Reklama
Řidičův chleba

Rouška, ulepený volant i nedojedená bageta. Sdílená auta jsou někdy spíš pojízdná popelnice

Provozovatelé nabádají zákazníky k tomu, aby se k vozům chovali hezky. Ti na to ale někdy nedbají

S koronavirovou pandemií se řada lidí vyhýbá městské hromadné dopravě kvůli obavám o své zdraví. Ti, kteří nemají vlastní auto, vyzkoušejí třeba i sdílené vozy. Možnost půjčit si vůz byť jen na pár minut nabízí třeba v Praze hned několik provozovatelů. Může se ale jednoduše stát, že auto, které si člověk odemkne, skrývá toxické prostředí, na které by nenarazil ani v noční tramvaji.

Trochu to lepí

To se stalo i jednomu z čtenářů Autosalonu, který nechce být jmenován (jméno u fotografií je smyšlené). V aplikaci jedné ze služeb si rezervoval vozidlo. Když ho ale odemknul, úplně se mu dovnitř nechtělo. „Sedadla byla plná drobků, stejně tak koberečky. To by ještě nebyl takový problém. Jenže celé okolí řadicí páky bylo ulepené a v držáku na nápoje byla zastrčená zmuchlaná rouška. Odporný byl také volant s různými fleky. Když jsem otevřel schránku spolujezdce, abych zkontroloval doklady, našel jsem v ní půlku bagety. Byl to chlebíčkový speciál,“ vzpomíná.

Protože k dispozici nebylo jiné auto, rozhodl se, že odpor překoná a deset minut s vozem jel. „Hned jak jsem vystoupil, utíkal jsem do nejbližšího obchodu, kde jsem si vydezinfikoval ruce. Auto jsem ještě před zamknutím nafotil,“ dodává k fotografiím, které zaslal do redakce. Autosalon se rozhodl nezveřejnit jméno služby, která sdílené auto nabízí.

Čtenář upozornil na to, že službu rád pravidelně využívá. Obvykle jsou auta v dobrém stavu, ale tu a tam lze narazit na nějaké, které není právě nejčistší. „Minule jsem si chtěl odložit bundu na zadní sedadla, ale byla celá zaneřáděná od psích chlupů. Upřímně, není to ani výtka proti provozovateli, jako spíš lidem, která auta používají. Nejsou jejich a tak se k ním chovají bezohledně,“ podotýká čtenář.

Služby: Auta pravidelně kontrolujeme

Právě znečištění zvířaty je pro provozovatele poměrně známým problémem. „Nejčastěji to bývá převoz psů, které přitom zákazníci podle našich podmínek přepravovat nesmí. Sedáky a koberce jsou pak zanesené chlupy. V těchto případech musíme dohledat viníka a požádat ho o úhradu vyčištění,“ řekl Autosalonu ředitel služby GreenGo Šimon Čapek. Jeho firma provozuje celkem 220 aut.

„Polovina flotily nám projde pod rukama skoro denně. Musíme je dobíjet, přemisťovat, reagovat na podněty od zákazníků, kteří je při každém pronájmu fotí jak z venku, tak i z interiéru. Každých 22 dní auto pořádně vyčistíme, umyjeme v myčce. Nicméně, ruční čištění a dezinfekce probíhá při jakémkoli styku našich pracovníků s auty,“ dodal Čapek s tím, že dezinfekce vozu vychází v průměru na každý třetí den.

O znečištěných autech ví i ředitel společnosti Anytime carsharing Milan Beutl: „Ano, bohužel se i toto stává, i když naprosto výjimečně. Zákazníky totiž pravidelně nabádáme k tomu, aby auto vždy opouštěli ve stavu, v jakém by jej sami chtěli najít. Vzhledem k povaze služby však nelze kontrolovat auto po každé jízdě. Nicméně v naší aplikaci máme možnost znečistění nahlásit a my pak urychleně zařizujeme nápravu.“

Anytime má v Praze flotilu 500 sdílených vozů. Podle Beutla se čistota kontroluje cíleně minimálně jednou týdně, ale i mimo to prochází auta kontrolou řidičů, třeba při tankování. „Čistotu flotily zajišťujeme mobilní jednotkou pomocí pojízdné myčky. Kolegové k automobilu přijedou, vyčistí jej, umyjí a uklidí. V případě velkého znečištění pak vozíme automobil na čištění přímo k dodavateli,“ dodává Beutl.
Reklama

Diskuze

Helena - 22.11.2021 08:28:57
jaképak sdílení, normální půjčovna aut organizovaná přes net. Jen obyčejné ojebávání legislativy. Žádné zvýhodňování ale plnou palbu za parkování či užívání prostranství. Je to horší plevel jak kolobrndy.
Fr_von_Dr - 22.11.2021 13:24:42
Sdílená auta - další dobytek na silnici po rohlíku, dámejídlo apod.! Není to jejich, opravy neplatí, provozní výdaje taky ne. Sdílejme všechno, je to levnější! Ale kdo nám to nakoupí od výrobce a bude platit opravy....

Mazda chystá modelovou SUV ofenzívu. Pomůže jí v tom Toyota

Odstartuje ji model CX-50. Jako první mazda vůbec dostane i panoramatické okno
16.11.2021 14:09
|
3
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Moje auto, moje data! Podle výzkumu nechce data o svém jízdním stylu sdílet téměř 90 % řidičů

S odesíláním dat pro servisní účely naopak nemá problém nadpoloviční většina z nich
15.03.2021 20:05
|
8

Někteří lidé v autě prosazují právo nebýt zdržováni. Proto jsou agresivní, říká psycholog

Agresivita není jen fenoménem silnic. Podle psychologa se ale k autu přidružuje sobecké chování
30.11.2021 14:26
|
9

Tak to je ona. Nová Škoda Karoq se předvádí, dostala chytrá světla i ekologické materiály

Inženýři zapracovali také na aerodynamice. S nižším odporem vzduchu pomáhají i speciální kola
30.11.2021 10:00
|
7
Reklama

Škoda Enyaq se dostala do finále evropského auta roku. Téměř všichni kandidáti jsou do zásuvky

Mladoboleslavský elektromobil se o titul utká s auty značek Ford, Kia, nebo třeba Peugeot
29.11.2021 16:04
|
4

Nový Peugeot 308 SW zná českou cenu. Stojí o pár korun méně než Škoda Octavia Combi

Francouz pojme 608 litrů zavazadel. I tím se blíží českému modelu. Přijede i jako plug-in hybrid
29.11.2021 13:23
|
0
Reklama
Autosalon TV