Reklama
Řidičův chleba

Mladí řidiči mohou zadarmo do speciální autoškoly, kde se naučí krotit své ego a poznat limity

Projekt probíhá na několika polygonech po celém Česku. Určen je pro řidiče do 24 let
Zdroj: Start Driving

Mladí řidiči často v policejních statistikách figurují mezi nejčastějšími viníky vážných dopravních nehod. Policisté a experti na dopravní bezpečnost pak neustále upozorňují na to, že mladí a čerství řidiči často doplácí na svou nevyježděnost, nezkušenost a někdy až příliš velké ego, kterému pocit z řízení jen nahrává. K tomu, aby byli začínající řidiči za volantem opatrnější a aby získali rozmanitější řidičské zkušenosti pod bedlivým dohledem profesionálních instruktorů má nově pomoci projekt Start Driving. Pro účastníky je zcela zdarma a určen je pro mladé řidiče od 18 do 24 let.

Zdokonalení řidičských schopností

Chybami a praxí se člověk učí. Projekt Start Driving má za cíl ty chyby eliminovat, důkladně je vysvětlit a to v bezpečném prostředí polygonu. To hlavní, čemu se kurz věnuje, je zdokonalování jízdy přímo v provozu. Součástí výcviku je nauka zásad defenzivní jízdy, tedy krocení ega a emocí, které mohou být za volantem velmi problematické.

Účastníci kurzu si mohou na polygonu vyzkoušet řadu nestandardních situací, jako krizové brzdění nebo nenadálý vyhýbací manévr. To vše navíc i v náročných podmínkách mokra nebo na kluzké silnici a pod dohledem školených instruktorů. Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři účastníkům kurzů předávat, je však poznatek, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim napomohou uvědomit si řidičské limity jejich i jejich automobilů. Důraz bude kladen i na psychologii.

„Dopravněpsychologická část programu má formou diskuze se začínajícími řidiči upozornit na reálná nebezpečí a hrozby, které čekají na řidiče, pokud budou přeceňovat své síly a riskovat. Tato korekce musí být bezprostřední v rámci absolvování kurzu START DRIVING, aby si okamžitě uvědomili, že na silnici je potřeba se chovat za všech okolností zodpovědně a ohleduplně, s respektem k ostatním účastníkům silničního provozu,“ řekl Michal Walter, místopředseda Asociace dopravních psychologů ČR.

Stačí si vybrat místo

Zájemci o bezplatný kurz si mohou místo vybrat na webu startdriving.cz. Kurz je nutné absolvovat s vlastním vozidlem nicméně je možná účast 2 osob ve vozidle, například vozidlo sdílené s rodičem. Část výuky pak probíhá i ve vozech autoškoly. Účastník pak musí být držitelem řidičského průkazu skupiny B. Kurzy probíhají po celé ČR, například ve Vysokém Mýtě, v Sosnové, na polygonu v Mostě, v Ostravě nebo třeba Příbrami.

Zapojila se i policie

Celý projekt má na svědomí Asociace autoškol ČR, ovšem kromě ní na něm spolupracuje celá řada dalších partnerů, včetně Autoklubu ČR nebo České kanceláře pojistitelů. Kromě nich se do něj zapojila i policie, která mladým řidičům v rámci kurzu vysvětluje a názorně ukazuje to, co v reálném životě vede k dopravním nehodám, jak to vypadá, když řidič přecení své schopnosti nebo schopnosti auta, ale třeba i to, že rychlost opravdu zabíjí.

Ředitel dopravní policie Jiří Zlý k tomu řekl: „Z pohledu dopravní policie je tento projekt velice přínosný. Problematice mladých i začínajících řidičů je třeba trvale věnovat náležitou pozornost, neboť právě tato kategorie je z hlediska statistik dopravní nehodovosti jednou z nejrizikovějších. Na základní kurz v autoškole je potřebné navázat edukačními programy, které začínající řidiče připraví na všechna možná úskalí v silničním provozu.“
Reklama

Diskuze

Radek - 09.03.2021 19:18:45
Nápad je to dobrej, bohužel cílová skupina by neměla být omezená věkem. Nutno podotknout, že těch nejhorších "exemplářů" z řad mladých se tato ani podobné akce ani nedotkne - nezapomínejme, že v jejich očích jsou těmi nejlepšími šoféry na světě :/
Jiří - 08.02.2021 15:12:18
Je to podle mě fajn nápad. Ale co jsem si tento kurz na jejich stránkách pročetl, tak mi to připadá spíš jako kurz pro naprosté začátečníky. Krom bezpečného úhybového manévru mi to nepřijde, že by to mělo naučit mladý kluky "krotit své ego".

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
3
Reklama

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32

Mladý řidič čelně naboural do zdi. Záchranáře zavolalo auto a zřejmě mu zachránilo život

Automaticky se aktivoval systém eCall. Škoda kvůli němu svolávala kamiqy do servisů, zde fungoval
15.05.2020 11:10
|
8

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV