Reklama
Řidičův chleba

S propadlým řidičákem je možné jezdit dál, rozhodl Evropský parlament

Generální pardon na propadlé doklady platí i pro držitele profesních průkazů a to po dobu 10 měsíců
Zdroj: MDČR

Už při prvním nouzovém stavu, který byl vyhlášen na jaře loňského roku, byl zároveň vyhlášen pardon na propadlé řidičské průkazy. A to se v letošním roce opakuje, přičemž je možnost jezdit s propadlým řidičákem rozšířena o profesní průkazy a navíc je možné s těmito doklady také vycestovat. Ovšem jen do zemí Evropské unie.

10 měsíců odklad

Evropský parlament jen před několika málo dny oficiálně schválil, že se platnost propadlých řidičáků a profesních průkazů, které propadly nebo propadnou do konce letošního června, prodlouží o 10 měsíců. Toto nařízení bude platné od 6. března a to jak v Česku, tak ve všech zemích EU, což už potvrdilo i české ministerstvo dopravy.

Nové nařízení se týká těch řidičů, kterým doklad propadl nebo propadne v období od loňského září do letošního konce června. Úřady nebo policie na tyto doklady bude hledět jako na platné a to po dobu 10 měsíců. To ale neznamená, že neexistuje možnost si řidičák či profesní průkaz nechat vyměnit.
Reklama

Úřady stále fungují

Toto opatření má eliminovat fronty na úřadech, které navíc fungují v omezeném režimu a jen po několik hodin týdně. Je ale možné se frontám alespoň částečně vyhnout a to online objednáním k výměně průkazu. Rezervační systém jednotlivých obcí s rozšířenou působností a tedy úřadu je k dispozici na webu ministerstva dopravy. Je ovšem nutné počítat s dlouhou čekací dobou a to i pro online objednání. Na některých úřadech je volné místo až během příštího měsíce.

V rámci úpravy nouzové stavu z posledních dnů však nejen motoristům svitla naděje v prodloužení otevírací doby úřadů. To by mělo vést k mírnějším frontám a zkrácení čekací doby na online termín. Neplatí to ale pro všechny úřady. Ministerstvo dopravy doporučuje, aby se motoristé vždy předem informovali na webových stránkách vybraného úřadu. Vít Hofman, tiskový mluvčí pražského magistrátu vysvětlil, jak nová otevírací doba bude fungovat v Praze: „Na základě pátečního jednání krizového štábu dochází k prodloužení úřední doby na pracovištích registru řidičů a registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, a to od právě pondělí 15. února.

Úřední doba na těchto pracovištích je prodloužena na pondělí a středu od 8:00 do 18:00 hodin, úterý a čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin a v pátek od 8:00 do 11:00 hodin, v tento den však pouze v budovách na Vyšehradě a na Bohdalci. Doporučujeme i nadále využívat online rezervací k návštěvě těchto pracovišť.“

Diskuze

dgm - 15.02.2021 17:36:51
Já stejně nechápu, proč se ta kartička musí každých 5 (C a více) nebo 10 (B) let měnit. To je stejné, jako kdybych si musela každých 10 let obnovovat maturitní vysvědčené. Jednou kompetentní orgán rozhodl, že jsem schopná řídit auto, tak o co tady jde?
Michal - 15.02.2021 18:20:51
Je to arogance moci v plné nahotě. To jako, když mám C+T+D+E, tak jsem nějakej méně důvěryhodnej, že do toho nechutnýho kolotoče úředníků musím každejch 5 let? Nebo co nám těma nařízeníma a buzerací chtějí dokázat???

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
8
Reklama

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
02.09.2020 12:03
|
72

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
0

Dálnice zdarma nebudou. Jako kompenzace ale příští rok nezdraží

Aby známky neplatily, musel by být zcela změněn zákon, nebo by to musela rozhodnout vláda
04.03.2021 14:24
|
3

Ledová silnice potrápila řidiče u Plzně. Dvě octavie skončily v příkopu, jedna málem srazila hasiče

Zatímco prvního šoféra už vyprošťovali, druhý do příkopu zapadl jen pár metrů od nich
04.03.2021 07:27
|
4
Reklama

Absolutní nezodpovědnost řidiče náklaďáku. Ohrozil policisty, kteří si pro něj ihned dojeli

Nehodě zabránila jen velmi rychlá reakce policisty za volantem. Řidiči náklaďáku hrozí vysoký postih
03.03.2021 16:11
|
13

Ministryně financí Schillerová zaplatila pokutu za nepoužití pásů. Byla na úplné spodní hranici

Její přestupek byl řešen ve správním řízení. Kromě pokuty zaplatila i odpustek na dobrou věc
03.03.2021 13:35
|
2
Reklama
Autosalon TV