Reklama
Řidičův chleba

K povinnému ručení lze přidat kolo nebo koloběžku. Pozor na limity: Desítky milionů jsou málo

Vždy vybírejte povinné ručení podle toho, co nabízí. Zákonný limit je nízký, radí odborníci
Zdroj: Tiskový servis Bosch

Šestnáctiletý mladík přecházel silnici, jenže odbočující řidič si ho na zebře včas nevšiml. Došlo ke střetu, který poslal kluka na dva týdny do bezvědomí. Kvůli krvácení do mozku ochrnul na všechny končetiny a přestal víceméně komunikovat s okolím. Žije, ale čeká ho nákladná rehabilitace a doživotní péče. Celková škoda včetně nákladů na péči, ztráty výdělku a duševní útrapy rodiny byla spočítaná na 85 milionů korun. Řidič, který nehodu zavinil, měl samozřejmě povinné ručení, ale s limitem 70 milionů. A tak zatímco mladík se bude doživotně léčit, řidič zase bude 15 milionů korun splácet.

To je jeden z mnoha případů, které ukazují, že se nevyplatí na povinném ručení šetřit. Platí to nejen z hlediska limitu pojistného plnění. „Opakovaně upozorňujeme na to, že motorista by se při výběru povinného ručení neměl ohlížet pouze na jeho konečnou cenu. Měl by věnovat pozornost tomu, co za svoje peníze dostane, tedy onen známý poměr ceny a výkonu. Omezovat se pouze na cenu pojištění může ve finále přijít majitele auta velmi draho,“ říká mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

Zákonný limit je málo

Ze zákona je pojistný limit stanoven na 35 milionů korun. Zdá se to jako velká částka a v řadě případů může stačit. Odborníci na pojištění ale doporučují, aby lidé volili limit podle toho, kde a jak často se s vozem pohybují. Jiný je nutný pro auto jezdící často po velkém městě, jiný pro motoristu z vesnice, který s vozem jezdí přes les do práce.

Vyšší plnění je potřeba právě kvůli hrazení nákladů na uzdravení účastníka nehody. U nich se mnohdy platí jen část jednorázově a zbytek průběžně. „Jednoznačným trendem je fakt, že výplaty z povinného ručení, které se týkají odškodnění zdraví, rostou. Je to dáno mimo jiné i zvyšující se ekonomickou úrovní společnosti; to, když je zraněn někdo s vysokými výdělky. Obecně platí, že čím je zraněný mladší, má vyšší vzdělání a také příjmy, tím jsou náklady hrazené z povinného ručení vyšší,“ dodává Marek.

A přidává další příklad: Pětatřicetiletému motorkáři s vysokoškolským vzděláním, který jel po hlavní silnici, nedal řidič přednost. Jezdec o auto zavadil, spadl do protisměru a tam mu nákladní vůz přejel nohy. Výsledkem jsou náklady za 76 milionů korun, jenže řidič měl jen zákonný limit. Bude tedy splácet 41 milionů a dá se předpokládat, že se mu to nepovede ani do konce života.

Pojištění umí hodně

Právě Generali Česká pojišťovna představila letos v březnu nové pojištění označené přívlastkem „Plus“. To znamená, že pokud si motorista pořídí povinné ručení, dostane k němu také automaticky havarijní pojištění. V rámci této novinky se pak zvyšuje pojistný limit povinného ručení až na 300 milionů korun. Pokud by byli řidiči dvou zmiňovaných případů takto pojištěni, nedlužili by v závěru nic.

Kromě toho pojišťovna dává v balíčku i GAP. Co to je? Jde o garantovanou ochranu majetku, což zjednodušeně řešeno znamená, že v případě totální škody dostane majitel vozu zaplacenou pořizovací cenu vozu, což je pro něj výhodné. GAP se už nevztahuje jen na nové vozy. Mohou ho nově dostat auta až do šesti let stáří.

Zajímavostí je, že pojišťovna automaticky pojistí i kolo nebo koloběžku. Připojištění cyklistů je ve variantě Plus součástí a není třeba za něj připlácet. K ostatním variantám povinného ručení si ho zájemci mohou volitelně připojistit,“ vysvětluje mluvčí Generali České pojišťovny. Kola i koloběžky jsou pojištěné až do částky jednoho milionu korun.

Ideál pro cyklisty

„Kola k životu v Česku nesporně patří, jejich počet v populaci trvale roste. Totéž platí pro elektrifikované varianty, které jsou specifické v tom, že dovolují cyklistům jezdit rychleji i tam, kde se to nehodí. Následky jsou pak samozřejmě vážnější – ať už jde o zdraví nebo škodu, kterou způsobí někomu jinému. Totéž pak platí pro elektrokoloběžky. Jde o fenomén posledních let, zvlášť ve větších městech. I na ně se připojištění v rámci balíčku Plus vztahuje. Případů, kdy jezdec na kole či koloběžce poškodí zaparkovaná auta, přibývá,“ dodává Jan Marek.

Mimochodem, kolo lze připojistit i v rámci dalších programů, třeba při úrazovém pojištění nebo pojištění majetku. Cyklisté pak mohou využít obdobné služby jako motoristé. Pojišťovna hrací například odvoz kola po nehodě do nejbližšího servisu, opravu kola nebo v případě zranění dopravu cyklisty do i ze zdravotnického zařízení.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zaviníte nehodu a bojíte se, že přijdete u pojišťovny o roky střádaný bonus? Nemusí to tak být

Tisíce ušetřené, nebo vyhozené oknem. Představujeme další zajímavé novinky u pojištění aut a řidičů
28.04.2021 18:10
|
4
Reklama

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
5

Paranoia je na místě, auto toho o vás ví víc, než si myslíte. Data zajímají automobilky i pojišťovny

Klíčovým vstupem do datové kanalizace je multimediální jednotka, která vysává připojený telefon
06.02.2021 07:53
|
7

První off-road, se kterým v lese uslyšíte zpívat ptáčky. Vyzkoušeli jsme Jeep Wrangler do zásuvky

Plug-in hybrid je už jediným pohonem pro tento vůz. Má výkon 380 koní, ale spotřebu malého auta
17.06.2021 17:40
|
0

Po zhlédnutí dokumentu 13 minut je těžké vrátit se za volant. Bezpečnější silnice ale nepřinese

Recenze filmu Víta Klusáka. Ten přináší příběhy pěti řidičů, kteří zavinili těžkou dopravní nehodu
14.06.2021 20:51
|
6
Reklama

Začíná sezona podvodníků u silnic. Poznat je lze podle auta, vizáže i typických gest

S uvolňováním hraničních kontrol se do Česka vrací romské gangy zaměřené na řidiče
14.06.2021 06:28
|
85

Štětec, káva nebo lepicí páska. S očistou interiéru auta pomohou věci, které má každý doma

Přinášíme tipy na to, jak vyčistit kabinu vozu od hlíny, drobků, chlupů nebo prachu. Není to těžké
12.06.2021 19:30
|
0
Reklama
Autosalon TV