Reklama
Řidičův chleba

Radar posílá pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Je to přece přestupek, hájí ho ministerstvo

Řidiči si v Kolíně musí dávat pozor na nekompromisní měření, město na něm vydělává miliony
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Existuje při udělování pokuty za překročení maximální rychlosti tolerance? Rozhodně ne vždy. Přesvědčil se o tom čtenář webu Autosalon, kterému přišla pokuta za to, že jel rychlostí 51 km/h na padesátce. Stalo se tak na konci listopadu na jedné z hlavních silnic Kolína směrem do centra. I když je taková pokuta bizarní, úřady ji hájí, včetně ministerstva dopravy.

Kolínský paradox

„Před třemi dny mi přišla pokuta za překročení rychlosti o 1 km/h. Je to paradoxní, protože všichni, kteří pracujeme tady v kolínské Toyotě, musíme kvůli zrušeným spojením jezdit do práce autem. Vznikají příšerné kolony. A když už náhodou v nějaké koloně nestojím, tak dostanu takovouto nesmyslnou pokutu. No, asi se blíží Vánoce a na radnici potřebují mít na prémie,“ postěžoval si redakci čtenář, který jí zároveň zaslal „výzvu k uhrazení určené částky“ od města Kolín. Nepřál si v článku uvést své jméno, redakce ho ale zná.

Ve výzvě se píše, že byl změřen, jak v daném místě jede rychlostí 54 km/h. Jenže kvůli možným odchylkám v kalibraci měřícího zařízení se vždy počítá s rezervou tří kilometrů v hodině. Proto se na řidiče pohlíží tak, jakoby jel 51 km/h (což opravdu jet mohl, protože radar mohl být nepřesně zkalibrován). Přesto má nyní zaplatit pokutu. Jakkoliv jde jen o 200 korun, čtenáře to rozčílilo.

„Přijde mi, že se tu řeší naprosto absurdní věci. Nedokážu si představit, že náklady na vystavení této pokuty byly tak nízké, že se ji městu vůbec vyplatilo udělit. Ale asi jde hlavně o příspěvek do obecního rozpočtu, takže počítají s každým,“ dodal čtenář.

Ministerstvo je pro tvrdý přístup

Redakce se obrátila na ministerstvo dopravy, aby se k případu vyjádřilo. „V obci je rychlost maximálně 50 km/h. Bezpochyby tedy daný řidič překročil nejvyšší dovolenou rychlost,“ odpověděl Autosalonu mluvčí Filip Medelský s tím, že řidiči se už přece odečetly tři km/h z výsledku měřícího zařízení, což je dostatečná tolerance.

Je tedy ministerstvo dopravy přesvědčeno, že trestání takových přestupků přispěje ke zvýšení bezpečnosti na silnicích? „Můj pohled na celou věc je takový, že k bezpečnosti nejvíce přispívá dodržování pravidel silničního provozu. A pokud řidič tato pravidla poruší, přijde adekvátní trest. Nelze selektovat, které přestupky nebudeme trestat, jen proto, že se nám nelíbí. Zákon v tomto ohledu hovoří jasně,“ podporuje tvrdý přístup Medelský.

Jasně ale kromě zákona hovoří také čísla, které Autosalonu poskytla kolínská radnice. Zatímco v roce 2022 vybrala na pokutách 1 065 366 korun, za letošek to od ledna do listopadu bylo už přes 3,6 milionu. Nekompromisní přístup se tedy městu velmi vyplácí. Že je pokut za 1 km/h víc, potvrzuje i tamní městská policie. „Ano, obdobných překročení rychlosti předáváme s podezřením na spáchání přestupku více,“ sdělila její mluvčí Helena Honkiszová. Na otázky, zda je trestání tak marginálního přestupku pro řidiče motivační či zda je udělení pokuty za rychlost 51 km/h na padesátce morální, už ale odpovědět nechtěla.

Poznámka k článku

Radar sám o sobě pokuty nezasílá, jde o novinářskou zkratku. Městská policie sbírá data, ty pak zasílá městu, to vystavuje „výzvu k uhrazení určené částky“. Zároveň lze jako jedinou skutečnou rychlost řidiče určit jedině 51 km/h. Radar totiž může být zkalibrován v toleranci 3 km/h. Stejně tak se nelze domnívat, že když mu bylo naměřeno 54 km/h, musel mít na tachometru třeba 60 km/h. Každé auto má jinak nastavený tachometr, některé už proměřují jen s minimálním rozdílem. Řidič navíc často jezdí i podle přesnější rychlosti z GPS.
Reklama

Diskuze

Petr Manych - 11.03.2024 08:48:07
Je to nehoráznost ☹
bobr - 25.02.2024 19:30:29
Vybrané peníze odvádět státu a je po měření.

Radar v malém městě hlídá rychlost 10 km/h. Za její překročení padají tvrdé pokuty

Řidička jela rychlostí 28 km/h. Přišel jí příkaz na zaplacení pokuty ve výši 2400 korun
25.10.2023 08:01
|
32
Reklama

Nové radary pokutují řidiče už při překročení rychlosti o 3 km/h. Jejich rozmístění je tajné

Díky laserové technologii jsou přesnější než předchozí modely a dokáží sledovat víc vozidel naráz
10.10.2023 07:40
|
46
Reklama

Nové radary monitorují až 32 aut současně a odhalí i jiné přestupky. Včetně nezaplacené pojistky

Jedno takové zařízení stojí zhruba 1,3 milionu korun. K záznamu využívá nejmodernější techniku
03.08.2023 07:33
|
5

Vesnické radary jsou na řidiče přísnější než městské. Cílem je vylepšit obecní rozpočet

Městečko Říčany spravuje celkem 66 radarů, Praha jich má jen stovku na 1,5 milionu obyvatel
31.07.2023 13:43
|
14

Zábava na klikaté okresky i do města. Nové Suzuki Swift dokazuje, že výkon není všechno

Auto, které přišlo o jeden válec, startuje na českém trhu od 389 900 korun. Nechybí ani 4x4
13.06.2024 12:30
|
0

Tady netankovat: Inspekce rozdala další pokuty čerpacím stanicím, hlavně za nekvalitní benzin

Seznam prodejců paliv, kteří neprošli, se rozrostl o další stanice ve Slavičíně a Pelhřimově
13.06.2024 10:13
|
10
Reklama

Češi si mohou koupit Subaru Outback Geyser s unikátním lakem. Jeho vývoj trval pět let

Nová barva byla určena původně jen pro americký trh. V Evropě teď dala vzniknout speciální edici
12.06.2024 10:09
|
1

Dojezd 355 km za půl milionu korun. Hyundai se chystá představit svůj nejlevnější elektromobil

Model Inster vychází z levného vozu, který se neprodává v Evropě. Mnoho detailů se neví
11.06.2024 10:00
|
1
Reklama
Autosalon TV