Reklama
Řidičův chleba

Řidiči by neměli věřit blinkrům. Pokud dojde k nehodě, jejich špatné použití není omluvou

Vůz jedoucí po hlavní signalizoval odbočení na vedlejší, přesto jel rovně. Kdo je viníkem nehody?
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Směrová světla, neboli blinkry, jsou velmi důležitá, protože dávají ostatním účastníkům provozu najevo úmysl daného řidiče a ti se podle toho mohou řídit. V provozu se ale občas také můžeme dostat do nebezpečné situace právě tehdy, pokud budeme blinkrům ostatních účastníků věřit až příliš. Může se totiž stát, že vůz jedoucí po hlavní signalizuje odbočení na vedlejší, ale z nějakého důvodu daný řidič nakonec neodbočí. Pokud mu vjedeme v takové chvíli do cesty a dojde k nehodě, výmluva na nesprávné použití blinkrů řidiče jedoucího po hlavní nám nepomůže. 

Přednost je potřeba dát bez ohledu na blinkry

Možná jste se s takovou situací také setkali. Řidiči vyjíždí z vedlejší na hlavní, po které se zleva blíží automobil a bliká pravým blinkrem. Vše vypadá na klasickou rutinu, automobil na hlavní bude odbočovat doprava a řidič najíždějící na komunikaci z vedlejší nečeká, jak se situace vyvine a rovnou se rozjede. Pokud řidič na hlavní ale nakonec neodbočí a bude pokračovat rovně, snadno může dojít k nehodě. Logicky by se nabízelo, že on je viníkem nehody, protože neudělal to, co signalizoval, ale podle zákona i policie bude viníkem vždy ten, kdo na hlavní vyjížděl z vedlejší. 

Zákon totiž hovoří takto: „Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.“ O blinkrech se nikde nic nepíše. I policie to potvrzuje. „Vozidlo na hlavní silnici má přednost a to i v případě, že může dávat znamení o změně směru,“ potvrdil mluvčí David Schön fakt, kteří pravděpodobně mnozí dobře znají, nebo to alespoň tuší. Přenést vinu na řidiče, který špatně použil blinkr, zkrátka nejde. 

Na klasických křižovatkách řidiči mohou dost dobře odhadnout záměr vozidel jedoucích po hlavní nejen podle blinkru, ale hlavně podle rychlosti. Pokud auto zpomaluje, pak pravděpodobně bude odbočovat. Jenže existují i křižovatky, které lze kvůli jejich tvaru projet jakýmkoliv směrem bez toho, aby bylo nutné rychlost nějak výrazně měnit. Právě ty jsou z tohoto pohledu nejvíce problematické. Typicky jde o křižovatku, kde se hlavní komunikace stáčí a odbočit na vedlejší znamená pokračovat rovně. Toto riziko ještě dále podtrhuje skutečnost, že řidiči na tomto typu křižovatky často blinkry nepoužívají správně. 

Dávám blinkr, když odbočuji po hlavní?

Mnozí si myslí, že když pokračují po hlavní, tedy odbočují po hlavní, jedou fakticky rovně a tudíž blinkr dávat nemusí. Jenže to není pravda. I takový vůz mění směr jízdy, takže se v takovém případě blinkr použít má. Naopak v případě odbočování na vedlejší, která fakticky vede rovně, se blinkr použít nemusí, ale kvůli bezpečnosti provozu je doporučováno tak učinit a to právě kvůli tomu, aby ostatní věděli, co se daný vůz chystá udělat. Stoprocentně se na to ale spoléhat nemůžeme, protože dokud je vůz na hlavní, má prostě přednost. 

Kdy a jak používat blinkr, to si můžete zopakovat na přiloženém videu: 
Reklama

Diskuze

Josef - 18.05.2023 17:23:47
Jestliže projíždíte křižovatku ve tvaru "Y" mělo by se znamení o směru jízdy dávat vždy. Při jízdě po hlavní na křižovatku tvaru obráceného "Y" ve směru jízdy se znamení dávat nemusí.
ty woe - 16.05.2023 09:06:33
naopak, je to umyslné poškození cizí věci nebo až pokus o vraždu, a to proto, že zákon přímo deklaruje to , že nikdo nemůže předpokládat protiprávní jednání druhého, druhak, držitel řidičského oprávnění je prokazatelně seznámen se zákony a pří řízení vozi

Téměř 30 tisíc řidičů dostalo neprávem pokutu. Policie měla špatně zkalibrované alkohol testery

Přístroje mohou někdy ukazovat malé odchylky. V případě špatné metodiky kalibrace je to ale problém
02.05.2023 18:02
|
13
Reklama

Řidiči i přes vysoké pokuty odhazují nedopalky z okna. Policie na ně dohlíží ve speciálních autech

Žhavé nedopalky z cigaret mohou způsobit škodu druhým nebo dokonce požár
26.04.2023 07:11
|
7
Reklama

Na Velikonoce nohu z plynu a doklady v pořádku. Policie chystá každoroční dopravní akci

Po celé České republice budou hlídky kontrolovat nejrůznější porušení dopravních pravidel
04.04.2023 13:32
|
2

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
26

Vláda schvaluje zdražení paliv o dvě, ale možná také o čtyři koruny. Nikdo by se tomu divit neměl

To, že česká vláda bude takovou změnu schvalovat, se ví už více než rok
19.07.2024 13:00
|
12

Kdo se sveze, bude ještě minimálně dva dny žasnout. A my se svezli. Defender OCTA jezdí neuvěřitelně

Jako jediní z Česka jsme už měli možnost vyzkoušet, co Defender OCTA umí v praxi. Spadla nám brada
17.07.2024 14:07
|
1
Reklama

Festival rychlosti v Goodwoodu musí navštívit každý fanoušek aut. Tento ročník to opět potvrdil

Nikde jinde neuvidíte v akci tolik skvělých strojů. Důkazem budiž galerie čítající 200 fotek
16.07.2024 11:03
|
1

Elektromobily Jaguar budou fascinovat a lidé je budou chtít. Éru spalovacích motorů zakončí F-Pace

Šéf Jaguaru Rawdon Glover nám poodhalil blízkou budoucnost britské automobilky
15.07.2024 17:00
|
5
Reklama
Autosalon TV