Reklama
Autopunk

Jak přijít na sdílené elektrické koloběžce o iluze i spoustu peněz aneb naivita vyjde draho

Za jízdu platíte sazbu za minutu, nikoli za kilometr. A za nedovolené území tučnou pokutu!
Zdroj: Tiskový servis Bolt

Tak jsem si to konečně vyzkoušel. Od té doby, co se v Česku objevily sdílené elektrické koloběžky, jsem se na nich chtěl svézt. Zjistit, co to stojí a jaké to je. Ale místo zážitku a úspory času jsem si prožil doslova špatný vtip.

Stačí aplikace a platební karta

Potřeboval jsem se dostat z centra Prahy na její okraj, MHD stála kvůli kolonám, a navíc mi ujelo vše, co mohlo. Ideální příležitost popadnout odstavenou dobitou koloběžku Bolt, přes aplikaci načíst QR kód, zaregistrovat platební kartu a vyrazit stezkami pro cyklisty na místo určení. Před jízdou jen zmínka, že minuta s koloběžkou stojí 2,50 Kč. Žádné výrazné upozornění, že můžete cestovat jen ve „vnitřní Praze“ a pokud ji překročíte, hrozí vám nemalá pokuta. Ale k tomu později.

Šourání začátečníka

První metry s koloběžkou jsem si celkem užíval. „Plyn“, který ovládáte pravým palcem, funguje citlivě a intuitivně. Takže téměř nehrozí, že byste přepálili start a koloběžka vás vykopla. A brzda na levou ruku taky není zbytečně ostrá a nebezpečná. Po přejetí prvních nerovností ale vaše tělo dobře pozná, že elektrokoloběžka nemá žádné odpružení a vy díry vymetáte takzvaně natvrdo. To mi ale nevadilo tak, jako velmi pomalá rychlost. Chápu, že v zájmu bezpečnosti nejezdi tyto dopravní prostředky palbu, ale tohle bylo fakt málo. Až zpětně jsem se dočetl, že koloběžka mi automaticky nastavila režim začátečníka s rychlostí 15 kilometrů v hodině. Přitom umí až 25 km/hod. Ale opět, proč mě na to aplikace jasným a srozumitelným způsobem neupozornila? Že by kvůli tomu, že neplatím za ujeté kilometry, ale za minuty?
Reklama

Zakázané území

No nic, začátečníci dělají různé chyby, třeba jsem to přehlédl. Teď už budu vědět. Ale i tak už na tenhle „pekelný stroj na peníze“ nestoupnu! Zdůrazňuji, že mi nakonec vůbec nevadilo, že jsem kvůli šnečí rychlosti dojel do cíle později, než kdybych volil MHD zpožděnou kolonami. To nejhorší mě totiž čekalo. Když jsem chtěl na okraji Prahy koloběžku odložit, aplikace na mě vytasila hlášku, že jsem mimo povolené území. A pokud tam koloběžku nechám, souhlasím s pokutou 750 korun. A to mě vytočilo! Ale to bylo tak všechno, co jsem proti tomu mohl dělat. V aplikaci jsem si našel „povolené území“, od kterého jsem se ale vzdálil natolik, že už jsem tam nebyl schopen s téměř vybitou koloběžkou dojet. Takže jsem koloběžku naložil rezignovaně do auta a jel do povolené zóny. Ekologii navzdory. A můj placený čas s koloběžkou běžel vesele dál.

Jen na povolené parkoviště

A moje pracovní povinnosti naopak stály. A s tím rostl stres. Koloběžku jsme měl půjčenou už skoro dvě hodiny, ujel na ní jen 18 kilometrů a teď musím zpátky do povolené zóny, kde mě aplikace nechá tohle nepovedené partnerství ukončit. Ale nenechala. I když jsem vybral bezpečné a vhodné místo v povolené zóně, vybafla na mě novou hlášku, že musím najít parkoviště označené na virtuální mapě písmenem „P“ a tam koloběžku odložit. Jenže tahle místa se v aplikaci objevovala jen při malém měřítku, ze kterého nebylo patrné, kde to přesně je. Připadal jsem si jak na Rallye Dakar, kde musí závodníci přesně trefit na trase slepý průjezdní bod. Já dva trefoval asi 15 minut a netrefil. A pak se mi vybil mobil. To zas pro změnu mále trefilo mě!

Rezignovaně jsem si sedl do auta, nechal dobíjet mobil a přemýšlel jsem, kde jsem udělal chybu. Na nic moc jsem nepřišel, ale mobil už byl zase schopen ukázat mi třetí místo pro odložení koloběžky. S obrovskou dávkou trpělivosti jsem místo podle apky několikrát prošel, až se chytla a povolila mi zbavit se koloběžky přímo na parkovišti označeném jako modrá zóna.

Iluze a tři stovky v „luftu“

Bilance mé první jízdy na sdílené koloběžce je fakt tristní. Za dvě hodiny a osm minut jsem fakticky ujel zmíněných 18 kilometrů, dalších deset jsem zvládl za volantem auta při hledání povolené zóny a místa parkování. To všechno mě stálo nejen spoustu času a nervů, ale taky 318 korun. To snad i taxíkem by to bylo levnější a mnohem rychlejší!

Reklama

Diskuze

Honza - 22.10.2022 11:48:42
Bolt koloběžky jsem otestoval. Proč se neplatí za kilometry? Do kopců v Praze je problém. Komunikace s nimi je zcela neosobní. Končím, nebudu to podporovat. A nebudu jejich přítelem. Také mi vadí ukrajinská vlajka v aplikaci.
Honza - 04.08.2022 19:28:58
Je to odporná zlodějna. Nepoužívám, pokud to trčí na chodníku odklizim jako odpad.

Škodovka stahuje od zákazníků své koloběžky. Mají vadný svar a mohou se rozpadnout

Skládací stroj byl konstruován tak, aby se ve Scale a Kamiqu vešel do místa na rezervu
08.01.2021 20:42
|
4
Reklama

Seat už vyrábí elektrické skútry a koloběžky, objeví se i v Česku. Jednostopá řada se jmenuje MÓ

Španělský výrobce bude jednostopé výrobky prodávat i pronajímat ve velkoměstech
09.07.2020 08:32
|
0

Auta na CNG jsou ekologická, koncern VW s nimi přesto končí. Seat bude místo nich dělat koloběžky

Plynové konverze napříč koncernem se brzy mají stát minulostí, vytlačí je elektřina
25.03.2020 10:50
|
2

Test českého autoklubu ukázal, kterým pneumatikám se vyhnout. Špatně dopadly hlavně ty levné

Pláště z Číny měly při zkouškách podobné výsledky jako testované protektory
28.03.2023 07:42
|
7

Šmejdi k podvodům zneužívají značku Škoda. Automobilka na to upozorňuje videem s televizním moderátorem

Podvodníci využívají anonymní prostředí internetu. Lákají nabídkami k nákupu akcií i soutěžemi
27.03.2023 13:05
|
1
Reklama

Test prémiového SUV, Ford Explorer pod drobnohledem, výběr ojetého hatchbacku. Nový Autosalon ve středu

Otestujeme Lexus RZ, Ssangyong Rexton i bazarový Volkswagen Golf VII. A navštívíme Motocykl 2023
27.03.2023 10:25
|
0

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
1
Reklama
Autosalon TV