovištích je prodloužena na pondělí a středu od 8:00 do 18:00 hodin, úterý a čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin a v pátek od 8:00 do 11:00 hodin, v tento den však pouze v budovách na Vyšehradě a na Bohdalci. Doporučujeme i nadále využívat online rezervací k návštěvě těchto pracovišť.“

Diskuze

Martin - 18.02.2021 07:45:14
Ano, a kdo má jen B a dělal autoškolu třeba v roce 1960, nemá tušení jaká vyhlaska vlastně plati, že už se třeba nejezdi vlevo? nemusi ani na školení. Ale s profesakem, když řídím denně, každý rok.
Kalfa - 16.02.2021 18:05:03
Nechápu, proč to nejde poštou. Pokud vám každá banka je schopná a ochotná poslat poštou novou platební kartu, a to jde o peníze, nerozumím, proč to nedokáže stát

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
8
Reklama

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
02.09.2020 12:03
|
85

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
3

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV