Reklama
Autopunk

Obloha je plná letadel bez cestujících, která vypouštějí emise. Proč mají planetu šetřit jen auta?

Říká se jim lety duchů. Létají hlavně proto, aby letecké firmy neztratily drahé letištní sloty
Zdroj: wikimedia.org

Současná epidemie koronaviru zasáhla snad všechny myslitelné způsoby dopravy. Automobilová byla z důvodu karantén po celé Evropě lehce utlumena, stejně jako ta lodní či letecká. Jenomže právě na leteckou dopravu má koronavirová epidemie zvláštní dopady. Nad našimi hlavami v současné době létá řada úplně prázdných letadel. Ve zkratce se dá říct, že letadla létají i přes to, že o ně cestující nemají zájem a někteří z důvodů uzavření hranic ani létat nesmí. Do vzduchu se tak dostávají na první pohled zbytečně tuny emisí ze spáleného leteckého paliva. Hlavním důvodem je jedno z evropských nařízení o letovém provozu.

Jde o budoucnost

Podle tohoto nařízení mohou jednotlivé letecké společnosti nadobro ztratit nepoužívané letecké sloty. Konkrétně jde o to, že pokud letecká společnost nevyužije 80 % přidělených leteckých slotů, tedy „oken“, během kterých může z letiště odstartovat nebo na něm přistát, může o ně nadobro přijít. Zároveň budou sloty okamžitě nabídnuty konkurenci.

Co v současné době epidemie vypadá jako maličkost, vždyť skoro nikdo nelétá, sloty tedy nejsou potřeba, může po pominutí této krize stát aerolinky celé jmění. Vypravit prázdné letadlo jen s posádkou je tedy z pohledu budoucnosti levnější než přijít o drahý letištní slot. Pro některé aerolinky by pak ztráta slotu mohla být v budoucnu ekonomicky zcela fatální.
Reklama

Emisně nepřijatelná absurdita

Finanční dopady na jednotlivé aerolinky a nakonec i na letiště je jedna věc. Druhá je ale jak absurdita celé této situace, tak také emisní dopady na životní prostředí. Vždyť letecká doprava se na oteplování planety podílí nějakými třemi procenty, která jsou teď v ovzduší úplně zbytečně.

Magazín The Times, který o letadlech duchů informoval jako první, také uvedl vyjádření britského ministra dopravy Grant Shapps, který se cítí být pohoršen zbytečným létáním bez pasažérů a proto už oslovil největšího světového leteckého koordinátora slotů, společnost Airport Coordination Limited, aby prázdné lety pozastavila. Ta tak učinila, ale jen v případě letů do Číny a Hong Kongu. Ostatní nechala bez povšimnutí.

A ještě jedna ukázka toho, jak moc absurdní prázdné lety jsou. Evropská unie, a nejen ta, neustále tlačí automobilky k tomu, aby snižovaly emise. Co bylo původně jen doporučení, je dnes nařízení s velmi tvrdou finanční sankcí. V současné době platí, že každá automobilka musí EU zaplatit pokutu 95 eur, tedy asi 2600 Kč, za každý nadlimitní gram CO2, který vyprodukuje každé vyrobené auto. Tato částka se logicky promítá do pořizovací ceny auta a zaplatíme ji tak hlavně my, zákazníci. A to je mimochodem důvod, proč se automobilky začínají čím dál tím víc soustředit na elektrifikaci. Pokud by tak neučinily, zákazníci by se časem nedoplatili.

Blíží se změna

Výbor Evropského parlamentu specializující se na letecký provoz slíbil, že se lety duchů bude zabývat. Jeho předsedkyně Karima Delliová už oznámila, že změna je nutná a výbor ji bude brzy projednávat. Cílem nových opatření by mělo být umožnit aerolinkám dočasně nevyužívat nakupené letecké sloty. Zároveň o ně ale do budoucna nepřijdou. Jen tak se podle ní dokáže letecký sektor vypořádat s aktuálními potížemi s bezpečnostními opatřeními v souvislosti s šířením viru COVID-19.

Ostatně, nebylo by to poprvé, kdy by byly lety pozastaveny, aniž by aerolinky přišly o sloty. Obdobně jednotlivé úřady EU zaměřující se na leteckou dopravu postupovaly i při jiných takto mimořádných situacích, například při šíření viru SARS. Jde o zásah vyšší moci, na který je potřeba adekvátně reagovat. Evropský parlament bude nařízení ohledně slotů a letů duchů vydávat během několika příštích dnů.
Reklama

Diskuze

Jakub - 22.03.2020 11:07:11
Víte, že ta úvodní fotka je z vlaku a ne z letadla, že ano? Vím, že jde jen o ilustrativni fotku, ale přece jen... Letadla nikdy nemají takhle velká okna, má to spoustu důvodů...
Adam Fišer - 22.03.2020 12:27:21
Díky za upozornění, změněno a článek aktualizován.

Nabídka velkých rodinných velkoprostorových vozů na našem trhu kvůli emisím nepěkně prořídla

Osobní verze užitkových modelů nabízejí spoustu místa, variabilitu a solidní jízdní vlastnosti
05.03.2020 19:30
|
3
Reklama

Víte, že v emisních limitech EU letos existuje výjimka? Díky ní se zatím prodává třeba Ford Mustang

Příští rok ale může mít legendární sporťák těžký život. Hrozí mu velké zdražení i odsun z Evropy
19.02.2020 10:10
|
3

Odpovědí Dacie na emisní limity není elektřina, ale LPG. Tovární motory na plyn už mají čtyři modely

Příplatek za benzinový turbomotor 1.0 TCe schopný spalovat LPG je proti bežné verzi jen 10 000 Kč
15.02.2020 20:58
|
15

Nehody cyklisty a auta generují i miliónové škody, byť to není zjevné. Někdy je lepší volat policii

Cyklisté nemají povinné ručení. Většinou vše musí hradit z vlastní kapsy
18.05.2021 08:00
|
0

Cizinec jel po D8 s třikrát přetíženou dodávkou. Dostal pokutu, ještě více zaplatí provozovatel

Náklad musel být přeložen a následně kontrolně zvážen
14.05.2021 13:50
|
15
Reklama

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27

Tohle není fotomontáž ani vtípek. Policisté u Trnavy řešili velmi netradiční formu nákladní dopravy

V autě jelo pět lidí, přičemž vrak v horším stavu chtěli odvézt do sběrných surovin
13.05.2021 06:29
|
7
Reklama
Autosalon TV