Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Plivnutí do tváře slušným řidičům. Tuneři si zablokují Nuselák, policajti jen koukají

Zní to natolik absurdně, že to může být pravda jedině v Česku. Tohle bohužel není fake-news
Zdroj: TSK Praha

Když jsem včera zaregistroval zprávu o tunerské víkendové noci v Praze, během níž si „organizátoři“ srazu, jehož se účastnilo asi 150 upravených aut, zhruba na deset minut zablokovali pražskou magistrálu ve směru do centra a na Nuselském mostě si udělali závodní dráhu pro své orgie, opravdu jsem myslel, že je to nesmysl. Nebyl. U nás je totiž možné opravdu všechno.

Věřte, nevěřte. Tohle se fakt stalo.

Říká se, že důvěru trvá dlouho získat, ale ztratit ji můžete během chvíle. Přesně to se o víkendu podařilo pražské policii. Nejprve podle všeho monitorovala sraz tunerů na parkovišti v pražských Štěrboholích, když se ale skupina dala do pohybu a „zmizela“ do Jičína, dál už to policajti neřešili. Jenže tuneři se v Jičíně rozhodli, že do hlavního města vyrazí znovu. A to ve velkém stylu. Nebudu komentovat jejich údajně velmi rychlou jízdu po dálnici do Prahy, kdy někteří prý jeli až 300 km/h, i když i tato skutečnost by určitě stála za pozornost s otázkou, jak to, že policie nezasáhne, když jinak „loví“ kdekoho.

Akce následně v Praze vyvrcholila tím, že se tunerský konvoj vydal po magistrále směrem do centra, aby před Nuselským mostem zcela zastavil, zablokoval dopravu a z Nuseláku si na deset minut udělal spektakulární plochu pro drifty, sprinty a další kratochvíle. Zní to absurdně, ale je to pravda a normální motorista, který se 24/7 plazí po tříproudé magistrále s očima zapíchnutýma do rychloměru, aby ho náhodou nechytili za 55 km/h na padesátce, jen nevěřícně kroutí hlavou. Kde byli všichni ti policejní „hrdinové“, kteří si jinak v daném úseku rádi smlsnou na sebemenším prohřešku? Tentokrát nezasahovali a situaci prý jen monitorovali, přičemž ji budou následně analyzovat z kamerových záznamů. Tak jasně – všichni účastníci měli určitě naleštěné SPZky, z kamer lze bez problémů vyčíst identitu řidiče a noční kamerový záznam je ten nejčitelnější ze všech. Oh, wait.

Policii přímo pod okny. Doslova

Policie se poslední dobou ráda chlubí svou mobilní jednotkou pro měření emisí, která odhaluje nevyhovující vozy. Nic proti – všichni chceme dýchat co nejlepší vzduch, ale říkám si, že než se hojit na mladé holce ve starém Renaultu Clio, bylo by společensky bezesporu mnohem prospěšnější udělat důkladnou emisní a technickou kontrolu přímo na místě této přehlídky upravených aut. Vždyť kdy jindy se tuneři takto dobrovolně a v takovém množství naservírují pěkně do řady policii přímo pod okny. A to myslím doslova, protože ta absurdita nebere konce - na začátku Nuseláku je totiž nepřehlédnutelná budova Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy… na akci tunerů to tak policajti měli asi minutu chůze.

Já tuningu fandím, ale co je moc, to je příliš

Nerad bych, aby tento komentář vyzněl jako moralizující tlachání uvědomělého občana. Osobně tuningu vlastně i docela fandím, rychlá auta mám rád a líbí se mi, když skupina lidí se stejným zájmem pořádá srazy a setkání. Vůbec nechci soudit jednotlivé účastníky - neznám je, na akci jsem osobně nebyl. Nevím, jak nebezpeční případně byli svému okolí, jakých dopravních přestupků se možná dopustili. Chápu i jistou formu davové psychózy, kdy je jednoduché nechat se strhnout k akcím, které by jednotlivec nedělal. Ale akce Nuselák už prostě byla z mého pohledu přes závit. Sorry, tuneři... 

Silniční anarchie jako právo každého z nás

Indicií k tomu, že se něco děje, měla policie určitě dost. Ještě bych pochopil, kdyby šlo o pár vozů, které v noci uniknou policejnímu hledáčku, ale nevšimnout si 150 vytuněných aut ženoucích se nocí chce notnou dávku umu… nebo ignorance. Nemyslím, že by to měli policisté nějak hrotit, ani nevolám po nějaké lidovém soudu přímo na místě, nicméně jsem přesvědčen, že policie má pro takové situace dostatek legislativní opory, aby mohla všechny účastníky přinejmenším ztotožnit a v rámci zákona jim znepříjemnit situaci natolik, že by si příště rozmysleli, jestli jim to za ty problémy stojí. Vždyť možná jen stačilo, aby policie pro změnu zablokovala možnosti odjezdu a hezky pěkně všechny zkontrolovala. Jenže, jak se ukazuje, když vás bude hodně, pak si u nás můžete (nejen na silnici) dělat, co chcete. To je v přeneseném slova smyslu vzkaz, který tuneři i policie posílají občanům a běžným motoristům.

Chcete se také projet sami rychle po Nuseláku nebo po nějakém jiném atraktivním místě a máte obavu, že vaší oficiální žádosti by nebylo vyhověno? Není nic jednoduššího, než se dohodnout s pár kamarády a silnici si prostě zablokovat. Máme tu precedens, který říká, že policie vám na místě nic neudělá.
Reklama

Diskuze

Iveta Dorazilová - 29.02.2024 09:47:34
Demonstrujícím traktoristům, kteří svůj protest udělali tak profesionálně, že si pražané libovali, jak byla průjezdná Praha se zapisují RZ a vyhrožuje pokutami, přestože protestují a mají na to práco, ale když jsou tu 30káři nebo tuneři, nic se neděje.
aaa - 28.02.2024 16:41:33
Z tunera ruskym agentem, snadno a rychle?

Řidiči upravených aut riskují pokuty a zákaz řízení. Který tuning je legální a kterému se vyhnout?

Poradíme, které modifikace smíte a nesmíte mít na svém voze. Na neony v podvozku rovnou zapomeňte
19.01.2021 17:26
|
30
Reklama

Chiptuning v ideálním případě odblokuje výrobcem přiškrcený výkon motoru. Vždy ale jde o risk

Úpravy pohonné jednotky se většinou dotýkají i součástek na periferii: čerpadla, turba nebo výfuku
09.03.2020 14:40
|
7

Postapokalyptický tuning

Khyzyl Saleem je jednadvacetiletý britský grafik, který miluje auta. A tak udělal na počítači několik virtuálních úprav známých aut. Ale tuning to není jen tak obyčejný.
24.11.2014 23:40
|
0

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV