Reklama
Řidičův chleba

STK v době nouzového stavu fungují, ale ne všechna. Propadlá technická tak nemusí skončit pokutou

Záleží na provozovateli STK, jestli otevře, nebo ne. Zákazníci musejí nosit ochranné prostředky
Zdroj: Roman Zázvorka / Wikimedia Commons

Ve čtvrtek 12. března byl Usnesením vlády vyhlášen nouzový stav na území České republiky. Jen o pár dnů později vláda oznámila plošnou karanténu a také zavření celé řady obchodů a služeb. Zároveň je ale potřeba zachovat alespoň základní fungování státu a jeho občanů, proto jsou pro některé služby v platnosti výjimky. Jednou ze služeb, které jsou stále v provozu, jsou i stanice technické kontroly (STK). I v případě jejich návštěvy ale platí státem jasně daná pravidla.
Reklama

Mohou být otevřené, ale nemusejí

Drtivá většina STK má otevřeno. Záleží ale jen na jejich provozovateli, jestli bude fungovat nebo ne. Kdo potřebuje STK navštívit, měl by vždy předem na vybranou provozovnu zavolat a zjistit, jaká je situace. I při návštěvě STK je potřeba dodržovat vládní nařízení a tedy nosit ochranné pomůcky, především pak roušky. Bez nich některé STK zákazníky odmítnou. Ideální je také používat jednorázové rukavice a po absolvování STK auto vydezinfikovat. Výše se v odkazujícím článku dozvíte, jak na to a jaké části interiéru a exteriéru rozhodně nevynechat.

Experti, včetně lékařů, v dnešní době upozorňují, že je mnohem bezpečnější platit bezkontaktně, tedy kartou. Stále je ale celá řada provozoven STK, kde platbu kartou neumožňují. I na to je dobré se předem informovat a při případné platbě v hotovosti raději používat jednorázové gumové rukavice. V případě čekání ve frontě, například před zaplacením, je nutné dodržovat od ostatních alespoň dvoumetrový odstup.

Benevolentní policie i pojišťovny

Zeptali jsme se Hany Rubášové, tiskové mluvčí policejního prezidia na to, jak bude policie postupovat v případě, že na silnici zastaví vozidlo s propadlou technickou. „Provozoven STK se vládní nařízení o přerušení provozu netýkají, ale máme informace, že některé raději zavřely. V případě, že řidiči propadla technická po vyhlášení nouzového stavu, doporučujeme mu, aby vyhledal ty provozovny, které fungují. Policisté budou k případným řidičům s propadlou technickou přistupovat benevolentně, v některých případech je možné je vyřešit i domluvou. Samozřejmě ale záleží na tom, jak dlouho má řidič technickou propadlou a v jakém celkovém stavu je auto. Posuzovat se to bude případ od případu,“ uvedla Rubášová.

Může se ale stát, že řidič, kterého policista propustí s domluvou, o pár metrů nebo kilometrů dál nabourá. Na přístup pojišťoven v takovém případě jsme se zeptali Veroniky Nové, tiskové mluvčí České asociace pojišťoven. Ta následný postup vysvětlila takto: „Je pravděpodobné, že budou pojišťovny k současnému stavu a komplikacím z něj vyplývajících přihlížet. Nebude to samozřejmě nějaké plošné opatření, ale budou posuzovat případ od případu. Jinak se pravděpodobně bude posuzovat nový vůz s propadlou STK, kdy jeho technický stav neměl vliv na vznik škody při nehodě a jinak vůz, u kterého z důvodu jeho technického stavu bylo zřejmé, že by STK neprošel. Poškození se v žádném případě bát nemusejí. I pokud bude viníkem škody vozidlo s propadlou STK, tak bude poškozený vždy plně odškodněn. Následně pojišťovna případně regresem vymáhá škodu po viníkovi zpětně.“
Reklama

Diskuze

Jan - 11.08.2020 22:26:25
Nejsou benevoletní, na technickou se nedostanete. Propadlá 11 dnů a na technickou jsem objednán od května a to na dvacátého srpna, ale to nikoho nezastaví,aby vám pokutu dal, i když máte auto v dobrém stavu. Mám to za 500,-
Jana Podzimková - 28.04.2020 16:12:24
Tak u nás dnes, 28/4/20, kontrola, propadlá STK od 13/4/20 a za 400,-. Dík moc za benevolenci! :-D

Obloha je plná letadel bez cestujících, která vypouštějí emise. Proč mají planetu šetřit jen auta?

Říká se jim lety duchů. Létají hlavně proto, aby letecké firmy neztratily drahé letištní sloty
20.03.2020 11:42
|
3
Reklama

Kvůli koronaviru lidé nakupují ojetiny. Autobazary sází na prodej online

Lidé se bojí jezdit MHD a raději využívají vlastní auta. Trh s ojetinami i v době karantény roste
17.03.2020 12:20
|
3

Nesvítí žárovka u značky, přehlédli pavoučka na skle. Jak nevyletět z STK kvůli maličkostem

Přinášíme spoustu užitečných rad, díky kterým předejdete komplikacím na technické kontrole
21.02.2020 14:10
|
12

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV