Reklama
Řidičův chleba

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Je neděle večer a vracím se do Prahy po dálnici D5, která se na svém konci mění na Rozvadovskou spojku. V ostré zatáčce, kde ke zpomalení až na 40 km/h vyzývá řidiče velká značka, stojí na krajnici bílý Mercedes-Benz třídy S minulé generace s německou registrační značkou. U něj stojí muž ve světlém obleku a zuřivě mává. Trik znám a tak nezastavuji a volám policii. Než ale na místo dorazí, je už prý podvodník pryč. Zpráva je ale jasná, s příchodem jara se na české silnice vrátili „šmejdi“ s jedním z nejodpudivějších podvodů, které mohou na jiných řidičích spáchat.

Jak to funguje

Mohlo by se zdát, že jde o otřepaný trik, který na řidiče zkouší tito podvodníci už roky. Zastavují je, tvrdí jim, že jim došel benzin a chtějí po nich peníze výměnou za zaručeně zlaté šperky. Jde o rumunské, potažmo bulharské gangy, které každoročně putují přes Česko do Německa a zpět a při cestě si vydělávají. Často mají s sebou také ženy, jejichž cílem je zase v turisticky vytíženějších místech vybírat s falešnými deskami v ruce peníze na neexistující dobročinnou organizaci. Oba tyto podvody jsou obzvlášť zákeřné v tom, že učí lidi nikomu nedůvěřovat a třeba už nikdy nezastavit řidiči v nouzi.

Autosalon o tomto podvodu píše už poněkolikáté a přesto se stále najdou lidé, kteří na něj naletí. Jiní jsou už ale ostražitější. „Tento podvod už vídám na cestách roky. Kombinace starého luxusního vozu, cizí registrační značky a podezřelého muže v nesnázích ve mně jednoduše důvěru nikdy vyvolat nemůže. Velmi mě ale mrzí, že tihle lidé přispívají k tomu, že pak řidiči nezastaví třeba slušnému člověku, kterému se rozbilo auto. Třeba jen proto, že je Rom. Je to sprosté a bezohledné. Proto se na ně vždy snažím volat policii,“ řekl Autosalonu čtenář Honza (nepřál si uvést celé jméno). Podobné zkušenosti potvrdila i bohatá diskuse pod minulými články o podvodnících.

„V žádném případě nedoporučujeme s nimi jakkoliv komunikovat a jelikož často používají zástěrku v podobě žádosti o pomoc s technickým problémem, tak doporučujeme, aby lidé v okamžiku, kdy zjistí, že tyto osoby žádný technický problém nemají, odjeli z místa pryč a kontaktovali linku 158,“ řekl Autosalonu policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Jenže policisté jsou často na takové podvodníky krátcí. Na místě se totiž zdržují jen chvíli. To byl i případ mého nedělního setkání. Ačkoliv jsem volal na cizince policisty hned poté, co jsem kolem nich projel, když hlídka dorazila na místo, už tam nebyl. Potvrdil to i telefonát zasahujících příslušníků, kteří se ptali na bližší detaily.

Podvodníka prozradí typické gesto

Zločinci jsou docela dobře rozpoznatelní. Vždy jde o vůz z cizí registrační značkou, nejčastěji německou. Často jde o luxusní auto, nicméně staršího data výroby. Muži bývají romského původu a oblečení do obleku, minimálně do saka, aby vzbudili důvěru. Nejzásadnějším poznávacím znakem je ale bizarní způsob zastavování, který na českých silnicích jinak vidět není. Prudce mávají pravou ruku s dlaní směrem k zemi nahoru a dolů.

A co může udělat policie, když přece jen na podvodníka narazí? „Ve své podstatě jde o klasický občanskoprávní spor, jehož předmětem je platba za nekvalitní zboží. V případě, že jde o jednoznačný podvod, tak Policie ČR věc řeší. Samozřejmě to platí i v případech pokusů o tento podvod,“ vysvětlil Moravčík. Jinými slovy, musí je přistihnout při činu. Pokud se tak už stane, obvykle vyváznou jen s pokutou. Ve vězení neskončí.

I přesto doporučujeme na lumpy policii volat. Její přítomnost je alespoň vyžene z místa a třeba pomůže zachránit nic netušícího důvěřivého řidiče. Pokud už uvidíte, že někoho podvodníci zastavili, můžete se pokusit situaci ještě opatrně zachránit. Už se mi několikrát osvědčilo přibrzdit, začít troubit a z okna na okrádaného řidiče křičet: Honem, ujíždějte! Jsou to zloději! Často to okrádaný pochopí a je schopen ještě podvodníkovi ujet.
Reklama

Diskuze

Jan - 26.04.2024 12:12:31
To HANKA.... Skvirku nez poznate ze jsou to policiste.. vy jste dobre blba slepice kdy neznate jak vypada policejni uniforma
NEPICHAV - 24.04.2024 14:41:36
ANO, bude lip! (uz zase)

Radar posílá pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Je to přece přestupek, hájí ho ministerstvo

Řidiči si v Kolíně musí dávat pozor na nekompromisní měření, město na něm vydělává miliony
13.12.2023 08:09
|
185
Reklama

V Česku hrozí pokuty i za naprosto banální přestupek. Nevědomky se ho dopouští většina řidičů

Za nesprávné použití klaxonu za volantem můžete zaplatit až 2500 Kč. Týká se to i svatební kolony
10.07.2023 16:06
|
24
Reklama

Tlačítko, které smaže přestupek. Řidiči zneužívají výstražné znamení, přitom je to často k ničemu

Použití tohoto znamení má přísně daná pravidla. Lidé ho ale používají třeba jen na děkování ostatním
27.04.2023 07:30
|
15

Používání mobilu za volantem není vždy přestupek. Záleží i na tom, jakým způsobem řidič zastaví

Za jízdy se lze mobilu dotýkat prsty. Zastavit auto na semaforech nebo v koloně nestačí
17.01.2023 07:37
|
11

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV