Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
Zdroj: Policie ČR

Páteční Speed Marathon je minulostí. Policisté vyrazili hromadně měřit, hovořilo se o nutnosti zlepšit bezpečnost provozu, hovořilo se o pirátech, ale hovořilo se třeba také o tom, jak jsou zrovna ten den řidiči ukáznění, protože asi o akci ví a tedy výjimečně nejezdí jak utržení ze řetězu. Prostě takové ty obvyklé fráze, které každým rokem tuhle akci doprovází. Jenže jaký vlastně reálný přínos podobné celonárodní měření rychlosti může mít? Všichni tak nějak tuší, že se tímto počínáním nic zásadního nezmění. Dobře to dokumentuje i pozvánka Policie ČR, která byla určena médiím a která byla minulý týden zveřejněna na oficiálních stránkách policie. Novináři se mohli přijít podívat na jedno vytipované stanoviště, kde policisté měřili. Na daném úseku se podle policejní mapy nehod od roku 2010 žádná nehoda související s rychlostí nestala. 

Hlavně někoho změřit

Policisté pozvali média na ukázkové měření do ulice Hornoměcholupská v Praze. Na místo se dostavili například kolegové ze CNN Prima News. Měření probíhalo ve směru do centra v úseku mezi křižovatkami Hornoměcholupská/Kunická a Hornoměcholupská/K lesoparku. Je to rovný a přehledný úsek dvouproudé komunikace, kde lze po obou stranách zaparkovat. Možná tohle místo svádí k vyšší rychlosti než 50 km/h, ale problematické z pohledu nehod není ani náhodou. 

Podle policejní mapy nehod se zhruba v místech, kde policie měřila, staly od roku 2010 pouze čtyři nehody. Jedna s těžkým zraněním, u které je coby příčina vedený „nesprávný způsob jízdy“, další dvě se staly kvůli nesprávnému vyjíždění ze zastávky/parkovacího místa a jedna se stala při otáčení/couvání. U dvou dalších nehod není z mapy úplně jasné, jestli se staly přímo na Hornoměcholupské, nebo na souběžné ulici Herbenova. Jedna z těchto dvou nehod se stala kvůli nezvládnutí řízení vozidla, další byla kvůli nesprávnému způsobu řízení. 

Pokud by policisté chtěli zlepšovat bezpečnost a pokud místa opravdu vybírali na základě dopravně-bezpečnostních analýz, jak to říkala pro CNN Prima News mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová, pak by bylo mnohem užitečnější posunout se až ke křižovatce s ulicemi Průmyslová a Hostivařská. Tam se nehody dějí poměrně často, ale samozřejmě nikoliv kvůli rychlosti, ale kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti nebo nevěnování se řízení. Šance, že by zde někdo jel více než 50 km/h, je samozřejmě mnohem menší, než na úseku, který policie nakonec zvolila. A o tom vlastně nakonec akce typu Speed Marathon nakonec je především. Nejde o bezpečnost, snahou je někoho změřit.  

Mícháme rychlosti zas a znovu

Policie samozřejmě vždycky mluví o rychlosti jako velkému problému tuzemského provozu, ale statistiky to nepotvrzují. Jak jsme psali v článku z minulého týdne, podíl nehod, které se staly kvůli překročení předepsaného limitu, je velmi malý, problematická je rychlost nepřiměřená. Ale policie rychlost nepovolenou ráda a konstantně zaměňuje a tváří se, že je to to stejné. Nakonec i policista ve videu kolegů z CNN Prima News přesně toto dělá. Nejprve totiž mluví o tom, že „dodržování nejvyšší povolené rychlosti je samozřejmě problém“, neboť „obecně je nepřiměřená rychlost příčinou zhruba třiceti procent úmrtí“. Jenže to jsou dva různé pojmy a problematika nepřiměřené rychlosti s dodržováním maximální povolené rychlosti příliš nesouvisí. 

Akce Speed Marathon je jednoduše zbytečné mrhání lidských zdrojů a veřejných prostředků. Celý koncept postavený na vytipovávání míst ze strany veřejnosti nedává příliš smysl. Je to spíš taková anketa o tom, kde si lidé subjektivně myslí, že řidiči jezdí moc rychle, což ale ještě neznamená, že tam řidiči porušují předpisy. S bezpečností to každopádně vůbec nesouvisí. Problematická místa mají vybírat odborníci. Když už chceme dělat tyhle akce, je opravdu škoda, že do výběru míst zasahuje veřejnost a pak se policie prezentuje v lokalitách, jako třeba v pražské Hornoměcholupské ulici, kde nedodržování rychlosti není žádný bezpečnostní problém.

Možná by bylo lepší veřejnost do výběru vůbec nepouštět a zaměřit se na úseky, kde se nehody opravdu dějí v souvislosti s nepřiměřenou rychlostí, zveřejnit jejich seznam a třeba tam stát za přítomnosti médií s radarem klidně celý týden (a zejména v noci a za špatného počasí, protože to jsou podmínky spojené s nepřiměřenou rychlostí). Možná, že to by nějaký reálný přínos mělo. Alespoň by se upozornilo na místa, kde k nehodám opravdu dochází a ve finále bychom si mohli říci, že jsme pro bezpečnost přece jen něco udělali. 
Reklama

Diskuze

Ivan - 08.05.2024 10:23:19
Už je opravdu načase, aby se policie věnovala bezpečnosti silničního provozu, a ne buzerací s měřením rychlosti. Ona totiž rychlost a bezpečnost není totéž.
dejv - 02.05.2024 18:54:48
Pane Dittrichu, kde jste přišel na to, že se má měřit jen tam kde se bouralo? A že jsou místa, kde nedodržová rychlost není bezpečnostní problém? Přestaňte fňukat, asi platíte hodně často pokuty.

Některá auta hokejové vlajky na zrcátka nepotřebují, česká vlajka je totiž nová designová móda

Motiv české vlajky najdeme na dveřích, na celém boku, na blatnících nebo třeba na světlech
14.05.2024 17:00
|
1

Při koupi zahraniční dálniční známky lze snadno naletět. Pomůže seznam oficiálních e-shopů

Z pohledu zákona není přeprodávání dálničních známek problém. Vyhodíte ale peníze navíc za nic
13.05.2024 17:42
|
0
Reklama

Nový Volkswagen California je nejpraktičtější v historii. Na naftu nezanevřel, ale bude i hybrid

Revoluční novinkou jsou dvoje posuvné dveře a pestrá škála verzí. Předprodej začne v červnu
07.05.2024 18:00
|
0

Komentář: Až malé dítě vám naplno ukáže, jak moc špatná může být v praxi technologie elektromobilů

Na výběr jsme měli cestu s novou Škodou Enyaq a starým Mondeem. Ford by byl lepší volbou
05.05.2024 18:23
|
55
Reklama
Autosalon TV